10 tipov pre jednoduché háčkovanie z mohéru

Mohér je jedno z tých prírodných vlákien, ktoré remeselníci buď milujú, alebo nenávidia. Prečítajte si niekoľko tipov na háčkovanie s mohérom, ktoré vám pomôžu pripraviť sa na úspech pri realizácii vášho mohérového projektu.

Na začiatku mojej cesty za háčkovaním z prírodných vlákien som o mohérii nevedela takmer nič, dokonca som ani netušila, odkiaľ pochádza. Vlastne som si vygooglila „Čo je to mohér?“. Ukázalo sa, že mohér je vlákno z angorskej kozy. Je v tom trochu zmätok, pretože kozia srsť (mohér) a králičia srsť (angora) pochádzajú z Turecka z oblasti mesta Ankara, ktoré sa predtým nazývalo Angora. Mohér je teplejší ako vlna a má lesk hodvábu. Je to krásne vlákno, s ktorým sa dá pracovať, či už pletiete alebo háčkujete.

Háčkovanie z mohérovej priadze môže byť kvôli jej nadýchanosti celkom náročné. Pri práci s mohérovou priadzou môžete mať pocit, že sa materiál ľahko „lepí“ alebo „zauzľuje“. A chyba v mohérovom kúsku môže byť veľmi nepríjemná, pretože rozmotať mohér je veľmi ťažké, ak nie nemožné. Čítajte ďalej a dozviete sa 10 vecí, ktoré potrebujete vedieť, aby sa vám s mohérom dobre háčkovalo.

10 tipov pre jednoduché háčkovanie z mohéru

Mohér je ľahká, hodvábna priadza, ktorá má jedinečnú štruktúru a lesk, ktorý dodáva každému projektu mimoriadnu úroveň elegancie a luxusu. Práca s mohérom však môže byť zložitá, pretože môže byť náchylný na trhanie, zamotávanie a zachytávanie. Aby ste z mohérovej priadze vyťažili čo najviac, prinášam vám 10 tipov, ktoré vám uľahčia háčkovanie s mohérom.

1. Vyberte si správnu veľkosť háčika

Skúste pracovať s o niečo väčším háčikom, ako by ste si bežne vybrali. Skúste teda napríklad namiesto 5 mm použiť 5,5 mm. Väčší háčik sa pri mohérových vzoroch často priamo odporúča, ale skúste sa pohrať a zistiť, čo vám viac vyhovuje. Zistila som, že použitie o niečo väčšieho háčika vytvára pekný čipkovaný vzhľad. Navyše odstávajúce mohérové vlákna akoby vyplnili medzery. Správnym výberom veľkosti háčika si uľahčíte prácu a nakoniec získate ľahkú, vzdušnú látku, ktorá je stále príjemná a teplá. 

2. Vyberte si správny typ háčika

Uprednostnite drevený alebo bambusový háčik. Takéto typy háčikov vám pomôžu kompenzovať kĺzavosť mohéru a háčkovanie vám pôjde ľahšie.

3. Vyberte si jednoduché vzory

Tento krok je skôr osobnou preferenciou než pevným pravidlom. S väčšou veľkosťou háčika, než je bežné, sa stehy vytvárajú ťažšie. Voľný jednoduchý háčkovaný steh s krátkych alebo polodlhých stĺpikov sa dobre háčkuje a vyzerá naozaj efektne, oveľa viac, ako by ste si mysleli. Tento tip pre jednoduchý vzor na háčkovanie pomáha vyhnúť sa prípadnému páraniu mohéru. Zložité stehy sa ľahko pokazia a ťažko sa dajú vrátiť späť. Hlavnou hviezdou pri používaní mohéru je samotný mohér, preto jednoduchý háčkovaný steh napríklad z dlhých stĺpikov nechá vyniknúť mohérovú priadzu v plnej kráse.

4. Kúpte si extra klbko priadze

Ak to rozpočet dovoľuje, môže byť užitočné kúpiť si ďalšie klbko na vzorkovanie. Pri navrhovaní si kúpim jedno klbko navyše, aby som mala možnosť vypracovať niekoľko vzoriek bez strachu, že spotrebujem priadzu, ktorá pôjde do finálneho výrobku. Môžem sa pohrať s veľkosťou háčikov a vzormi stehov, aby som zistila, čo funguje a čo nie, skôr než sa pustím do skutočného svetra alebo šálu.

Alebo si najprv kúpte jedno klbko, urobte si vzorkovník a zistite, či ho naozaj chcete použiť, než si kúpite množstvo mohérových klbiek na celý sveter. Možno tak ušetríte nemalé množstvo eur, ak zistíte, že vás na koži príliš škriabe. (Áno, mohér niekom môže spôsobovať diskomfort na koži.)

5. Najprv vyskúšajte lacnú priadzu

Mohérové klbká nebývajú vôbec lacné. Ak je problémom cena, vyskúšajte lacnejšiu priadzu na experimentovanie (a menší projekt). Ak sa vám páči a ste spokojní, prejdite na väčšie ciele. Značka Drops má v ponuke mohérové aj alpakové priadze, ktoré sú cenovo výhodné.

6. Priadzu majte dvojmo 

Po vyskúšaní niekoľkých rôznych spôsobov použitia mohéru a česanej alpaky som zistila, že toto je môj obľúbený spôsob použitia. Tenké mohérové vlákna spojené dvojmo, vytvárajú krásne mäkkú látku, ktorá pôsobí super luxusne.

7. Sledujte svoju prácu

Toto nie je čas na televízne háčkovanie. Chyby v háčkovaní budete chcieť zachytiť čo najskôr. Čím menej budete musieť párať a opravovať, tým lepšie.

8. Používajte značkovačov stehov

Ak sa mi podarí vyhnúť sa používaniu značkovačov, tak to urobím. Som lenivá, život je príliš krátky na to, aby som rušila, presúvala a znovu pridávala značky na stehy. Alebo ešte horšie, viacero značiek! Sú však naozaj užitočné, keď je na stehy zle vidieť. Pri háčkovaní z mohéru určite používajte označovače na stehy!

9. Háčkujte pomaly

Nikam sa neponáhľajte a každý steh robte s rozmyslom a precízne. Najmä ak používate mohér samostatne, priadza sa pri háčkovaní sama chytá. Pomalý postup vám pomôže urobiť menej chýb, ktoré by bolo potrebné odstraňovať.

10. Párajte opatrne

Páranie mohéru riadne otestuje vašu trpezlivosť. Ak už musíte párať, robte to pomaly, jedno očko po druhom. Neťahajte za priadzu, inak sa chĺpky zamotajú do uzlov alebo sa priadza roztrhne. Ťahanie za mohérovú priadzu a pokusy o rýchle páranie celých radov očiek skončia vytvorením spleti, ktorú bude ťažké, ak nie nemožné, rozmotať. Najlepšie je to robiť „za čerstva“, čím dlhšie to necháte, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa vlákna zplstia. Počula som, že vloženie na pár minút do mrazničky pred páraním pomáha, ale neskúšala som to.

Práca s mohérom môže byť zložitá, ale vďaka týmto 10 tipom budete môcť háčkovať s mohérom s ľahkosťou. Či už pracujete na šále, svetri alebo čiapke, tieto tipy vám pomôžu vyťažiť z mohérovej priadze maximum a vytvoriť krásne projekty.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*