Háčkovaná vianočná mašľa s anjelikmi

Háčkovaná vianočná mašľa s anjelikmi sa hodí ako samostatná vianočná dekorácia na dvere alebo okno, ale dokonale vyzerá uviazaná na vianočnom venci alebo girlande. Neuviazaná háčkovaná stuha na mašľu je krásnou dekoráciu slávnostnej tabule, ak ju použijete ako stredový behúň na vianočný jedálenský stôl. Túto vianočnú háčkovanú dekoráciu môžete teda stále obmieňať. Návod na háčkovanie mašle nájdete v tomto článku.

Háčkovaná vianočná mašľa s anjelikmi

Na háčkovanie vianočnej stuhy s anjelikmi som použila Kordonet v bielej farbe (klbko má 227 m) a háčik číslo 1 mm. Na celú vianočnú mašľu v celkovej dĺžke som spotrebovala necelé dve klbká. Pripravte si aj kúsok bielej saténovej stuhy alebo bielej priadze na previazanie mašle.

Z jedného klbka mi vyšiel začiatok stuhy s anjelikom a štyri opakovania vzoru hviezdy.

Veľkosť po zaviazaní je približne 37 cm x 50 cm, závisí od toho, akú dlhú stuhu budete háčkovať.

Návod na háčkovanú vianočnú stuhu na uviazanie mašle 

Vianočná stuha sa háčkuje filetovou technikou podľa tejto schémy na háčkovanie.

Detail schémy na háčkovanie:

Háčkovať začíname 19 retiazkovými očkami (RO), otočíme. Prvý dlhý stĺpik (DS) každého radu nahradíme 3 RO. Pokračujeme filetovým vzorom podľa schémy na háčkovanie. Háčkujeme jedenkrát  1. – 43. riadok. Úsek v schéme vyznačený „VV“ háčkujeme jedenásťkrát. Potom schému otočíme o 180° a mašľu dokončíme zrkadlovo, t. z. 37. -1. riadok, pričom výplne hviezd háčkujeme ako doteraz a okrajový vzor po obidvoch stranách háčkujeme odpovedajúcim spôsobom, tak aby sa nám striedali plné a prázdne okienka.

Po dokončení háčkovania mašľu naškrobíme, necháme mierne preschnúť, vyžehlíme a uviažeme do mašle a previažeme bielou saténovou stužkou.

Ako háčkovať hviezdu

V strede mašle je zaujímavá hviezda, ktorej háčkovanie možno bude pre niekoho zložité. Ak máte problém orientovať sa podľa schémy, tu je písaný návod, ako háčkovať dierovaný motív v strede hviezdy.

V prvom riadku postupujte podľa schémy plnými a prázdnymi okienkami až sa dostanete k miestu, kde treba háčkovať stredovú hviezdu s perforáciou: …,4 DS, 4 RO, preskočíme 5 DS z predošlého hradu, do šiesteho DS uháčkujeme 1 dvakrát nahodený stĺpik, 4 RO, preskočíme 5 DS a do nasl. 4 DS z predošlého radu uháčkujeme 4 DS,…

V druhom riadku opäť postupujte podľa schémy, až sa dostanete k miestu háčkovania hviezdy, ktorú háčkujeme takto: …, 16 DS, 5 RO, 2 KS pod slučku zo štyroch RO, 1 KS do dvakrát nahodeného stĺpika, 2 KS pod slučku zo štyroch RO, 5 RO, 3 DS preskočíme, 16 DS…

Tretí riadok hviezdy: …, 10 DS, 7 RO, 2 KS pod slučku z piatich RO z predošlého radu, 5 KS do piatich KS z predošlého radu, 2 KS pod slučku z piatich RO z predošlého radu, 7 RO, 10 DS,…

 

Štvrtý priadok hviezdy: …, 7 DS, 7 RO, 9 KS do 9 KS z predošlého radu, 7 RO, 7 DS,…

Piaty riadok hviezdy sa háčkuje rovnako ako štvrtý riadok.

Šiesty riadok: …, 10 DS, 7 RO, 9 KS do 9 KS z predošlého radu, 7 RO, 10 DS,…

Siedmy riadok: …,13 DS, 3 DS pod slučku zo siedmich retiazkových očiek z predošlého radu, 9 KS do 9 KS z predošlého radu, 3 DS pod slučku zo siedmich retiazkových očiek z predošlého radu, 13 DS,…

Ôsmy riadok: 1 DS do posledného DS z predošlého radu, 3 DS pod slučku z piatich retiazkových očiek z predošlého radu, 4 RO, 2 KS preskočíme, 5 KS do piatich KS z predošlého radu, 2 KS preskočíme, 4 RO, 3 DS pod slučku z piatich retiazkových očiek z predošlého radu, 1 DS do prvého DS z predošlého radu,…

Posledný deviaty riadok:…, 4 DS do 4 DS z predošlého radu, 6 dvakrát nahodených stĺpikov pričom každý ďalší stĺpik háčkujeme do druhé nahodenia stĺpika (pre podrobnejšie vysvetlenie pozri pridávanie stĺpikov vo filetovom háčkovaní) celkom nám vznikne 9 DS. (TIP: nahodenia háčkujte pevnejšie, aby stĺpiky neboli rozťahané a vzor sa vám nevlnil.). Nasledujúci stĺpik bude štyrikrát nahodený, takže urobíme štyri nahodenia, háčik vpichneme do tretieho KS z predošlého radu, uháčkujeme dve nahodenia, potom sa prichytíme o druhé nahodenie predošlého dvakrát nahodeného stĺpika a dokončíme ostatné dve nahodenia. Ďalší dvakrát nahodený stĺpik uháčkujeme do druhého nahodenia predošlého stĺpika.  Ďalej uháčkujeme 5 dvakrát nahodených stĺpikov pričom každý ďalší stĺpik háčkujeme do druhé nahodenia stĺpika, šiesty stĺpik opäť nahodíme dvakrát, prvé nahodenie pretiahneme, potom sa prichytíme o nasl. DS z predošlého radu, uháčkujeme druhé nahodenie a takto sme sa pekne premostili na druhú stranu hviezdy. Už nám stačí doháčkovať 3 DS do 3 DS z predošlého radu, celkom máme uháčkovaných 19 DS a ďalej pokračujeme podľa schémy prázdnymi a plnými okienkami.

Zo začiatku sa vám prechod bude zdať trochu kostrbatý, ale keď uháčkujete ďalší riadok na tým, pekne sa to „uprace“. Tak ako som písala predtým, neháčkujte dvakrát nahodené stĺpiky veľmi navoľno, aby sa práca nevlnila.

Pre moju potrebu dĺžky mašle mi stačilo opakovať vzor hviezdy 8 x. Potom som háčkovala krajového anjelika. Schému na háčkovanie stačí otočiť hore nohami a motív anjelika sa háčkuje zrkadlovo. Nech vás nemetie, že vám nebudú vychádzať podľa schémy plné a prázdne okienka na krajoch. Háčkujte ich tak, aby sa striedali. T. z. mne vyšlo pri začatí háčkovania anjelika prázdne okienko a potom plné, ale v schéme je to naopak. Treba prispôsobiť aj počet prázdnych okienok v celom riadku, teda hlavičku anjelika som začala háčkovať po desiatich prázdnych okienkach, nie po jedenástich. Jednoducho povedané, anjelika háčkujte podľa schémy, prázdne a plné okienka na kraji háčkujte tak, ako vám vychádzajú, aby sa striedali.

Moja háčkovaná mašľa má 118 centimetrov. Po dokončení háčkovania som ju poriadne naškrobila, nechala mierne preschnúť, potom uviazala do požadovaného tvaru a nechala riadne schnúť. Aby bola mašľa viac vypuknutá, natiahla som ju na dve fľaše od minerálky. Tak získala vianočná mašľa väčší 3D efekt.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*