Tieto chyby pri háčkovaní vás rozosmejú (a poučia)

Ako začínajúca háčkarka sa nevyhnete chybám. Ale nebojte sa – tieto chyby môžu byť v skutočnosti skvelou príležitosťou na učenie! Mnohé skúsené háčkarky sa totiž na svoje začiatočné omyly pozerajú s humorom. Tu je niekoľko bežných chýb pri háčkovaní, ktoré vás rozosmejú (a poučia!).

Tieto chyby pri háčkovaní vás rozosmejú (a poučia!)

Ak sa venujete nejakému koníčku, určite si pamätáte časy, kedy ste začínali. Tieto začiatky niekedy bývajú náročné a mnohých odradia. Chyby a rôzne patálie sa nestávajú iba začiatočníkom. Ja háčkujem približne šesť rokov a aj mne sa stane, že musím párať riadky, prepočítavať stehy alebo zmeniť plány v projekte, lebo mi nevyšla priadza.

Jednou z najčastejších chýb, ktoré robia začínajúce háčkarky, je zamieňanie stehov. Keď sa učíte prvýkrát, ľahko sa vám to pomýli, ale s praxou budete čoskoro schopní rozlíšiť jednoduché a dvojité háčkovanie. A nebojte sa, ak omylom uháčkujete rad polovičných krátkych stĺpikov namiesto krátkych stĺpikov – to všetko je súčasťou procesu učenia!

Ďalšou chybou, ktorej sa dopúšťajú mnohí začiatočníci, je príliš tesné alebo príliš voľné háčkovanie. Môže to ovplyvniť celkový vzhľad a prispôsobenie projektu, preto je dôležité venovať pozornosť napnutiu. Ak zistíte, že sú vaše stehy príliš napnuté, skúste použiť väčší háčik. A ak sú vaše stehy príliš voľné, skúste použiť menší háčik alebo držte priadzu pri háčkovaní pevnejšie.

Ďalšou častou chybou je zabúdanie na počítanie očiek. Je ľahké stratiť prehľad, keď sa sústredíte na svoj projekt, ale počítanie je nevyhnutné na zabezpečenie správneho výsledku projektu. Aby ste sa vyhli tejto chybe, skúste používať označovač na stehy alebo si zapisujte počet očiek v každom riadku na papier.

Ale azda najzábavnejšou chybou pri háčkovaní je vytvorenie tzv. yarn chicken (v preklade z anglického jazyka „kuraťa z priadze“). Stáva sa to vtedy, keď vám uprostred projektu dôjde priadza a zostane vám len niekoľko centimetrov na prácu. Je to hra plná napätia, ktorú pletiarky a háčkarky hrajú, keď sa modlia, aby ich klbko neskončilo skôr ako ich vzor. Aby ste sa vyhli tejto nepríjemnej situácii, nezabudnite si pred začatím projektu skontrolovať zásoby priadze a nakúpiť dostatok na jeho dokončenie. Často sa táto chyba stáva, ak háčkujete z inej priadze, než je uvedené v návode a vaše klbko má menej metrov v návine. Tiež sa to môže stať, ak pri háčkujete príliš voľne, a tak máte väčšiu spotrebu priadze. A ak sa predsa len dostanete do situácie, keď máte problém s priadzou, nepanikárte – buďte kreatívni a skúste vymyslieť nápadité riešenie.

 

Nenechajte sa teda odradiť, ak pri učení háčkovania urobíte chyby. Tieto omyly môžu byť v skutočnosti skvelou príležitosťou na učenie a v budúcnosti z nich vznikne niekoľko zábavných príbehov, na ktoré budete rozprávať. S praxou a trpezlivosťou budete čoskoro háčkovať ako profesionál!

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*