Háčkovaný lem na behúň z flanderskej čipky

V tomto článku nájdete návod na háčkovaný lem na behúň z flanderskej čipky. Dnes už kúpite množstvo krásnych obrusov, behúňov alebo štól na stôl, ale mne sa pravidelne stáva, že mi nejako nevyhovujú rozmerovo, alebo mám pocit, že im k dokonalosti čosi chýba. Rovnaký osud postretol aj tento krásny behúň na stôl s motívom hrušiek, ktorý sa mi zdal úzky, takže mu pribudol háčkovaný lem z flanderskej čipky. Ak sa vám výsledok páči, môžete si lem na behúň tiež uháčkovať. Všetko potrebné info nájdete tomto článku.

Háčkovaný lem na behúň z flanderskej čipky

Na háčkovanie budete potrebovať behúň, tento môj je z Tchiba. Bol riadne dlhý a na môj vkus trochu úzky, takže som ho skrátila (má po skrátení dĺžku 139 cm) a po dlhších stranách som uháčkovala lem z flanderskej čipky. Ďalej si pripravte bielu priadzu MAXI, ihlu a háčik 1,25 mm.

Ako prvé si musíme pripraviť behúň na háčkovanie. Podrobne som o takejto príprave látkového obrusa na obháčkovanie písala tu. Zmena je, že som nerobila stehy po celom obvode behúňa, ale iba po dvoch protiľahlých najdlhších stranách, pretože mojim cieľom bolo behúň rozšíriť, nie predlžovať. Stehy som robila každý centimeter. Do každého stehu, som potom uháčkovala po 3 krátke stĺpiky.

 

Lem na behúň sa háčkuje technikou flanderskej čipky, ktorá je typická háčkovaným pásikom s pútkami, pomocou ktorých sa tvaruje. Pásik háčkujeme zo 4 dlhých stĺpikov a slučky zo 6 retiazkových očiek. Šírku lemu prispôsobíme potrebám nášho obrusu. Lem sa háčkuje samostatne a po dohotovení k behúňu prichytáva háčikom. To si vysvetlíme nižšie.

Pri háčkovaní postupujte podľa tejto schémy na háčkovanie:

Schéma je trochu zle čitateľná, tak len pre spresnenie uvádzam, že vrchné a spodné vlnky k sebe hore a dole prichytávame dvakrát nahodeným dlhým stĺpikom. Na schéme je to vidno len v spodnej časti, vo vrchnej to na začiatku vyzerá, akoby sme vlnky mali prichytávať krátkym stĺpikom. Otestovala som obe možnosti a dvakrát nahodený stĺpik je lepší. Čipka je tak pekne rozložená a nesťahuje sa k sebe.

TIP: Na schéme nie sú v ohyboch prichytené všetky slučky. Určite odporúčam prichytiť všetky, inak budú odstávať a nebude to pekne uzatvorené. Takže háčkujeme tak, že naberieme všetky tri slučky pretiahneme priadzu a uháčkujeme krátky stĺpik a dokončíme štvrtú slučku.

Ako priháčkovať lem na behúň

Hotový háčkovaný lem treba priháčkovať k behúňu a to urobíme takto: pevným očkom sa prichytíme o prvý krátky stĺpik, ktorý sme uháčkovali do šitých stehov. Uháčkujeme 3 retiazkové očká, 1 krátkym stĺpikom sa prichytíme o ôsmu voľnú slučku (rátajte od vrchu), 3 retiazkové očká, 6 krátkych stĺpikov na behúni preskočíme a do siedmeho uháčkujeme krátky stĺpik.

TIP: Je možné, že vám bude vychádzať iné rozpočítanie, záleží to na tom, aký dlhý máte behúň. Odporúčam si to primerať a aspoň približne prepočítať. Ja som to robila trikrát, než som prišla na správny počet preskočených krátkych stĺpikov tak, aby sa mi lem príliš nenaťahoval ani príliš neodstával.

Keď máme háčkovaný lem priháčkovaný k behúňu, treba ho vyprať, naškrobiť a riadne prežehliť.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*