Tapestry gobelínové háčkovanie

gobelinove hackovanie tapestry crochet postup na hackovanie

Ak ste neskúšali gobelínovú techniku ​​háčkovania, rozhodne by ste mali. Pravdepodobne ste narazili na veľa nádherných obrázkov projektov uháčkovaných gobelínovou technikou. Možno vyzerali príliš náročne, hlavne kvôli viacerým zmenám farieb a podrobným zobrazeniam. Ale pravdou je gobelínové háčkovanie sa veľmi nelíši od tradičného háčkovania. Používajú sa bežné jednoduché háčkované stehy, ale s priadzami viacerých farieb, aby sa vytvoril farebný vzor.

Tapestry gobelínové háčkovanie

Gobelínové háčkovanie môžete háčkovať do kruhu, takže všetky rady sú z lícovej strany, alebo môžete háčkovať tam a späť. Zvyčajne existujú dva typy návodov, ktoré sú k dispozícii pre gobelínové háčkované vzory: písomné vysvetlenia a schémy alebo grafy. Osobne sa mi zdá jednoduchšie pracovať podľa schémy. Schémy na gobelínové háčkovanie sú v princípe to isté ako pri schémach na vyšívanie krížovým stehom: môžete jasne vidieť, kde je zmena farby.

navod ako hackovat gobelinovou technikou

Princíp tapestry háčkovania:

Druhú farbu nadpájame už na začiatku riadku, v ktorom sa bude vytvárať farbený vzor. Priadze oboch farieb sa tiahnu celou prácou. Ak by ste nechávali priadzu, s ktorou neháčkujete voľne visieť, práca by nebola rovnako hrubá. Odporúčam priebežne behom práce kontrolovať, či pri háčkovaní zachytávate obe priadze a nikde žiadna netrčí. Výsledná práca by mala byť z lícovej a rubovej strany rovnako pekná.

tapestry gobelinove hackovanie postup 1

Háčkuje sa klasickými krátkymi stĺpikmi (KS). Zmena farby sa robí vždy, keď máte dve slučky na háčiku. Keď máte podľa schémy zmeniť farbu, na háčiku zostávajú dve slučky základnej farby (F1). Druhou farbu (F2) pretiahneme obe slučky a dokončíme stĺpik. Napríklad ak musíte podľa schémy uháčkovať 8 KS prvou farbou, ôsmy stĺpik doháčkujeme už druhou farbou. Pre kontrolu si vždy po dokončení prerátajte KS, ktoré musia sedieť.

tapestry gobelinove hackovanie postup 2

tapestry gobelinove hackovanie postup 4

tapestry gobelinove hackovanie postup 5

Tipy pri tapestry gobelínovom háčkovaní:

• Ak s gobelínovým háčkovaním začínate, vyberte si hrubšiu priadzu a väčší háčik, aby ste sa túto techniku naučili. Priadza by nemala byť mohérová, pretože pri veľmi chlpatej priadzi je zle vidieť každý stĺpik.
• Budete používať niekoľko priadzí súčasne a háčkovať s jednou farbou nad inou. Príliš voľné háčkovanie môže spôsobiť, že jedna farba bude cez stĺpiky inej farby presvitať. A sa tomu chcete vyhnúť, neháčkujte voľne, ale jednotlivé stĺpiky skôr utiahnite.
• Zvoľte správny háčik. Háčik na gobelínové háčkovanie by mal presne sedieť hrúbke priadze. Ak máte pocit, že nedosahujete správnu pevnosť vzoru, pokúste sa zmeniť háčik na menšiu (alebo väčšiu) veľkosť, kým nebudete spokojné s vzhľadom vašej tapisérie.

Ak vás tapestry gobelínové háčkovanie zaujalo, vyskúšajte si spolu so mnou uháčkovať jednoduchý vzor guličiek. Ja som háčkovala z 100 % bavlnenej priadze Katka v tmavomodrej a svetlozelenej farby háčikom číslo 2 mm. Tu je schéma.

 tapestry crochet charts

tapestry gobelinove hackovanie vzor guliciek

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*