Háčkovanie pre začiatočníkov: základy, ktoré musíte vedieť

Háčkovanie je skvelý spôsob, ako vytvárať krásne a užitočné veci, ako sú deky, tašky, čiapky a mnoho ďalších vecí. Ak ste nový v háčkovaní, je tu niekoľko základných vecí, ktoré by ste mali vedieť. Prečítajte si, čo všetko je dôležité, ak chcete začať háčkovať.

Háčkovanie pre začiatočníkov: základy, ktoré musíte vedieť

Ak chcete začať háčkovať, budete potrebovať háčik. Háčiky sa dajú zakúpiť v rôznych veľkostiach, a to podľa hrúbky použitej priadze. Napríklad, ak použijete hrubšiu priadzu, budete potrebovať väčší háčik. Ak ste v háčkovaní úplní začiatočníci, voľte si projekt na háčkovanie, ktorý vyžaduje hrubšiu priadzu a väčší háčik, napríklad veľkosť 4 alebo 5. Bude sa vám ľahšie háčkovať, pretože stehy budú dostatočne veľké a prehľadné.

Pri háčkovaní sa používajú rôzne druhy stĺpcov. Medzi základné patria krátke stĺpiky, polodlhé stĺpiky, dlhé stĺpiky a dvakrát nahodené stĺpiky. Každý stĺpik sa vytvorí inak a má svoje jedinečné vlastnosti. Napríklad, polodlhé stĺpiky sú vhodné na vytváranie jemnejších vzorov, zatiaľ čo dlhé stĺpiky a dvakrát nahodené dlhé stĺpiky sú vhodnejšie pre výrobky z hrubšej priadze.

Keď začnete háčkovať, budete musieť vytvoriť základný rad. Na tento účel sa používa tzv. základná retiazka. Priadzu vedieme z klbka medzi malíčkom a prsteníkom ľavej ruky, otočíme okolo ukazováku a utvoríme slučku okolo palca. Háčik uchopíme pravou rukou, vpichneme do slučky na ľavom palci, nahodíme priadzu idúcu z ukazováku a pretiahneme slučkou, ktorú spustíme z palca. Takto sme uháčkovali základné retiazkové očko. Ďalej už nevytvárame slučky na palci, ale nahadzujeme háčikom priadzu idúcu z ukazováku a háčkujeme ďalšie retiazkové očká. Tento rad je potrebný na to, aby ste mohli začať háčkovať stĺpiky. Ak budete háčkovať do kruhu, napríklad hračky, na začiatok háčkovania sa používa magický kruh. Keď máte základný rad, môžete začať ďalšie háčkovať stĺpiky. Podrobné základy háčkovania aj s obrázkami nájdete tu.

Keď budete pokračovať v háčkovaní, budete musieť sledovať návod na háčkovanie alebo schému na háčkovanie, ktorá popisuje vzor, ktorý ste začali vytvárať. To znamená, že budete musieť sledovať, v ktorom ste riadku, koľko stĺpikov ste už vytvorili a aký druh stĺpika ste práve uháčkovali. Týmto spôsobom budete môcť pokračovať vo vytváraní želaného vzoru do potrebnej šírky alebo výšky. Pre sledovanie počtu očiek a počítanie riadkov sú skvelými pomocníkmi označovače a počítadlá.

Keď už budete mať nejaké skúsenosti s háčkovaním, budete môcť začať s vytváraním vlastných vzorov a projektov. To znamená, že budete môcť vymýšľať nové spôsoby háčkovania stĺpikov a vytvárať vlastné unikátne vzory.

Ak sa chcete naučiť háčkovať, odporúčam pozrieť si túto našu stránku s návodmi na háčkovanie alebo sa zúčastniť háčkovacích kurzov, kde vám budú môcť odborníci pomôcť začať a naučiť sa základy háčkovania. Je dôležité zapamätať si, že háčkovanie je skôr umenie ako nauka, takže sa nebojte skúsiť nové veci a experimentovať s rôznymi technikami a vzormi. S trochou trpezlivosti a praxe sa určite naučíte háčkovať krásne a užitočné veci.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*