Háčkovaný lem na obrus

Máte doma obrus, ktorý sa vám už opozeral? Alebo možno je váš obrus stále zaujímavý, ale len potrebujete trošku zväčšiť, aby pasoval napríklad na nový kuchynský stôl. Pre oba tieto prípady existuje ľahké riešenie – háčkovaný lem na obrus. Postup, ako uháčkovať lem na štvorcový obrus nájdete v tomto článku.

Háčkovaný lem na obrus

Budete potrebovať: obrus, (môj má veľkosť 88 cm x 88 cm), priadzu MAXI, svetložltá 6303, háčik číslo 1,25 mm.

Postup, ako pripraviť obrus na háčkovanie lemu

Skôr ako začnete háčkovať lem na látkový obrus alebo čokoľvek iné, čo nie je háčkované, musíte si pripraviť základ. Buď začiatočné stehy začnete hneď háčkovať, alebo ich budete prichytávať o šité stehy. Ak je látka tenká, dá sa do látky hneď háčkovať. Ak je hrubšia, odporúčam základ pre háčkované očká šiť.

Na tento projekt som sa chystala už dávno, ale stále bol dôvod, aby som ho odložila. Priznávam, veľmi sa mi doň nechcelo, hlavne preto, že ako prvý krok bolo treba šiť. Šitie nie je moja silná stránka, a tak som to najskôr skúšala s háčikom. Ale narazila som na dva problémy. Keďže mám obrus kupovaný ako hotový kus (kupovala som ho kedysi dávno na Tchibo), jeho okraje sú dvakrát zahnuté na šírku dvoch centimetrov, čo bolo príliš na začiatočný steh. Pripadal mi veľmi dlhý. Druhý problém bol, že látka je veľmi pevne tkaná, takže robiť do nej dierky háčikom bol veľký problém. Musela by som mať podstatne tenší háčik, ako som mala priadzu a tá sa mi strapkala, takže chtiac-nechtiac musela som sa pokúsiť začiatočný okraj, kde budem prichytávam prvé očká háčkovaného lemu, ušiť. Ešteže je Google a na ňom toľko dobrých duší, ktoré vám ukážu ako správe šiť steh, ktorý sa používa pôvodne na obšívanie gombíkových dierok, ale aj na začisťovanie lemov. Ja som ho robila veľmi nenápadný, úplne pri kraji obrusa, aby moje nedokonalé stehy nekazili dojem a „netancovali“ mi kade-tade. Stehy som robila každého pol centimetra.

Výborná vychytávka z netu: nakreslila som si na ukazovák čiarky pol centimetra od seba, a tak som nemusela vymeriavať na obruse, ale stačilo priložiť prst pri šití. Niekto si môže nakresliť čiarky na palec, záleží na tom, ako držíte ruky pri šití a ktorým prstom si pomáhate.

Obrus má 88 x 88 cm.

Háčkovaný lem na obrus – návod

Keď máme ušitý začiatočný lem, prichytíme sa priadzou na začiatok strany obrusa, uháčkujeme 1 retiazkové očko, ďalej do každého stehu uháčkujeme 2 krátke stĺpiky, do stehov v rohoch uháčkujeme 3 krátke stĺpiky, háčkujeme po celom obvode, končíme pevným očkom do prvého retiazkového očka.

Háčkovaný lem

  1. riadok: 1 pevné očko, 3 RO + 1 DS, 5 RO, *véčko (2x nahod. DS, z ktorého uháčkujeme jedno nahodenie, 1 očko preskočíme, 1 DS, doháčkujeme 2 x nahod. DS), 2 RO* opakujeme. V rohoch háčkujeme takto: véčko nebude „rozkročené“, háčkujeme ho rovnako ako doteraz, ale iba do jedného očka, 5 RO a opäť véčko do jedného očka. Keď máme uháčkovaný roh, pokračujeme po celom obvode. Riadok končíme pevným očkom do do druhého retiazkového očka zo začiatku, ktoré nám zastupuje 1 DS.
  2. riadok: V tomto riadku budeme háčkovať rovnaký vzor ako v predošlom, ale véčka budeme háčkovať do priestoru z dvoch retiazkových očiek z predošlého radu. 1 pevné očko, 3 RO + 1 DS pod 2 retiazkové očká z predošlého radu, 5 RO, *véčko (2x nahod. DS, z ktorého uháčkujeme jedno nahodenie, preskočíme véčko z predošlého radu , 1 DS do nasledujúceho priestoru z dvoch retiazkových očiek, doháčkujeme 2 x nahod. DS), 2 RO* opakujeme. V rohoch háčkujeme takto: véčko (2x nahod. DS, z ktorého uháčkujeme jedno nahodenie,  preskočíme véčko z predošlého radu , 1 DS do nasledujúceho priestoru z piatich retiazkových očiek, doháčkujeme 2 x nahod. DS), 2 RO, véčko do jedného očka, 2 RO, véčko do jedného očka, véčko (2x nahod. DS, z ktorého uháčkujeme jedno nahodenie,  preskočíme véčko z predošlého radu , 1 DS do nasledujúceho priestoru z dvoch retiazkových očiek, doháčkujeme 2 x nahod. DS). Riadok končíme 1 RO a 1 polodlhým stĺpikom do tretieho RO zo začiatku. (Poznámka: v schéme je ukončenie iné, ale ja som si to upravila, lebo chcem, aby nožičky prvého véčka išli pekne od seba.)

Druhý riadok opakujeme stále dookola, podľa toho, aký široký chcem mať okraj. Ja som háčkovala 7 radov. Posledný riadok končíme véčkom, dvomi retiazkovými očkami a pevným očkom do véčka z predošlého radu. Tento riadok končíme tak preto, lebo potrebujeme nasledujúci riadok začínať nad véčkom, nie nad retiazkovými očkami.

  1. riadok: 5 RO, 1 DS do véčka, *2 RO, 1 DS* opakujeme do konca radu. V rohoch háčkujeme takto: do véčka, ktoré sme háčkovali do jedného očka uháčkujeme 1 DS, 2 RO a pod 5 retiazkových očiek v rohoch háčkujeme do tretieho očka z piatich 1 DS, 5 RO, 1 DS. (Háčkujte priamo do tretieho očka, nielen na voľno pod slučku z piatich retiazkových očiek, aby ste mali véčko pekne formované a nerozchádzalo sa vám.) Opäť pokračujeme podľa 2 RO a 1 DS. Riadok končíme pevným očkom do tretieho RO zo začiatku, čo nám zastupuje prvý dlhý stĺpik. 3 pevnými očkami prejdeme pred vrcholček nasl. DS a odtiaľ začneme háčkovať deviaty riadok.
  2. riadok: 4 RO + 2 x nah. DS, 1 RO, pikotka z 3 RO (3 RO, 1 PO do prvého z troch RO), 1 RO *dva 2 x nah. DS zháčkovať, uháčkujeme do rovnakého DS z predošlého radu, 1 RO, 1 DS z predošlého radu preskočíme, pikotka z 3 RO, 1 RO, dva 2 x nah. DS zháčkovať, 1 RO* opakujeme do konca radu. V rohoch háčkujeme takto: pod slučku z piatich RO uháčkujeme zháčkované dva 2 x nah. DS, 1 RO, pikotku, 1 RO, zháčkované dva 2 x nah. DS, 1 RO, pikotku, 1 RO, zháčkované dva 2 x nah. DS, 1 RO. Jeden DS preskočíme a do nasl. pokračujeme podľa vzoru medzi **.

Hotový obrus operieme, ožehlíme a môžete prestrieť na vybrané miesto.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi smile

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*