Veľkonočný vtáčik návod na háčkovanie

S blížiacou sa Veľkou nocou mnohí z nás hľadajú spôsoby, ako osláviť tento sviatok dekoráciami, pochúťkami a špeciálnymi projektmi. Háčkovanie je skvelý spôsob, ako vytvoriť krásne a jedinečné veľkonočné dekorácie, a jednou z najrozkošnejších je veľkonočný vtáčik. Videonávod na háčkovanie veľkonočných vtáčikov nájdete v tomto článku.

Tieto veselé vtáčiky sú nádherným spôsobom, ako prejaviť lásku k tomuto jarnému obdobiu a vytvoriť špeciálny projekt pre priateľa alebo si ho nechať pre seba. Najlepšie na výrobe vlastného veľkonočného vtáčika je, že si ho môžete vyrobiť v ľubovoľných farbách a prispôsobiť si ho pomocou obľúbených priadzí.

Háčkovaný vtáčik – návod na háčkovanie

Na háčkovanie vtáčikov budete potrebovať:

  • Háčik na háčkovanie (ja som háčkovala háčikom č. 2,25 mm)
  • Priadzu, ktorá zodpovedá veľkosti háčika (ja som použila hrubšiu bavlnenú priadzu z Kik)
  • Ihlu na zošívanie

Veľkonočný vtáčik je veľmi jednoduchý dizajn, takže je ideálnym projektom pre tých, ktorí s háčkovaním ešte len začínajú. Na vytvorenie hlavy a tela vtáčika budete musieť urobiť niekoľko kruhových radov dlhých stĺpikov. Háčkovaný vtáčik sa skladá z dvoch kruhov, ktoré sa najprv samostatne uháčkujú. Ďalej tieto dva kruhy zháčkujme dohromady.

Hlava vtáčika – návod na háčkovanie

Hlavu vtáčika bude tvoriť menší kruh. Na začiatok háčkovania urobíme magický kruh, do ktorého uháčkujeme 3 RO (zodpovedajú prvému dlhému stĺpiku)  a 12 DS. Pevným očkom spojíme do druhé RO zo začiatku. Ukončíme. Necháme si dlhší koniec priadze, cca 15 cm.

Telo vtáčika – návod na háčkovanie

Telo háčkovaného vtáčika bude tvoriť väčší kruh. Na začiatok háčkovania urobíme magický kruh, do ktorého uháčkujeme 3 RO (zodpovedajú prvému dlhému stĺpiku)  a 16 DS. Pevným očkom spojíme do druhé RO zo začiatku. V druhom riadku uháčkujeme 3 RO. Do nasl. očka uháčkujeme 2 DS. a do nasl. očka 1 DS. Takto budeme striedať dva DS a jeden DS až kým nám nezostane posledných 5 očiek z predošlého radu, celom 11 x. (17 DS)

Teraz spojíme oba kruhy – to urobíme tak, že slučku z prvého kruhu nasadíte na háčik (slučka z tela je stále na háčiku) Slučku z hlavičky teraz pretiahnete cez slučku z veľkého kruhu tela a spojíme pevným očkom oba diely k sebe.

Pokračujeme háčkovaním 1 KS do nasl. očka malého kruhu hlavičky vtáčika. Uháčkujeme 3 RO (zobáčik) a 1 KS do rovnakého očka. Pokračujeme 1 KS do nasl. očka, *ďalej do každého očka po 2 KS* opakujeme až kým nám nezostanú tri posledné voľné očká na kruhu, celkom 14 x.

Do štvrtého očka na väčšom kruhu (telo vtáčika) zháčkujeme druhý koniec hlavičky spolu 1 krátkym stĺpikom. Do nasl. očka uháčkujeme 1 KS. Dostali sme na koniec kruhu tela vtáčika. Teraz budeme háčkovať 2 KS pod tri RO za začiatku a 1 KS uháčkujeme do vrchného RO zo začiatku.

Teraz háčkujeme chvostík vtáčika z  5 retiazkových očiek. Do štvrtého druhého očka od háčika uháčkujeme 1 KS, ďalej do každého RO uháčkujeme po 1 KS (celkom 4 KS). 1 KS do nasl. očka. Ďalej budeme háčkovať až tesne pod zobáčik 1 KS do každého očka. Ukončíme. Konce priadzí zapošijeme a máme hotovo.

 

Keď si uháčkujete veľkonočného vtáčika, môžete ho ozdobiť niekoľkými ozdobami. Skúste mu pridať farebnú stužku okolo krku alebo niekoľko malých plstených tvarov, aby ste vytvorili jedinečnú a osobitú dekoráciu. Môžete mu tiež pridať drobné korálky alebo dokonca niekoľko pierok zo skutočného vtáčika.

Či už sa rozhodnete vyrobiť veľkonočného vtáčika pre seba alebo pre priateľa, určite vyčarí úsmev každému, kto ho uvidí. Háčkovanie je skvelý spôsob, ako prejaviť lásku k tomuto ročnému obdobiu a vytvoriť niečo výnimočné, čo vydrží dlhé roky. Tak prečo to nevyskúšať a nevyrobiť si v tomto období vlastného špeciálneho veľkonočného vtáčika?

Pôvodný návod nájdete na: https://haeklemoster.wordpress.com

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*