Angorský šál

navod na hackovanie angorsky sal

Je obdobie teplých čapíc, rukavíc a šálov, ktoré nás deň čo deň chránia pred mrazom. Vynikajúcim materiálom na výrobu týchto teplých doplnkov je angora, ktorá má typický jemný nadýchaný vzhľad. Ak si chcete uháčkovať krásny angorský šál, tu je návod na jeho háčkovanie.

Návod na háčkovaný angorský šál

Háčik č. 4 mm, 2 klbká priadze Angora Madame Tricote (023 – tyrkysová), 40 % angora, 60 % akryl (návin 100 g/500 m).

Angorská vlna – výrobok zo srsti angorských králikov. Pretože sú ich chĺpky vyplnené vzduchom, je vlna veľmi jemná a ľahká. Výrobky z angorskej vlny spoznáte podľa chlpatého páperia, ktoré je pre angoru typické.

 

hackovany angorsky sal

Vzor je veľmi jednoduchý a po pár radoch opakovanie už ho budete robiť automaticky.

Použité skratky:

RO – retiazkové očko

DS – dlhý stĺpik

Poznámka: Opakovanie vzoru si vyžaduje počet očiek deliteľných 8, plus 8 + 2 na začiatku a konci radu. Vzor je zostavený z dlhých stĺpikov a retiazkových očiek. Vzor medzi ** opakujeme do konca radu.

Ja som urobila retiazku z 90 očiek. Háčkujte veľmi voľne, nesťahujte.

  1. riadok: 1 DS, 3 RO a 1 DS do 7. retiazkového očka, *2 očká preskočíme, 3 DS do nasledujúcich retiazkových očiek, 2 očká preskočíme, 1 DS, 3 RO a 1 DS do nalsedujúceho očka*, na konci 2 očká preskočíme a do posledného očka uháčkujeme 1 DS.
  2. riadok: 4 RO, *5 DS pod slučku z troch retiazkových očiek z predošlého radu, 1 RO, 1 DS preskočíme, do nasledujúceho (prostredného ) uháčkujeme 1 DS, 1 RO, 1 DS preskočíme*. Rad ukončíme 1 RO a 1 DS do tretieho RO zo začiatku predošlého radu.
  3. riadok: 5 RO a 1 DS do DS z predošlého radu, *2 očká preskočíme (1 RO  1 DS z predošlého radu) a do nasledujúcich DS uháčkujeme 3 DS (budú v presne v stredných troch dlhých stĺpikoch z piatich stĺpikov predošlého radu)*. Rad ukončíme 1 DS, 2 RO a 1 DS do tretieho RO zo začiatku predošlého radu.
  4. riadok: 3 RO a 2 DS do DS zo začiatku predošlého radu, *1 RO, 1 DS preskočíme a do nasledujúceho uháčkujeme 1 DS, 1 RO, pod slučku z troch retiazkových očiek z predošlého radu uháčkujeme 5 DS*. Riadok ukončíme 3 DS do slučky z dvoch RO z predošlého radu.
  5. riadok: 3 Ro, *2 očká vynecháme a do dlhého stĺpiku uháčkujeme 1 DS, 3 RO a 1 DS, 2 očká vynecháme a do nasledujúcich troch DS uháčkujeme po jednom DS*. Riadok ukončíme 1 DS do tretieho RO z predošlého radu.

Ďalej budeme opakovať 2. a 5. rad do potrebnej dĺžky šálu.

vzor na hackovanie schema na hackovanie

 

Ako urobiť strapce

Šálik som si dozdobila strapcami. Ak sa vám to tiež páči, tu je návod.

Cez menší diárik (ak nemáte, môžete cez dlaň) som priadzu obmotala 4 krát. Odstrihla a strapec pretiahla jednouchou slučkou do priestoru, ktorý vznikol vo vzore kombináciou 1 DS, 3 RO a 1 DS. Prestrihla spojené nite  a urovnala. Na jednu stranu šálika som potrebovala 11 strapcov. Strapce mali dĺžku 10 cm.

angorsky sal so strapcami

Vy si môžete strapce urobiť dlhšie, kratšie, prípadne ich umiestniť hustejšie.

 

hackovany sal z angory

Hotový šál mal 140 cm a spotrebovala som naň necelé 2 klbká priadze vrátane strapcov.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*