Jednoduché základy háčkovania

zaklady hackovania

Háčkovanie je stará technika, ktorá v tomto čase zažíva akúsi renesanciu. Základy háčkovania nie sú náročné, treba len trochu trpezlivosti, háčik a priadzu. V článku nájdete vysvetlené základy háčkovania pre úplných začiatočníkov. Prečítajte si, ako urobiť magický kruh, ako začať háčkovať od prvého očka až po základné háčkované stehy, ako sú krátky stĺpik, pevné očko, dlhý stĺpik a pod.

Základy háčkovania pre začiatočníkov

Začínanie háčkovania – Prvé očko urobíme ako slučku a to tak, že priadzu vedieme od ukazováka, zospodu preložíme ponad palec a urobíme slučku. Háčikom vpichneme zospodu, naberieme, priadzu pretiahneme a zosunieme z palca. Koniec priadze pridržíme palcom a ukazovákom a slučku stiahneme.

ako zacat hackovat slip knot

Ako háčkovať retiazku – Háčik vpichneme do začiatočnej slučky, zospodu nahodíme priadzu, pretiahneme cez slučku a stiahneme. Takto pokračujeme až kým nemáme retiazku potrebnej dĺžky.

ako hackovat zaciatocnu retiazku

Začínanie háčkovania do kruhu – Uháčkujeme retiazku z potrebného počtu očiek, ktorú spojíme pevným očkom do kruhu.

Magický kruh – Vytvorte z priadze slučku. Priadzu obtočte okolo svojich prstov tak, aby strana, s ktorou budete pracovať, čiže tá, ktorá pokračuje klbkom, ležala vpravo, zatiaľ čo voľný koniec priadze bude ležať vľavo. Slučkou prestrčte háčik. Podvlečte háčik pod oboma vláknami priadze sprava doľava. Koncom háčika zachyťte priadzu na pracovnom konci (smerujúcim ku klbku). Pretiahnite priadzu kruhom. Zachytenú časť priadze vytiahnite kruhom tak, aby vám na háčiku zostala slučka. Táto slučka sa nepovažuje za prvé oko. Uháčkujte toľko retiazkových očiek, koľko si vyžaduje vzor. Ďalej háčkujte do kruhu. Po dokončení prvého radu, magický kruh zatiahnite – pracovný koniec priadze držte napnutý a opatrne ťahajte za voľný koniec. Keď konce stiahnete, kruh sa uzavrie okolo stredu. Tým je magický kruh dokončený. Prvý rad spojte pevným okom do retiazkového očka zo začiatku tak, ako si to vyžaduje vzor.

Ako háčkovať pevné očko – Háčikom vpichneme do očka predchádzajúceho riadka, nahodíme a priadzu naraz pretiahneme cez obidve očká na háčiku. Pri retiazke, pri začínaní do kruhu, vpichneme do prvého retiazkového očka.

ako hackovat pevne ocka

Ako háčkovať krátky stĺpik – Háčikom vpichneme do očka predchádzajúceho riadka, nahodíme, pretiahneme cez očko, nahodíme a pretiahneme cez obidve očká na háčiku.

ako hackovat kratke stlpiky

Ako háčkovať polstĺpik – Na háčik nahodíme priadzu, vpichneme do očka predchádzajúceho riadka, nahodíme, pretiahneme slučku, nahodíme a naraz pretiahneme cez všetky tri očká na háčiku.

Ako háčkovať dlhý stĺpik – Na háčik nahodíme priadzu, vpichneme do očka predchádzajúceho riadka, nahodíme, pretiahneme slučku, nahodíme a pretiahneme cez prvé dve očká na háčiku, nahodíme a pretiahneme cez posledné dve očká.

ako hackovat dlhe stlpiky

Ako háčkovať dvakrát nahodený stĺpik – Na háčik nahodíme dvakrát priadzu, vpichneme do očka predchádzajúceho riadka, nahodíme, pretiahneme slučku, nahodíme, pretiahneme slučku cez dve očká, nahodíme, pretiahneme cez ďalšie dve očká, nahodíme a pretiahneme cez posledné dve očká.

navod ako hackovat dvakrat nahodeny stlpik

Ako háčkovať trikrát nahodený dlhý stĺpik – Na háčik nahodíme priadzu trikrát a háčkujeme podľa predchádzajúceho postupu.

Ako háčkovať vejáriky – Háčkujeme dva alebo tri dlhé stĺpiky do jedného očka.

Ako háčkovať pikotku – Háčkujeme 3 retiazkové očká a krátky stĺpik späť do prvého retiazkového očka, ďalší krátky stĺpik do základu.

Ako háčkovať zložitejšie stehy nájdete tu, tu alebo tu.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*