Háčkované Santove sane návod

Radi by ste si ozdobili stromček niečím zaujímavým? Čo takto Santove sánky. Návod na háčkované Santove sánky nájdete v tomto článku.

Háčkované Santove sane návod

Niektoré tradície zostávajú a niektoré sa rokmi trochu menia, a tak v našich končinách Deda Mráza vystriedal Santa Klaus. Obaja však majú jedno spoločné – sánky, na ktorých vezú darčeky poslušných deťom. Skôr narodeným vozil na takých sánkach darčeky Dedo Mráz a asistovala mu Snehurka, dnešným deťom je bližší Santa Klaus a jeho škriatkovia pomocníci, a samozrejme, pani Santa Kalusová. A iným zasa nosí darčeky Ježiško. A v mnohých domácnostiach sa tieto tradície spájajú a prelínajú. Nech už to máte tak či onak, háčkované Santove sánky určite ozdobia aj váš stromček. Poďte si ich uháčkovať.

Santove sane – postup na háčkovanie

Na háčkovanie som použila háčik č. 1,25 mm a bielu priadzu Kordonet 60. Sánky sa háčkujú podľa tejto predlohy na háčkovanie. Háčkovanie je trochu náročnejšie, preto prikladám aj písaný návod. Zo začiatku sa vám práca bude trochu krútiť, ale nebojte sa, po naškrobení sane získanú správny tvar.

Pre lepšiu zrozumiteľnosť návodu, ako uháčkovať sánky, pridávam aj schému na háčkovanie Santových sánok, v ktorej červená čiara ukazuje smer háčkovania:

 

Začíname retiazkou z 37 RO, do druhého očka od háčika uháčkujeme 1 KS, do nasl. 4 očiek po jednom KS (celkom 5 KS), 36 RO, 1 KS do prvého KS, 1 KS do nasl. RO, 11 RO.

Do druhého očka od háčika 1 KS, do nasl. 8 očiek po 1 KS, 2 KS do dvoch KS, 15 KS (celkom 26 KS). 30 RO, do druhého očka od háčika 1 KS, ďalej do nasl. očiek háčkujeme takto: 6 x 2 KS zháčkovať, 1 KS, 2 KS, zháčkovať, 1 KS, 2 KS zháčkovať, 9 KS, 1 RO preskočíme, 5 KS do nasl. RO.

21 RO, do druhého očka od háčika 2 DS, do nasl. piatich RO po 2 DS, 6 KS, do piatich nasl. očiek zháčkujeme 5 dvakrát nahodených stĺpikov, do nasl. očiek zaradom 11 dvakrát nahodených stĺpikov,  10 trikrát nahodených stĺpikov, 2 trikrát nadhodené stĺpiky zháčkovať, 6 štyrikrát nahodených stĺpikov zháčkovať, 3 štyrikrát nahodené stĺpiky zháčkovať, 9 štyrikrát nahodených stĺpikov, do nasl. piatich očiek 2 štyrikrát nahodené stĺpiky, do nasl. očka 3 štyrikrát nahodený stĺpik, do nasl. očka 4 štyrikrát nahodený stĺpik, do nasl. očka 5 štyrikrát nahodený stĺpik, do nasl. očka 4 trikrát nahodený stĺpik a do posledného očka 3 dvakrát nahodené stĺpiky.

1 RO, 32 račích krátkych stĺpikov, 6 očiek preskočíme, do nasl. očka uháčkujeme *4 x nahodený stĺpik, do druhého nahodenia tohto stĺpika uháčkujeme popcorn z piatich dlhých stĺpikov, jeden stĺpik už vlastne mám hotový, doháčkujeme zvyšné štyri, háčik vytiahneme, vložíme do prvého dlhého stĺpika a očko posledného pretiahneme, 1 RO. (Ak by vám to nebolo jasné, tu je odkaz, ako sa háčkuje popcorn steh.), 1 RO* 3 x. 5 očiek preskočíme, 4 KS.

Prácu otočíme, 1 RO a 1 popcorn preskočíme, *pod nasl. RO uháčkujeme 3 dvakrát nahodené stĺpiky, pikotka z 3 RO (pikotka – 3 RO spojíme pevným očkom do prvého očka), 3 dvakrát nahodené stĺpiky, 1 RO* 2 x, dva račie stĺpiky preskočíme, 4 KS.

Prácu otočíme. 4 RO, pod RO z predošlého riadku uháčkujeme dvakrát nahodený stĺpik, pikotku z 3 RO, pod nasl. RO z predošlého riadku *3 x dvakrát nahodený stĺpik, pikotku z 3 RO, 4 RO* 3x, pod nasl. RO z predošlého riadku uháčkujeme dvakrát nahodený stĺpik, pikotku z 3 RO, 4 RO. Tri očká preskočíme, 4 KS do nasl. stĺpikov.

Prácu otočíme. *4 RO, 1 KS pod slučku zo štyroch RO z predošlého riadku* 6 x, 4 RO, dva račie stĺpiky preskočíme, do nasl. 4 KS.

 

Prácu otočíme. *4RO, 1 KS pod slučku zo štyroch RO z predošlého riadku* 7 x, 4 RO, tri očká preskočíme, do nasl. 4 KS.

 

Prácu otočíme. 1 RO, *pod slučku zo štyroch RO z predošlého riadku (2 DS, pikotka z 3 RO, 2 DS), 1 RO* 8 x. Dva račie stĺpiky preskočíme, do nal. PO. Ukončíme.

Santove sánky riadne naškrobíme a vyformujeme pomocou špendlíkov.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*