Bavlnená háčkovaná čiapka na jar

hackovana bavlnena ciapka navod na hackovanie

Bavlnená háčkovaná čiapka sa hodí nielen pre nestále jarné počasie ale aj ako perfektný módny doplnok. Má štýlový predĺžený tvar, takže perfektne sedí, aj keď budete mať vlasy zopnuté do chvosta. Tu je schéma a postup, ako sa háčkuje táto štýlová bavlnená háčkovaná čiapka na jar.

Bavlnená háčkovaná čiapka na jar

Na háčkovanie budete potrebovať priadzu zo 100 % bavlny a k tomu zodpovedajúci háčik.

Ja som čiapku háčkovala z 100 % bavlnenej priadze z KIK. Moja čiapka je na dospelú osobu, teda na obvod hlavy 52-54 cm a spotrebovala som na ňu necelé tri 50 g klbká. Háčkovala som háčikom číslo 2,5 mm.

hackovana ciapka na jar navod na hackovanie

Schéma na háčkovanie bavlnenej čiapky

Čiapka sa háčkujem podľa prehľadnej schémy na háčkovanie.

schema na hackovanie bavlnena damska ciapka na jar na stranke hackovanie

navod a schema na damsku hackovanu ciapku

Vzor háčkujeme pomocou retiazkových očiek – (v schéme označené ako krúžky), pevných očiek (oblúčiky), krátkych stĺpikov (bodka), polodlhých stĺpikov (palička) dlhých stĺpikov (dlhá palička s krátkou paličkou krížom).

ako uhackovat damsku ciapku na jar navod na hackovanie

Ako uháčkovať jarnú čiapku

Čiapku háčkujeme v radoch, ktoré pozostávajú z patentu a vzoru. Jednotlivé rady vzory utvoria klin. Jeden klin pozostáva zo 6 radov vzoru a 18 radov patentu. Počet klinov prispôsobíme podľa toho, aký obvod čiapky potrebujeme dosiahnuť.

Ja som háčkovala čiapku pre dospelú ženu, teda na obvod hlavy 52 -54 cm a potrebovala som urobiť 7 klinov. Dĺžku čiapky som si určila na 25 cm, tak aby v zadu mala vôľu a dali sa do nej schovať zopnuté vlasy do chvosta alebo drdolu.

Dĺžku čiapky si môžete regulovať buď tak, že urobíte patent na menší či väčší počet očiek, alebo tak, že urobíte viacej opakovaní vzoru. Vzor musí byť deliteľný tromi. Ja som robila vzor na 60 očiek + 2 krajové očká na otočenie.

Postup na háčkovanú čiapku

Začíname retiazkou z 81 retiazkových očiek. Uháčkujeme 3 rady patentu z 18 pevných očiek + 1 retiazkové očko na otočenie. Tak sa dostaneme na výšku dlhých stĺpikov a môžete začať háčkovať prvý rad vzoru podľa schémy, ale najskôr si označíme od začiatku základnej retiazky osemnáste retiazkové očko, aby sme vedeli, kde nám bude končiť vzor prvého klinu. Do osemnáste retiazkového očka uháčkujeme polodlhý stĺpik, do nasledujúcich dvoch retiazkových očiek po jednom krátkom stĺpiku, ďalej pevné očko a 1 retiazkové očko na otočenie. Ostatné retiazkové očká necháme voľné, prácu otočíme a háčkujeme pevnými očkami smerom späť.

Takýmto princípom uháčkujeme 6 klinov. Ich háčkovanie potom budeme stále opakovať až do potrebného obvodu. Končíme radom pevných očiek šiesteho klinu. Ak máme uháčkovaný potrebný počet klinov, obrátime konce práce rubovou stranou k sebe a po celej dĺžke spojíme pevnými očkami. Dávame pozor a pracujeme precízne, aby spojenie pekne sadlo do vzoru.

Zostáva nám stiahnuť dierku na vrchu čiapky a máme hotovo.

hackovana damska ciapka na jar navod na hackovanie

damska cipaka navod na hackovanie

Veľa zdaru pri tvorení.

  1. Dobrý deň, prosím vás, podľa čoho ste určili 81 retiazkových očiek na začiatku? Chcela by som uháčkovať na obvod 42-44 cm, len neviem koľkými očkami začať, ďakujem

    • Dobrý deň. Začiatočný počet očiek nie je pre obvod hlavy, ale pre dĺžku čiapky, nakoľko tá sa háčkuje v klinoch. Na obvod hlavy si musíte vypočítať počet klinov. Uháčkujte si jeden skúšobný klin a podľa jeho šírky si vyrátajte, koľko ich budete potrebovať.

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*