Háčkovaná čiapka pre chlapca

hackovana ciapka s vrkocmi navod na hackovanie

Háčkovaná čiapka v tmavomodrej farbe s decentným vzorom osmičiek je presne to pravé pre vášho chlapca. Zahreje a narobí aj parádu. Ak máte doma slečnu, stačí zmeniť farbu priadze napríklad na ružovú alebo bielu a na vrch pripevniť kožušinkový brmbolec. Návod, ako uháčkovať čiapku, nájdete v tomto článku.

Ako uháčkovať čiapku s osmičkovým vzorom – návod

Na háčkovanie čiapky som použila háčik číslo 4 mm a tmavomodrú priadzu DORA (017). Hotová háčkovaná čiapka je vhodná na obvod hlavy 52-54 centimetrov.

TIP: Veľkosť čiapky si môžete jednoducho upraviť ukončením pridávania v riadku, kedy budete mať dostatočne veľkú základnú placku čiapky. Ak neviete, ako určiť veľkosť čiapky, návod nájdete tu.

Použité skratky:

MK – magický kruh

PDS – polodlhý stĺpik

DS – dlhý stĺpik

PRTDS – predný reliéfny dvakrát nahodený dlhý stĺpik

PO – pevné očko

Riadky začíname dvomi retiazkovými očkami, ktoré sa rátajú ako polodlhý stĺpik a končíme pevným očkom do prvého retiazkového očka.

 1. riadok: MK, 10 PDS
 2. riadok: Do každého stĺpika urobíme po 2PDS (20 PDS)
 3. riadok: Do prvého stĺpika uháčkujeme 2 PDS, do nasledujúceho 1 PDS (30 PDS)
 4. riadok: Do prvého stĺpika uháčkujeme 2 PDS, do nasledujúcich dvoch po 1 PDS (40 PDS)
 5. riadok: Do prvého stĺpika uháčkujeme 2 PDS, do nasledujúcich troch po 1 PDS (50 PDS)
 6. riadok: Do prvého stĺpika uháčkujeme 2 PDS, do nasledujúcich štyroch po 1 PDS (60 PDS)
 7. riadok: Do prvého stĺpika uháčkujeme 2 PDS, do nasledujúcich piatich po 1 PDS (70 PDS)
 8. riadok: Do prvého stĺpika uháčkujeme 2 PDS, do nasledujúcich šiestich po 1 PDS (80 PDS)
 9. – 16. riadok: 80 PDS dookola

Pokračujeme vzorom vrkočov (osmičiek). Osmičkový vzor na tejto čiapke budeme háčkovať z dvoch dvakrát nahodených dlhých stĺpikov do kríža.

Na začiatok uháčkujeme dve RO tak, ako sme to robili doteraz a hneď začíname háčkovať osmičky: prvé dva PDS vynecháme, jeden PRTDS uháčkujeme do tretieho PDS, druhý PRTDS uháčkujeme do štvrtého PDS. Teraz sa vrátime k dvom preskočeným PDS zo začiatku a jeden PRTDS uháčkujeme do prvého PDS a druhý do druhého PRTDS. Takýmto systémom uháčkujeme ešte jednu osmičku. Ďalej uháčkujeme do nasledujúcich dvoch PDS po jednom PDS. Tie nám poslúžia ako predel medzi dvomi osmičkami. Striedaním dvoch osmičiek a medzi nimi dvoch PDS uháčkujeme celý riadok.

hackovana ciapka s vrkocmi postup na hackovanie

Podľa toho, ako dlhé chceme mať osmičky (vrkoče) budeme háčkovať riadky s DS. Ja som uháčkovala dva rady DS a opäť som začala háčkovať riadok s osmičkami. Do potrebnej dĺžky čiapky mi vyšlo uháčkovať osmičky v troch riadkoch, medzi ktorými sú dva rady DS.

Po uháčkovaní osmičkového vzoru som uháčkovala ešte jeden riadok DS a jeden riadok PDS. Tak sa mi vytvoril jednoduchý lem.

hackovana ciapka pre chlapca navod na hackovanie

Pre nosenie v tuhšej zime môžete čiapku celú podšiť flísom. Mne sa osvedčilo našiť flísový pás z vnútornej strany iba po obvode osmičkovej časti. Háčkovaná čiapka tak neprefúkne k ušiam, ale zároveň cez nepodšitú časť príjemne vetrá a odvádza pot.

 1. Dobrý deň. Zaujímalo by ma, koľko priadze je potrebné na uháčkovanie čiapky s osmičkovým vzorom. Ďakujem Ľubica

  • Dobrý deň.
   Mne stačilo necelé jedno klbko, ale záleží aj od toho, ako pri háčkovaní sťahujete alebo či háčkujete stĺpiky skôr voľnejšie.

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*