Beanie čiapka – návod na háčkovanie

Čiapky sa nenosia len v zime, ale ak majú správny vzor a materiálové zloženie, dajú sa nosiť po celý rok. V tomto článku nájdete návod, ako sa háčkuje beanie čiapka, ktorá spĺňa všetky vyššie zmienené parametre – je háčkovaná zo zmesi bavlny a akrylu, má dierkovaný vzor, takže je priedušná a vhodná na celoročné nosenie.

Beanie čiapka – návod na háčkovanie

Na háčkovanie beanie čiapky budete potrebovať háčik číslo 6,5 mm a priadzu Nomade Mix (50 % bavlna, 50 % akryl) v čiernej farbe (012). Jedno klbko má 50 g/cca 50 m. Na dámsku čiapku, háčkovanú presne podľa tohto návodu, som spotrebovala tri klbká tejto priadze.

Pri háčkovaní čiapky postupujte podľa tohto návodu na háčkovanie.

 1. riadok: Háčkovať začíname magickým kruhom, do ktorého uháčkujeme 12 krátkych stĺpikov (KS). Riadok ukončíme pevným očkom (PO) do prvého KS. (Celkom 12 KS)
 2. riadok: 3 retiazkové očká (RS) – rátajú sa ako prvý dlhý stĺpik (DS), 1 RO. Do každého očka uháčkujeme 1 DS a 1 RO dookola. Riadok ukončíme pevným očkom (PO) do tretieho KS. (Celkom 12 DS a 12 RO).
 3. riadok: 4 RS – rátajú sa ako prvý dvakrát nahodený dlhý stĺpik (TR) (pozn. na označenie budem používať v návode anglickú skratku TR – Treble crochet / Triple crochet.) *2 TR uháčkujeme do priestoru, ktorý vznikol uháčkovaním RO z predošlého radu. 1 TR do nasl. DS* opakujeme do konca. Riadok ukončíme pevným očkom (PO) do prvého TR. (Celkom 36 TR).
 4. riadok: 3 RO – rátajú sa ako prvý dlhý stĺpik (DS), 2 RO, preskočte nasled. TR, * 1 DS do nasled. TR, 2 RO, preskočte nasled. 1 TR* vzor opakujte do konca riadku. Riadok ukončíme pevným očkom (PO) do tretieho RO. (Celkom 18 DS a 36 RO).
 5. riadok: 1 RO, 3 KS do rovnakého očka, kde sme háčkovali PO. 1 KS do nasledujúcich 8 očiek, *2 KS do nasled. očka, 1 KS do nasled. 8 očiek* vzor opakujeme do konca riadku. Riadok ukončíme PO do prvého KS. (Celkom 60 KS.)
 6. riadok: 4 RO – rátajú sa ako prvý dvakrát nahodený dlhý stĺpik (TR), TR do nasled. 3 KS, 2 TR do nasled. KS, *TR do nasled. 4 KS, 2 TR do nasled. KS* vzor opakujeme do konca riadku. Riadok končíme PO do vrchného očka 4 RO zo začiatku. (Celkom 72 TR.)
 7. riadok: 3 RO – rátajú sa ako prvý dlhý stĺpik (DS), 1 RO, preskočte nasled. TR, *1 DS do nasled. TR, 1 RO, preskočte nasled. TR* vzor opakujte do konca riadku. Riadok ukončíme pevným očkom (PO) do tretieho RO. (Celkom 36 DS a 36 RO).
 8. riadok: Uháčkujte PO do nasled. očka. Od tohto miesta budeme začínať tento riadok. 3 RO – rátajú sa ako prvý dlhý stĺpik (DS), 1 RO, *1 DS do nasled. priestoru, 1 KS* vzor opakujem do konca riadku. Riadok ukončíme pevným očkom (PO) do tretieho RO. (Celkom 36 DS a 36 RO).
 9. riadok: Ak chcete dlhšiu čiapku, v tomto riadku opakujte vzor z riadku 8. Ak nie, tento 9. riadok preskočte.
 10. riadok: 1 RO, 1 KS do rovnakého očka, 1 KS do nasled. priestoru, *1 KS do každého DS a 1 KS do každého priestoru* vzor opakujte do konca riadku. Riadok ukončíme pevným očkom (PO) do prvého KS. (Celkom 72 KS).
 11. riadok: 4 RO – rátajú sa ako prvý dvakrát nahodený dlhý stĺpik (TR), TR do každého nasled. očka. Riadok ukončíme pevným očkom (PO) do štvrtého RO. (Celkom 72 TR).
 12. riadok: 1 RO, 1 KS do rovnakého očka 1 KS do každého TR až do konca riadku. Riadok končíme PO do prvého KS. (Celkom 72 KS).
 13. riadok: 3 retiazkové očká (RS) – rátajú sa ako prvý dlhý stĺpik (DS), 1 RO, preskočte nasled. očko, *1 DS do nasled. TR, 1 RO, preskočte nasled. očko* vzor opakujte do konca riadku. Riadok končíme PO do tretieho RO zo začiatku. (Celkom 36 DS a 36 RO.)
 14. riadok: Uháčkujte PO do nasled. očka. Od tohto miesta budeme začínať tento riadok. 3 RO – rátajú sa ako prvý dlhý stĺpik (DS), 1 RO, *1 DS do nasled. priestoru, 1 KS* vzor opakujem do konca riadku. Riadok ukončíme pevným očkom (PO) do tretieho RO. (Celkom 36 DS a 36 RO).
 15. riadok: 1 RO, 1 KS do rovnakého očka, 1 KS do každého očka aj do každého priestoru. Riadok končíme PO do prvého KS. (Celkom 72 KS.)

Hlavnú časť čiapky máme uháčkovanú. Teraz budeme háčkovať lem (patent). Patent môžete aj uštrikovať. Stačí nabrať 72 očiek dookola čiapky na kruhovú ulicu a patent upliesť striedaním očiek hladko a obratko. Ja patent budem robiť háčikom takto:

Ako háčkovať patent beanie čiapky

Uháčkujeme 6 retiazkových očiek (RO). *Do druhého očka od háčika uháčkujeme za zadnú niť očka 1 pevné očko (PO). Ďalej uháčkujeme do každého očka za zadnú niť po jednom pevnom očku (PO). Jedno očko v kruhovej rade čiapky preskočíme, 1 krátkym stĺpikom (KS) sa prichytíme o nasledujúce očko v kruhovej rade čiapky (tento KS nám bude zastupovať 1 RO na otočenie práce na tomto konci práce). Prácu otočíme a háčkujeme patent späť 1 PO do každého očka za zadnú niť očka. Na konci riadku urobíme 1 RO na otočenie.* Vzor opakujeme dookola. Vždy si rátajte počet pevných očiek a nezabúdajte urobiť aj tie úplne krajné. Pri tomto počte musíte uháčkovať vždy 1 RO na otočenie, 5 PO, 1 KS na prichytenie patentu k čiapke.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*