Háčkované tekvice návod

🎃 NEUVERITEĽNÉ HÁČKOVANÉ TEKVICE! 😱 Neuveríte vlastným očiam, keď uvidíte, čo sa dá vytvoriť z priadze! 🧶 Pripravte sa na ohromenie – kliknite teraz pre dokonalé háčkované tekvice, z ktorej vám padne sánka! Uháčkujte si dekoračné tekvice pre seba, širšiu rodinu a všetkých známych, ktorí milujú handmade dekoračné háčkované tekvičky a háčkované dyne. Návod na háčkované tekvice v štyroch rôznych veľkostiach nájdete v tomto článku.

Háčkované tekvice – postup na háčkovanie

Návod na háčkovanú tekvičku už tu jeden je, ale tento raz so ho mierne upravila. Je to návod na červenú tekvičku, ktorej som pridala lístoček (návod na konci článku). Nič zložité, stále je postup na háčkovanie vhodný aj pre začiatočníkov. Zmeny, ktoré som v postupe na háčkovanie tekvíc urobila sú: dve krajové očká háčkujem krátkymi stĺpikmi, kvôli kompaktnejšiemu sťahovaniu. K guľatým tvarom tekvíc som pridala jednu podlhovastú, pri ktorej je väčší počet krátkych stĺpikov, aby som dosiahla podlhovastý tvar.

Všetky tekvice som háčkovala háčikom číslo 4 mm. Táto veľkosť sedela najlepšie k priadzam, ktoré som použila. Rozhodla som sa využiť zvyšky klbiek, ktoré mi zostali z iných projektov. Háčkované tekvice sú aj v trochu netradičných farbách – staroružovej a bielej. Veľmi sa mi táto farebná kombinácia hodila do interiéru v provensálskom štýle. K týmto farbám som doladila hnedú a zelenú. Pridala som k nim aj červenú tekvičku, ktorú som háčkovala ako prvú a ak chcete podrobný návod a fotografiami postupu, kliknite sem. Červená tekvička má doplnený aj lístoček, schému na háčkovanie lístka nájdete na konci tohto článku.

Veľká tekvica (ružová)

Začíname háčkovať staroružovou priadzou retiazkou zo 41 retiazkových očiek (háčik 4 mm).

  1. riadok: 1 krátky stĺpik do druhého očka od háčika. 1 krátky stĺpik do nasledujúceho očka, 1 polodlhý stĺpik do nasledujúcich 36 retiazkových očiek, po 1 krátkom stĺpiku do posledných dvoch očiek. Celkom v tomto rade uháčkujeme 4 krátke stĺpiky (po dva na oboch koncoch) a 36 polodlhých stĺpikov.
  2. – 42. riadok: 1 retiazkové očko ona otočenie, prácu otočte (háčkujeme v radoch tam a späť), háčkujete len za zadnú slučku: 2 krátke stĺpiky, 36 polodlhých stĺpikov, 2 krátke stĺpiky.

Tekvičke zošijeme bok a spodnú časť stiahneme, naplníme a stiahneme aj vrchnú časť. Nezabudnite vložiť stonku.

 

Stonka a výhonky: 36 RO, do druhého od háčika 2 polodlhé stĺpiky, ďalej do každého očka po 2 polodlhé stĺpiky. To nám zaručí, že sa budú výhonky pekne stáčať. Výhonky uháčkujeme dva, druhý urobíme o 10 retiazkových očiek kratší. Stonku háčkujeme trochu dlhšiu, pripevníme ako na všetky tekvice, ale koniec zahneme a prišijeme, aby nám vzniklo niečo ako pútko.

Tekvicu stiahneme na šesť častí. Tentokrát som sťahovala dieliky tak, že som tekvicu prešívala v miestach, kde ju treba stiahnuť. Stiahnutie na každej strane treba urobiť zvlášť, prešiť, stiahnuť a riadne zauzlovať, aby sa stiahnutie nepovoľovalo.

 

Stredná tekvica (biela)

Začíname háčkovať bielou priadzou retiazkou z 31 retiazkových očiek (háčik 4 mm).

  1. riadok: 1 krátky stĺpik do druhého očka od háčika. 1 krátky stĺpik do nasledujúceho očka, 1 polodlhý stĺpik do nasledujúcich 26 retiazkových očiek, po 1 krátkom stĺpiku do posledných dvoch očiek. Celkom v tomto rade uháčkujeme 4 krátke stĺpiky (po dva na oboch koncoch) a 26 polodlhých stĺpikov.
  2. – 35. riadok: 1 retiazkové očko ona otočenie, prácu otočte (háčkujeme v radoch tam a späť), háčkujete len za zadnú slučku: 2 krátke stĺpiky, 26 polodlhých stĺpikov, 2 krátke stĺpiky.

Tekvičky nemusíte sťahovať na dieliky. Napríklad túto bielu tekvičku som nesťahovala a vyzerá super.

Podlhovastá tekvica (hnedá)

Začíname háčkovať svetlohnedou priadzou retiazkou zo 41 retiazkových očiek (háčik 4 mm).

  1. riadok: 1 krátky stĺpik do druhého očka od háčika. 1 krátky stĺpik do nasledujúcich 15 očiek (celkom 16 krátkych stĺpikov), 1 polodlhý stĺpik do nasledujúcich 23 retiazkových očiek, 1 krátky stĺpik do posledného očka.
  2. – 42. riadok: 1 retiazkové očko ona otočenie, prácu otočte (háčkujeme v radoch tam a späť), háčkujete len za zadnú slučku: 16 krátke stĺpiky, 23 polodlhých stĺpikov, 1 krátky stĺpik.

Podlhovastú tekvičku stiahne v mieste, kde končia polodlhé stĺpiky a začínajú krátke stĺpiky. Sťahujeme stehom, ktorý robíme po obvode.

Malá tekvica (zelená)

Začíname háčkovať svetlozelenou retiazkou z 21 retiazkových očiek (háčik 4 mm).

  1. riadok: 1 krátky stĺpik do druhého očka od háčika. 1 krátky stĺpik do nasledujúceho očka, 1 polodlhý stĺpik do nasledujúcich 16 retiazkových očiek, po 1 krátkom stĺpiku do posledných dvoch očiek. Celkom v tomto rade uháčkujeme 4 krátke stĺpiky (po dva na oboch koncoch) a 16 polodlhých stĺpikov.
  2. – 30. riadok: 1 retiazkové očko ona otočenie, prácu otočte (háčkujeme v radoch tam a späť), háčkujete len za zadnú slučku: 2 krátke stĺpiky, 16 polodlhých stĺpikov, 2 krátke stĺpiky.

Stonky a lístky

Stonky háčkujeme takto: urobíme magický kruh, do ktorého uháčkujeme 5 krátkych stĺpikov a háčkujeme v kruhových radoch (začiatočné očko si označte označovačom) do potrebnej dĺžky. Ak chcete hrubšiu stonku, urobte na začiatok viac krátkych stĺpikov. Ja som háčkovala všetky stonky rovnako hrubé, akurát pri veľkej ružovej tekvici som ju urobila dlhšiu, lebo bude zahnutá a vytvorí tak zaujímavé uško, za ktoré sa bude dať tekvica aj zavesiť. Tekvičky som dozdobila aj obyčajným špagátom, ktorý som uviazala okolo stoniek. Aby sa špagátik pekne krútil, namočte ho a namotajte na ceruzku, nechajte uschnúť a až potom priviažte na tekvičku.

Lístky som háčkovala podľa týchto schém na háčkovanie:

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥

 

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*