Návod na háčkovanú chobotničku

Ak háčkujete a cítite sa inšpirovaní vyrobiť chobotničku pre dieťatko v núdzi, nemocnice, ktoré prijímajú dary, by radi vašu pomoc uvítali, pretože ich cieľom je dať každému predčasne narodenému dieťaťu vlastnú chobotnicu. Rovnako môžete háčkovať chobotničky aj pre seniorov. Prečítajte si návod, ako uháčkovať chobotničku, ktorá pomáha predčastniatkam, novorodeniatkam ale i seniorom. Háčkovanie je vhodné aj pre začiatočníkov, nezaberie vám veľa času, no úžitok bude maximálny.

Ako pomáhajú háčkované chobotničky?

V Dánsku prišli v roku 2013 s nápadom ako spojiť príjemné s užitočným a pomôcť tak predčasne narodeným deťom rýchlejšie sa zotaviť. Bábätkám vkladali do inkubátorov háčkované chobotničky, ktorých chápadielka nápadne pripomínajú pupočnú šnúru a majú v nich evokovať pocit bezpečia mamičkinho bruška. Keďže novorodenci majú po narodení silný úchopový reflex hrozí vysoké riziko vytiahnutia hadičiek a rôznych zavedených katétrov. V Dánsku si všimli, že prítomnosťou týchto vlnených potvoriek sa počet vytiahnutých hadičiek znížil, dokonca sú bábätká pokojnejšie, majú stabilnejší pulz, krvný tlak a dýchanie. Tento nápad sa začal veľmi rýchlo šíriť do iných európskych krajín.

Ako správne uháčkovať chobotničku

Háčkovanie chobotničky má svoje pravidlá, ktoré treba dodržať. Prvou podmienkou je použiť 100 % bavlnenú priadzu, ktorej neublíži pranie na vysokých teplotách kvôli dezinfekcii. Odporúča sa použiť 4-vláknová 100 % bavlna (napríklad Camilla). Rozmery chobotničky sú odporúčané v dvoch veľkostiach.

Telo chobotničky MUSÍ mať priemer min. 3,5 cm a dĺžku 3,5 cm až 8 cm od vrchu po spodok, keď je naplnené.

Chápadlá: Ak je dĺžka tela chobotničky 3,5 cm až 5 cm: chápadlá by mali byť v rozmedzí 10 cm až 16 cm.

Ak je dĺžka tela chobotničky 5 cm až 8 cm, chápadlá by mali mať 16 cm až 22 cm. Chápadlá nesmú presiahnuť dĺžku 22 cm.

Aký druh priadze môžem použiť na výrobu chobotničiek?

Nemocnice prijímajú iba chobotničky vyrobené zo 100 % bavlnenej priadze (najlepšia voľba je 120-180 metrov/50 gramov) – ak je chobotnička vyrobená z akrylovej priadze, môžu sa objaviť malé vlákna, ktoré by sa mohli dostať do očí a úst detí a spôsobiť im poškodenie.

Je moja chobotnica príliš veľká alebo príliš malá?

Chobotničky by mali byť menšie, ako by sme si mohli myslieť. Predčasne narodené deti veľmi často ležia medzi rôznymi hadičkami a zariadeniami v malých inkubátoroch, preto musia byť chobotničky také malé. Dodržuje preto uvedené rozmery, ktoré opäť uvádzam. Veľkosť tela chobotničky by mala byť 3,5 až 8 cm dlhá a mať priemer minimálne 3,5 cm.Chápadlá by mali byť dlhé 10 až 16 cm v prípade chobotníc s hlavou dlhou 3,5 až 5 cm a 16 až 22 cm v prípade chobotníc s hlavou dlhou 5 až 8 cm.

Aký typ náplne by sa mal použiť?

Vláknitá výplň – treba prať na 60 stupňov Celzia, odporúčame „supreme toy výplň“, ktorú kúpite na eBay a Amazone. Výplň chobotničiek vatou alebo koncami priadze sa neprijíma (tento typ výplne po vypraní vytvára hrudky). Nezabudnite chobotnicu naplniť tak, aby si po vypraní zachovala svoj tvar.

Je používanie bezpečných očí, gombíkov alebo korálikov bezpečné?

Odporúčame háčkované alebo vyšívané oči alebo ponechanie prázdnych tvárí chobotničiek. Nepoužívajte žiadne bezpečné oči, ktoré sa používajú pri tvorení amigurumi hračiek alebo gombíky atď.

Čo robiť, keď sa chápadlá veľmi nekrútia?

Nezáleží na tom, ako veľmi sú chápadlá pokrútené. Okrem toho je lepšie, keď sú chápadlá skrútené len trochu, inak môžu byť príliš tesné na to, aby ich malé prsty zachytili. Z bezpečnostných dôvodov je veľmi dôležité, aby natiahnuté chápadlá neboli dlhšie ako 22 cm.

Sú nejaké farby, ktorým by som sa mal vyhnúť?

Je dôležité, aby ste sa vyhli výrobe chobotničiek z jednoliatych červených alebo čiernych farieb, pretože červená farba sa môže zameniť za krv alebo sťažuje sestričkám zistiť, či deti krvácajú, a čierna farba môže deti príliš stimulovať.

Je moja chobotnička uháčkovaná príliš voľne alebo príliš pevne?

Je veľmi dôležité, aby ste neháčkovali príliš voľne, aby nevypadávala výplň. Steh by nemal vytvárať žiadne malé dierky, najmä po naplnení chobotničky.

Každá časť chobotnice by mala byť pevne prišitá.

Akékoľvek voľné konce priadze by nemali byť viditeľné.

Ako uháčkovať telo chobotničky – návod

Na háčkovanie budete potrebovať 100 % bavlnenú priadzu, háčik, výplň, nožnice a ihlu. Veľkosť háčika: 2 mm (US 0) a 3 mm (US C/2) pre chápadlá (voliteľné).

Telo chobotničky háčkujte v kruhových radoch háčikom 2 mm.

Skratky použité v návode na háčkovanie: KS – krátky stĺpik, DS – dlhý stĺpik, RO – retiazkové očko, vzor medzi ** opakujeme do konca riadku.

1. kruhový rad: 6 KS do magického kruhu
2. kruhový rad: 2 KS do každého oka (12 očiek)
3. kruhový rad: *1 KS, 1 pridávanie* x 6 (18 očiek)
4. kruhový rad: *2 KS, 1 pridávanie* x 6 (24 očiek)
5. kruhový rad: *3 KS, 1 pridávanie* x 6 (30 očiek)
6. kruhový rad: *4 KS, 1 pridávanie* x 6 (36 očiek)
7. kruhový rad: *5 KS, 1 pridávanie* x 6 (42 očiek)
8. – 16. kruhový rad: 1 KS do každého oka (42 očiek)
17. kruhový rad: 1: *5 KS, 1 ujímanie* x 6 (36 očiek)
18. – 19. kruhový rad: 1 KS do každého oka (36 očiek)
20. kruhový rad: 1: *4 KS, 1 uberanie* x 6 (30 očiek)
21. – 22. kruhový rad: 1 KS do každého oka (30 očiek)
23. kruhový rad: 1: *3 KS, 1 uberanie* x 6 (24 očiek)
24. – 25. kruhový rad: 1 KS do každého oka (24 očiek) Začneme vypchávať telo, neskôr ho úplne vyplníme.
26. kruhový rad: *2 KS, 1 uberanie* x 6 (18 očiek)
27. kruhový rad: *7 KS, 1 uberanie* x 2 (16 očiek)
28. kruhový rad: 1 KS do každého oka (16 očiek)

Spodná časť chobotničky – návod

1. kruhový rad: 6 KS do magického kruhu
2. kruhový rad: 2 KS do každého oka (12 očiek)
3. kruhový rad: *2 KS, 1 pridávanie*6 (16 očiek)

Niť nestrihajte, ale pokračujte v zháčkovaní vrchnej a spodnej časti chobotničky.

Zháčkovanie a chápadlá chobotničky – návod

Spodnú časť priložte k telu a pomocou 2 KS priháčkujete. Následne začnete s prvým chápadlom. Ak chcete hrubšie chápadlá, zmeňte háčik na 3 mm, ak chcete tenké, zostaňte pri 2 mm.
Uháčkujete 50 RO. Do druhého RO od háčika urobíte 2 KS, a takto pokračujete, t. z. do každého RO uháčkujete 2 KS (v prípade slabého stáčania chápadielka môžete robiť 3 KS alebo 2 PDS do každého očka miesto 2 KS).
Pri tele chobotničky znovu priháčkujete pomocou 2 KS spodnú časť a háčkujete ďalšie chápadlo.

Takto háčkujete po celom obvode. Vyjde 8 chápadielok a priháčkovaná spodná časť, bez potreby zošívania. Pripomínam, že chápadlá nesmú presiahnuť dĺžku 22 cm.

Tváričku môžete dotvoriť očami a ústami, ktoré vyšijete pomocou bavlnenej priadze. Fantázii sa medze nekladú, podmienkou je, že musí byť všetko veľmi napevno prišité.

Oči chobotničky – návod

1. kruhový rad: 6 KS do magického kruhu modrou, zelenou alebo hnedou priadzou
2. kruhový rad: 2 KS do každého oka (12 očiek) bielou priadzou

Chobotničky môžete vyzdobiť mašľou, klobúčikom a pod. Všetko však musí byť zo 100 % bavlny a pevne prišité, aby nič neodstávalo.

Po doháčkovaní chobotničky je vhodné ju vyprať na 60 stupňov, nechať vysušiť a, samozrejme, darovať.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*