Ako háčkovať popcorn stitch

Ak máte radi háčkovanie a háčkované veci, určite ste sa stretli s pojmom popcorn stitch alebo popkornový steh. Možno práve hľadáte spôsob, ako sa tento zaujímavý steh naučiť háčkovať a použiť ho v niektorom zo svojich háčkovacích projektov. V tomto článku sa dočítate, ako sa popcorn stitch háčkuje a aký je rozdiel medzi popcorn stehom, puff stehom a bobble stehom si prečítajte v tomto článku.

Ako háčkovať popcron stitch

Uháčkujte 5 dlhých stĺpikov do jedného očka, háčik z posledného očka vytiahnite a očko nechajte voľne, vpichnite ho do vrcholčeka prvého dlhého stĺpika z piatich, zachyťte očko z posledného dlhého stĺpika z piatich (toho, z ktorého ste háčik predtým vytiahli) a pretiahnete ho cez vrcholček prvého dlhého stĺpika. Mierne utiahnite, nech sú dlhé stĺpiky pekne pokope. Pre úplne dokončenie popcorn stehu treba ešte uháčkovať jedno retiazkové očko. Tak vznikne súbor piatich dlhých stĺpikov – popcron stitch.

Popcortn stitich sa skladá z piatich dlhých stĺpikov, spojených pevným očkom a uzavretých retiazkovým očkom.

Znak v schéme na háčkovanie pre popcron stitch z piatich dlhých stĺpikov vyzerá ako „oriešok“. Niekedy sa môžete stretnúť aj s označeným popcron stehu s nedokončeným vrchným krúžkom, ktoré označuje retiazkové očko. Tento znak je určený pre bubble steh, ale keďže sú si oba veľmi podobné, nie je až takou chybou ich zameniť.

 

Popcorn stitch v celom riadku sa málokedy háčkuje hneď od kraja a nahusto do každého očka. Väčšinou sa ako v prvé v riadku háčkujú  3 krajné retiazkové očká a až do nasledujúceho očka sa háčkuje popcorn stitch. Riadok sa v takom prípade končí 1 dlhým stĺpikom do posledného očka v rade.

Taktiež je pravidlom, že ak máte celý rad popcorn stehov, jedno očko medzi nimi vynechávame (vtedy ho nahrádzame 1 retiazkovým očkom navyše, aby sme mali rovnaký počet očiek aj v nasledujúcom riadku), alebo striedame popcorn stitch a dlhý stĺpik. Vtedy je vzor pekne rozložený.

Ak háčkujete v riadkoch tam a späť, vtedy sa popcorn stitch môže háčkovať iba z lícovej strany. Druhý rad sa háčkuje krátkymi stĺpikmi, ktoré sa háčkujú iba do riadnych očiek, nie do pevného očka, ktoré vzniklo pretiahnutím voľného očka k prvého dlhému stĺpiku. Veď sami to spoznáte, lebo ak ste správne utiahli, do toto očka sa len tam ľahko nedá vpichnúť háčik.

Dá sa, samozrejme, háčkovať aj z rubovej strany, vtedy treba dlhé stĺpiky spájať k sebe z opačnej strany tak, aby bol plastický vzor vždy na rovnakej strane, t. z. háčik vkladáte do prvého dlhé stĺpika odzadu dopredu a tak preťahujete voľné očko. Musíte mať popcorn stitch vypuknutý iba do lícovej strany.

Ak háčkujete v kruhových radoch, napríklad hračky, vtedy je problém vyriešený, nakoľko ste stále na jednej strane.

Ja preferujem háčkovanie popcorn stehu na striedačku s dlhými stĺpikmi. Nevzniká medzi nimi veľká diera a zároveň sa popcorn stehy netlačia.

Pri tomto type háčkovania si musíte dávať pozor, aby ste spájali iba 5 dlhých stĺpikov a ten dlhý stĺpik, ktorý ste háčkovali do nasledujúceho očka, nechať voľný. Rovnako sa mi páči, ak háčkujem popcorn stitch aj z rubovej strany, takže sa mi netvorí akýsi predelový riadok z krátkych stĺpikov a vzor na seba pekne nadväzuje. Či háčkujete správne si overíte tak, že v každom riadku budete mať uháčkovaný rovnaký počet popcorn stehov a rovnaký počet dlhých stĺpikov. Popcorn stehy môžete háčkovať v jednotlivých radoch aj na striedačku, teda do popcorn stehu dlhý stĺpik a do dlhé stĺpika popcorn steh. Je len vás, čo chcete vytvriť.

Pre svoju plastickosť býva popcorn stitch súčasťou rozsiahlejších vzorov na dečkách, napríklad ako súčasť motívu kvetov a pod. Ak je popcorn stitch súčasťou nejakého iného motívu, háčkujete presne podľa návodu k uvedenému projektu.

 

Rozdiel medzi bubble stitch, popcorn stitich a puff stitch

Popcorn stitch je o trochu viac plastickejší steh ako puff stitch, preto aj jeho háčkovanie je trochu iné. Kým pri puff stehu sa háčkujú samostatné nahodenia, ktoré sa zháčkujú dokopy, pri popcorn stehu sa háčkuje kompletné dlhé stĺpiky, ktoré sa zháčkuje dokopy pevným očkom a retiazkovým očkom. Pri bubble stehu sa háčkujú dlhé nedokončené dlhé stĺpiky, takže očká zostávajú na háčiku a potom sa zháčkujú všetky očká spolu.

 

 

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*