Čo sú lacetky a prámiky

Ak sa venujete háčkovaniu, určite ste sa už stretli z háčkovaným vzorom alebo stehom, ktorý má rôzne názvy. V tomto článku si povieme, čo sú lacetky a prámiky. Ak vás téma zaujala, určite čítajte ďalej.

Čo sú lacetky a prámiky v háčkovaní

Filetovému háčkovaniu som venovala niekoľko článkov, či už základom techniky filetového háčkovania, opisu grafických filetových predlôh na háčkovanie alebo nespočtu dečiek, obrúskov a dekorácií v tomto vzore. Ak ste niekedy háčkovali filetovou technikou je veľmi veľká pravdepodobnosť hraničiaca s istotu, že ste natrafili na nutnosť háčkovať lacetky a prámiky.

Lacetky a pámiky (ang. lacet stitch, bar stitch) sú výrazy, ktoré patria do opisu vzorov filetovej techniky háčkovania a sú akousi jej umnejšou podobou. Vzor lacetky a prámika sa skladá z mriežky vysokej dva dlhé stĺpiky, širokej šesť retiazkových očiek a čiastočne ho vypĺňa retiazka v tvare V.

hackovany obrusok so zajacmi navod

hackovany obrusok so zajacmi navod na hackovanie

Väčšinou bývajú súčasťou filetového plátna iba v malých častiach ako ozdobný prvok. Samozrejme, môžete lacetkami a prámikmi vytvoriť celé plátno. Háčkovanie celých plôch lacetkami a prámikmi je veľmi obľúbené najmä pri letných háčkovaných odevoch, akými sú napríklad tričká, tuniky, šaty a pod.

Grafické znázornenie lacetiek a prámikov

V detaile býva jasne rozoznateľný počet retiazkových očiek, riadne vyznačený stredový krátky stĺpik (krížik) a dlhé stĺpiky po stranách. V celkovej schéme na háčkovanie sú lacetky a prámiky označené iba rámikom s dvomi oblúčikmi.

Ako háčkovať lacetky a prámiky

Základná retiazka musí byť deliteľná 6 + 1. (Ja som pre ukážku uháčkovala 24 RO + 1 RO. Pre lepšiu názornosť som háčkovala hrubšou priadzou.)

Riadok 1: 1 KS (krátky stĺpik) do 10. RO (retiazkového očka) od háčika, *3 RO, 2 RO preskočíme, 1 DS (dlhý stĺpik) do nasledujúceho 1 RO, 3 RO, 2 RO preskočíme, 1 KS do nasledujúceho 1 RO; opakujeme od *. Do posledných 3 RO háčkujeme takto: 3 RO, 2 RO vynecháme, 1 DS do posledného RO. Prácu otočíme.

Riadok 2: 8 RO (zastupujú 1 DS a retiazku z 5 RO – prámik), 1 DS do nasledujúceho DS, *5 RO, 1 DS do nasledujúceho DS, opakujeme od *. Posledný 1 DS od štvrtého RO za posledný KS o riadok nižšie. Prácu otočíme.

Riadok 3.: 6 RO (zastupujú 1 DS a retiazku z 3 RO), 1 DS a nasledujúce 2 RO preskočíme, 1 KS do nasledujúceho RO (stredného z 5 RO) (Pozn.: Toto 1 retiazkové očko nemusíte háčkovať do retiazkového očka. Je úplne v poriadku, ak ho uháčkujete iba pod retiazku z piatich retiazkových očiek. Aj tak to bude držať cca v strede.), 3 RO, 1 DS do nasledujúceho DS, * 3 RO, 2 RO vynecháme, 1 KS do nasledujúceho 1 RO, 3 RO, 1 DS do nasledujúceho 1 DS, opakujeme od *. Posledný 1 DS do tretieho retiazkového očka zo začiatku predošlého riadka. Prácu otočíme.

Pre pokračovanie opakujeme 2. a 3. riadok. Prácu ukončíme vždy 2. riadkom, aby sme mali rovný okraj.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*