Háčkovaná beanie čiapka

V tomto článku nájdete jednoduchý háčkovaný vzor na výrobu čiapky v štýle beanie. Háčkovanie čiapky zvládnu aj začiatočníci v háčkovaní, poďte si ju skúsiť uháčkovať.

Háčkovaná beanie čiapka

Určite aj vás zaujíma, čo to tá beanie čiapka je a ako dostala svoj názov, preto si na úvod poďte niečo o tejto čiapke povedať. (Ak to už viete, alebo vás to nezaujíma, skrolujte hneď k návodu na háčkovanie.)

Čo je to beanie čiapka

Beanie je mäkká čiapka v rôznych strihoch, od priliehavej a voľnej navrchu až po tesne obopínajúca hlavu. Beanie čiapky môžu, ale nemusia mať prehnutú manžetu. Môžu byť hladké alebo zdobené ozdobami, ako sú gombíky, strapce, brmbolce a iné vzory. Pretože existuje toľko druhov čiapok, majú nespočetné množstvo rôznych mien; skull čiapky, pletené čiapky, tossie čiapky a lyžiarske čiapky sú len niektoré alternatívne názvy pre čiapky.

Ako beanie dostala svoje meno

Stále sa špekuluje o tom, ako beanie čiapka dostala svoj názov. Väčšina teórií naznačuje, že čiapka bola pomenovaná podľa samotnej hlavy, ktorá bola na začiatku 20. storočia často označovaná ako „fazuľa“ anglicky „bean“. Ďalšia teória naznačuje, že názov „beanie“ pochádza z horného gombíka, ktorý pôvodne spájal nariasenú látku, ktorá bola veľká asi ako fazuľa (anglicky bean).

Ako háčkovať beanie čiapku – návod

Na háčkovanie beanie čiapky budete potrebovať priadzu a k nej prislúchajúcu veľkosť háčika. Ja som háčkovala háčikom číslo 5 mm a akrylovou priadzou Dora. Kombinovala som tri farby – tmavú ružovú, svetlú ružovú a béžovú.

Háčkovanie beanie čiapky je veľmi jednoduché, háčkujete stále dookola dlhé stĺpiky (DS) a spodný lem je z krátkych stĺpikov (KS). To je všetko. No, ešte na začiatok treba urobiť magický kruh, ktorý ale môžete nahradiť 4 retiazkovými očkami (RO) spojenými pevným očkom do kruhu. Každý kruhový riadok začíname 3 RO (alebo 1 RO, keď budeme háčkovať patent z KS), ktoré nám zastupujú stĺpik. Každý riadok končíme PO do vrchného RO zo začiatku riadku. Vzor medzi ** opakujeme do konca riadku.

1. riadok: magický kruh, 3 RO, 11 DS. (12)

2. riadok: 3 RO + 1 DS do, *2 DS do každého očka*. (24)

3. riadok: 3 RO, *2 DS do nasl. očka, 1 DS do nasl. očka*. (36)

4. riadok: 3 RO, *2 DS do nasl. očka, 2 DS do nasl. 2 očiek*. (48)

5. riadok: 3 RO, *2 DS do nasl. očka, 2 DS do nasl. 2 očiek, 2 DS do nasl. očka, 3 DS do nasl. 3 očiek*. (62 )

6. – 18. Riadok: 3 RO, 61 DS.

Patent na beanie čiapku:

Na háčkovanie patentu si vezmite o pol čísla až číslo menší háčik, v tomto prípade č. 4 mm. Tak bude patent pevnejší.

19 – 23. riadok: 1 RO, 62 KS.

Beanie čiapka je hotová. Ja som ju háčkovala o niečo dlhšiu, aby vzadu trochu prevísala, vy si môžete dĺžku čiapky tiež veľmi jednoducho modifikovať pridávaním alebo uberaním riadkov. Prípadne ju môžete uháčkovať tak dlhú, aby mohla mať čiapka manžetu na ohnutie.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*