Návod na háčkovaný koláčik

Skúšali ste uháčkovať nejaké jedlo, napríklad ovocie, zeleninu alebo sladkosti? Nie? Je najvyšší čas to napraviť. Slovenský návod na háčkovaný koláčik, od kráľovnej roztomilých háčkovaných jedál Twinkie Chan, nájdete v tomto článku.

Návod na háčkovaný koláčik

Na háčkovanie koláčika som použila háčik číslo 4 mm. Korpus koláčika som háčkovala zo sivej priadze Lada Luxus, polevu som háčkovala v dvoch farbách bielej a ružovej. Biela priadza je z Lady Luxus a ružová je Dora, ale tú som musela dať dvojmo, pretože k Lade Luxus bola príliš tenká. Malú čerešničku som háčkovala háčikom 2 mm červenou priadzou (netuším názov, bol to len taký zvyšok bez štítka).

Princíp háčkovania je jednoduchý a verím, že ho zvládnu aj začiatočníci v háčkovaní. Poďme na to.

Návod na háčkovanú polevu koláčika

Polevu môžete háčkovať jednofarebne alebo v dvoch farbách. Ak použijete dve rôzne farby priadze, striedajte ich po dvoch riadkoch.

Polevu koláčika začíname háčkovať retiazkou z 21 retiazkových očiek. Háčkujeme v radoch tam a späť.

 1. riadok: Do druhého očka od háčika uháčkujeme 1 RO, do každého nal. RO uháčkujeme po 1 RO (celkom 20 RO)
 2. riadok: Dôležité: Krátke stĺpiky budeme háčkovať iba za zadné slučky. 1 RO, 2 KS do prvého očka, 17 KS do nasl. 17 očiek, posledné 2 KS zháčkujeme.
 3. riadok: Ak háčkujete dvojfarebne, tak farbu meníme teraz. 1 RO, 2 KS zháčkujeme, 17 KS, 2 KS do posledného očka.
 4. riadok: 1 RO, 2 KS do prvého očka, 17 KS, posledné 2 KS zháčkujeme.

Riadok 3. a 4. opakujeme až pokým neuháčkujeme 22. riadkov.

Ak háčkujete iba v jednej farbe, posledný riadok bude 22. Ak háčkujete dvojfarebne, urobte ešte jeden riadok, riadok 23, čo je opakovanie radu 3, a potom ukončite a nechajte dostatočne dlhú priadzu na šitie.

Polevu najskôr zošite na boku. Malo by to vyzerať ako pekná špirála. Potom prevlečte ihlu dovnútra a zošite a stiahnite spodnú časť. Prípadné trčiace priadzu spracte dovnútra vzniknutého valčeka. Ak chcete, môžete polevu pred úplným uzavretím ešte trošku vypchať, aby bola vyššia. Niť ešte nestrihajte, prejdite vnútrom valčeka k vrchnej časti polevy a zošite a stiahnite aj túto vrchnú časť. Všetky voľné konce zastrčte do rúrky, aby ste ich neskôr nemuseli skrývať háčikom dovnútra.

Návod na háčkovaný korpus koláčika

Na začiatok háčkovania korpusu koláčika urobte magický kruh. Háčkovať budeme po špirále, takže riadky neukončujeme pevným očkom. Odporúčam označiť si začiatok označovačom stehov.

 1. riadok: Do magického kruhu uháčkujte 1 RO, 6 KS.
 2. riadok: do každého očka uháčkujte 2 KS (celkom 12 KS)
 3. riadok: *do jedného očka 2 KS, do nasl. 1 KS* opakujete 6 x (celkom 18 KS)
 4. riadok: *do jedného očka 2 KS, do nasl. dvoch očiek po 1 KS* opakujete 6 x (celkom 24 KS)
 5. riadok: *do jedného očka 2 KS, do nasl. troch očiek po 1 KS* opakujete 6 x (celkom 30 KS)
 6. riadok: *do jedného očka 2 KS, do nasl. štyroch očiek po 1 KS* opakujete 6 x (celkom 36 KS). Pevné očko do nasl. očka.
 7. riadok: 1 RO, dookola za zadnú slučku očiek 36 KS. PO do prvého očka (celkom 36 KS)
 8. riadok: 1 RO, dookola za obe slučky očka 36 KS. PO do prvého očka (celkom 36 KS)
 9. riadok: 1 RO, *za zadnú slučku dve očká zháčkovať, do nasl. štyroch očiek po 1 KS* opakujte 6 x (celkom 30 KS). Neukočujte PO.
 10. riadok: *Háčkujte za obe slučky očiek dve očká zháčkovať, do nasl. troch očiek po 1 KS* opakujte 6 x (celkom 24 KS)
 11. riadok: *Dve očká zháčkujte, do nasl. dvoch očiek po 1 KS* opakujte 6 x (celkom 18 KS)
 12. riadok: *Dve očká zháčkujte, do nasl. očka 1 KS* opakujte 6 x (celkom 12 KS)

Korpus koláčika mierne vypchajte. Mal by byť si pomocou výplne udržať istú výšku, ale nemal by byť príliš hrubý. (Mal by vyzerať približne ako malý hokejový puk.)

 1. riadok: *Dve očká zháčkovať* opakujte 6 x (celkom 6 KS).

Cez zvyšných 6 KS pretiahnite ihlou koniec priadze a stiahnite. Priadzu nestrihajte, budete ju potrebovať na prišitie polevy na korpus koláčika. (Obe časti koláčika môžete k sebe aj prilepiť taviacou pištoľou.)

Čerešnička

Na vrch koláčika patrí čerešnička.

 1. riadok: Nechajte si dlhší koniec priadze, pretože ten schováme do čerešničky, a tým ju vlastne vypcháme. Urobíme magický kruh, do ktorého uháčkujeme 1 RO a 6 KS. Opäť budete háčkovať v kruhových radoch, takže nerobíme pevné očká na konci riadkov.
 2. riadok: 6 KS dookola.
 3. riadok: 6 KS dookola. PO do nasl. očka. Omotajte si dlhý koniec priadze, ktorý ste si nechali na začiatku, okolo prsta a vložte ho do čerešničky. Druhý koniec priadze navlečte na ihlu a pretiahnite cez zostávajúcich 6 KS. Stiahnite a pretiahnite priadzu na protiľahlý koniec čerešničky. Urobte uzlík, nechajte krátku stopku a priadzu odstrihnite.

Čerešničku prišite alebo prilepte na vrch polevy. Koláčik je hotový. Môžete ho použiť ako dekoráciu, pre deti na hranie sa na cukráreň. Ja ho využívam ako ihelníček.

Originálny návod: blog.twinkiechan.com/2014/08/11/video-tutorial-free-pattern-swirly-cupcake-hair-clips

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*