Háčkovaná tekvička – jednoduchý návod na háčkovanie

Určite ste už videli množstvo návodov na háčkovanie na veľmi obľúbenú jesennú dekoráciu v podobe tekvičiek. V tomto článku nájdete ten najjednoduchší návod, ako si uháčkovať tekvičku, ktorý bez problémov zvládnu aj začiatočníci. Dekorácia v tvare tekvice dodá vášmu interiéru jesennú atmosféru, neváhajte, poďte si ju uháčkovať.

Jednoduchý návod na háčkovanie, ako uháčkovať tekvicu

Na háčkovanie tekvičky budeme potrebovať hrubšiu priadzu a háčik číslo 4,5 mm. Použitím rôzne hrubej priadze a veľkosti háčika môžete jednoducho korigovať výslednú veľkosť háčkovanej tekvice bez toho, aby ste museli uberať alebo pridávať začiatočné retiazkové očká.

TIP: Ak si chcete vytvoriť jesennú dekoráciu z viacerých tekvičiek, odporúčam použiť na všetky tekvice priadzu približne rovnakej hrúbky a veľkosť korigovať počtom začiatočných retiazkových očiek.

Pri výbere farieb priadzí sa nebojte byť kreatívni. Háčkované tekvice nemusia byť iba oranžové či žlté, ale krásne budú aj v odtieňoch béžovej a hnedej alebo zelenej. Netradične vyzerajú dekoračné tekvice v bielej, sivej alebo modrej.

Tak, ako som písala v úvode, návod, ako uháčkovať tekvičku je veľmi jednoduchý a zvládnu ho aj začiatočníci. Postačí vám k nemu zvládnuť základné stehy na háčkovanie a výborný výsledok máte zaručený. Poďme na to.

Háčkovaná tekvička – postup na háčkovanie

Začíname retiazkou z 31 retiazkových očiek.

Pri háčkovaní pamätajte na to, že tekvičku bude treba vypchať, preto neháčkujte príliš voľne, aby nepresvital výplňový materiál.

Riadok 1: 1 polodlhý stĺpik do  druhého očka od háčika. 1 polodlhý stĺpik do nasledujúcich 29 retiazkových očiek. Celkom v tomto rade uháčkujeme 30 polodlhých stĺpikov.

Riadok 2 – 42: 1 retiazkové očko ona otočenie, prácu otočte (háčkujeme v radoch tam a späť), 1 polodlhý stĺpik do každého očka, ale len za zadnú slučku, celkom 30 polodlhých stĺpikov. Háčkovaním za zadnú slučku očka vytvoríme efektné rebrovanie tekvičky.

 

Po dokončení posledného riadku ukončite prácu pevným očkom, nechajte si dlhšiu niť na stiahnutie a zošitie tekvičky. Tekvičku zošívajte za krajné očká tak, aby ste nemali príliš hrubý šev. Ak by vám predsa len vznikol rušivý hrubý šev (prípadne ak tekvičku budete spájať háčkovaním) obráťte ju na druhú stranu. Tam by mal byť spoj nenápadnejší.

Po zošití musíme stiahnuť vrhnú aj spodnú časť tekvičky. Najskôr stiahneme spodnú časť tekvičky. V mieste, kde ste skončili so zošitím bokov pokračujte po spodnom okraji. Ihlu vpichujte do vrchných stehov každého „hladkého“ riadku (pozri foto).

Je dôležité robiť to takto „nariedko“, aby sa ploché stehy (obrátené) skryli a hladké stehy, ktoré nám tvoria plastickú retiazku, vystúpili. Riadne stiahnite, aby nezostala dierka. Ak máte príliš hrubú priadzu a nejde úplne stiahnuť, dierku uzatvorte pár stehmi tak, aby bola úplne zakrytá, nech z nej netrčí či dokonca nevypadáva výplňový materiál. Dierka sa ešte uzavrie aj v priebehu rozdeľovania tekvičky na šesť častí, takže ak by vám tam zostala nejaká dieročka, nič sa nedeje.

 

Tekvičku vyplňte. Je na vás ako veľmi tekvičku naplníte. Ja som ju robila trochu plochejšiu, aby sa dali tekvičky rôznych veľkostí na seba poskladať. Rovnako sa vám bude lepšie sťahovať pri rozdeľovaní na šestiny, ak nebude príliš tvrdá.

 

Tak ako spodnú časť, stiahnite vrchnú časť, ale nechajte malú dierku na vloženie stonky.

 

 

Háčkovaná stonka tekvičky sa háčkuje veľmi jednoducho: urobte magický kruh, do ktorého uháčkujete 5 krátkych stĺpikov a háčkujete v kruhových radoch (začiatočné očko si označte označovačom) do potrebnej dĺžky. Ak chcete hrubšiu stonku, urobte na začiatok viac krátkych stĺpikov.

Háčkovanú stonku musíte po vložení do tekvice pripevniť pár stehmi, aby nevypadávala. Dá sa to urobiť aj dodatočne, keď budete deliť tekvičku na šestiny.

TIP:  Ako stonku môžete použiť aj kúsok obyčajného dlhšieho drievka alebo škoricového drievka. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, odporúčam kvapnúť dnu trochu lepidla z taviacej pištole, aby sa stonka nevyťahovala. Na stonku môžete priviazať aj ozdobný špagátik alebo mašličku.

Háčkovanú tekvičku máme takmer hotovú. Zostáva nám pomocou priadze rozdeliť ju na segmenty. Tekvičku budeme deliť na šesť častí.

Princíp rovnomerného stiahnutia tekvičky je taký, že sťahovať treba tekvičku naraz na polovice a potom to urobíme ešte dvakrát. Na fotografii je princíp sťahovania tekvičky naznačený farebnými šípkami.

Ihlu s priadzou vpichnite do stredu spodnej časti tekvičky, nechajte si dostatočne dlhý koniec nite na stiahnutie a uviazanie, vyjdite v strede vrchnej časti, urobte to isté ešte raz, potom prejdete niťou cez stonku (aby sa tak riadne zafixovala a zároveň skryla šev) a niť veďte cez protiľahlú stranu tekvičky, vpichnite do spodnej časti v strede, ešte raz to isté a teraz nit riadne stiahnite. Urobte uzlík čo najbližšie k spodnému stredu. Tekvičku treba rozdeliť na 6 častí.

Dekoračná háčkovaná tekvička je hotová.

TIP: Určite si uháčkujte tekvičky viacero veľkostí a naaranžujte ich k sebe ako jesennú dekoráciu. K dekorácii tekvičiek môžeme pridať aj orechy, žalude alebo malé okrasné jablká.

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi smile Ďalšie návody na háčkované tekvičky nájdete tu.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*