Háčkované šišky návod

Malé dekoratívne predmety dokážu zmeniť celkové pôsobenie domácnosti. Okrem iných jesenných dekorácii budú náš domov zdobiť aj háčkované šišky najrôznejších tvarov. V tomto článku nájdete návod, ako uháčkovať guľaté borovicové šišky.

Háčkované šišky návod

Na háčkovanie šišiek môžete spotrebovať zvyšky priadzí, ktoré vám zostali z ostatných háčkovaných projektov. Čím rozmanitejšie farby, tým háčkované šišky viac vyniknú. Ja som háčkovala borovicové šišky bavlnenou priadzou Nela a háčikom 2 mm. Podlhovasté jedľové či smrekové šišky si ukážeme nabudúce.

Postup, ako uháčkovať borovicovú šišku

Skratky použité v návode na háčkovanie: RO – retiazkové očko, DS – dlhý stĺpik, PO – pevné očko. Vzor medzi ** opakujeme

  1. riadok: Uháčkujeme 3 RO, do prvého očka uháčkujeme 8 DS, PO do prvého DS. (TIP: začínať môžete aj magickým kruhom. Tu sme si to trochu uľahčili, najmä pre tých, ktorí magický kruh nevedia.)
  2. riadok: 3 RO, prácu otočíme z rubovej strany a budeme háčkovať iba za zadnú slučku očiek: 4 DS do prvého očka, kde sme robili PO, teraz budem tvoriť šupinky šišky *PO, 5 DS* opakujeme do konca riadku, PO do tretieho RO zo začiatku.
  3. riadok: 2 RO, za zadnú slučku PO do očka, z ktorého vychádza prvá šupinka, 2 RO a 2 DS do rovnakého očka, 2 DS do nasledujúceho očka, PO do prvého DS. Celkom 16 DS.
  4. riadok: Párny rad šupiniek: 3 RO, do nasl. očka za zadnú slučku 4 DS, *PO, 5 DS* (8 x, t. z. osem šupiniek), PO do tretieho RO zo začiatku. 2 RO, PO do očka, z ktorého vychádza prvá šupinka, 2 RO a DS, po 1 DS na nasl. očiek (16 DS), PO do RO.
  5. riadok: Nepárny rad šupiniek: 1 RO, 1 KS do nasl. očka za zadnú slučku, *5 DS, PO* (8 x), PO do prvého KS
  6. riadok: 2 RO, PO do úplne prvého očka, nie do očka, z ktorého vychádza šupinka, ale pred, 2 RO a 1 DS do rovnakého očka, po 1 DS na nasl. očiek (16 DS), PO do DS.
  7. riadok: Uberanie: 2 RO, PO do očka, z ktorého vychádza prvá šupinka, 1 RO, do nasl. očka 1 DS, uberieme zháčkovaním 2 DS 8 x. PO do RO zo začiatku. Do nasl. očka za zadnú niť *3 DS, PO, 3 DS, PO* 4 x, PO, ukončíme. Necháme dlhšiu niť na zošitie. Uháčkovanú šišku vypcháme a dierku zašijeme.

 

Šiške uháčkujeme retiazku na zavesenie. Ja som uháčkovala 40 RO a spojila som ich pevným očkom do prvého RO. Slučku prišijeme na vrch šišky a máme hotovo. Takto pripravené háčkované šišky poslúžia aj ako zaujímavé vianočné ozdoby na stromček.

Vedeli ste, že kedysi bola borovica považovaná za talizman proti zlu, takže mať doma takúto dekoráciu zo šišky by vám malo priniesť šťastie.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

 

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*