Háčkovaná čelenka

Dámska háčkovaná čelenka na zimu je háčkovaná technikou tuniského háčkovania. Tuniské háčkovanie vytvára veľmi krásny a nevšedný vzor a môžem vám sľúbiť, že za pár riadkov pochopíte, ako na to a práca vám pôjde pekne od ruky. Návod na háčkovanie čelenky nájdete v tomto článku.

Háčkovaná čelenka – tuniský smock stitch

Na háčkovanie čelenky budete potrebovať dlhý háčik určený na tuniské háčkovanie číslo 5 mm a akrylovú priadzu Dora v tyrkysovej farbe (025).

Základy tuniského háčkovania s obrázkovým vysvetlením techniky prevedenia nájdete tu.

Čelenka háčkovaná tuniskou technikou háčkovania – návod na háčkovanie

Háčkovanie čelenky začíname 20 retiazkovými očkami. Pozor: Tento vzor, tzv. smock stitch si vyžaduje počet očiek deliteľný dvomi. Ak si teda budete prispôsobovať šírku čelenky, pamätajte na to, že počet očiek musí byť násobkom dvoch. Pri háčkovaní nesťahujte, pevnejšie háčkujte iba krajové očká, aby nevznikali na okrajoch veľké diery.

Musíme uháčkovať základný tuniský rad, a ten pozostáva z retiazky z retiazkových očiek a potom cez tieto očká vytiahnuté slučky. Každé očko háčkujeme iba za zadnú nitku základnej retiazky. Háčik vpichneme do druhého očka od háčika, pretiahneme priadzu cez očko a necháme na háčiku. Háčik vpichneme do ďalšieho očka, nahodíme priadzu, pretiahneme cez očko a necháme na háčiku. Opakujeme až do konca riadka. Tuniské háčkovanie, až na malé výnimky, vždy začíname rovnako, jedným slučkovým a spätným riadkom, ktoré sa označujú základný slučkový a spätný rad.

 

Uháčkujeme teda základné tuniské nahodenie a na háčiku máme slučiek. Prácu neotáčame! Teraz háčkujeme späť. Nahoďte priadzu, pretiahnite jedným očkom (toto očko tvorí okrajový stĺpik). Nahoďte priadzu a pretiahnite dvom očkami. Takto pokračujeme do konca radu až kým nám na háčiku nezostane posledné očko. Posledné očko na háčiku bude tvoriť prvý stĺpik ďalšieho riadku. Toto je základný slučkový a spätný rad.

TIP: Pri nasledujúcom háčkovaní si trošku pritiahnite priadzu, aby ste nemali krajové očká príliš voľné.

Teraz začneme háčkovať riadok vzoru, ktorým budeme háčkovať celú čelenku. Tento vzor tuniského háčkovania sa volá smock stitch.

1. riadok vzoru smock stitch: 1 x nahodíme niť odpredu háčika – tak budeme nahadzovať stále – nie zozadu háčika, tak ako sme zvyknutí pri bežnom háčkovaní, toto nahodenie si pridržte, aby vám neskĺzlo, teraz zháčkujeme dve nasledujúce slučky z predošlého radu – takto nám vznikne 1 tuniský krátky stĺpik (TKS), opäť nahodíme odpredu háčika a opäť zháčkujeme dve nasledujúce slučky – na háčiku nám vznikne jeden TKS a jedno nahodenie, takýto postup opakujeme do konca radu, na koniec riadka 1 x nahodíme odpredu háčika a uháčkujeme 1 TKS cez obe slučky posledného TKS z predošlého riadku (na háčiku máme 21 slučiek).

Teraz budeme háčkovať späť. Späť háčkujeme veľmi jednoducho, tak ako to bežne robíme: priadzu nahodíme zozadu háčika, pretiahneme cez prvé očko. Opäť priadzu nahodíme zozadu háčika (ako pri bežnom háčkovaní) a priadzu pretiahneme cez dve očká. Takto pokračujeme až na koniec radu.

V tejto fáze práci už by ste mali rozpoznať stehy, ktoré vytvárajú písmeno V. Vytvorenie kompletného vzoru smock stitch si vyžaduje opakovanie dvoch riadkov. Druhý riadok bude vyrovnávať prvý riadok, a tak bude vznikať kompletný vzor.

2. riadok vzoru smock stitch: pre 2. riadok a všetky párne riadky tohoto vzoru budeme dokončovať smock stitch takto: zameriame sa hneď na prvé V-čko, ktoré sme vytvorili. Aby sme vyrovnali prácu, ktorú sme už uháčkovali, začneme háčkovať druhý riadok 1 tuniským krátkym stĺpikom (TKS) bez nahodenia pod prvou pravou slučkou V-čka, *nahodíme odpredu háčika, druhú ľavú časť V-čka zháčkujeme s pravou časťou nasledujúceho V-čka*, **opakujeme až dokým nám nezostane posledná ľavá časť posledného V-čka z predošlého radu, pre túto poslednú slučku uháčkujem nahodenie odpredu a 1 TKS, riadok končíme  1 TKS uháčkovaným bez nahodenia za obe slučky do úplne krajného očka z predošlého radu (na háčiku máme 21 slučiek).

Teraz musíme háčkovať späť: Nahodíme priadzu zozadu háčika, pretiahneme cez dve slučky, opakujeme do konca radu, až nám zostane na háčiku jedna slučka. Toto je spätný rad druhého radu.

Na práci je teraz vidno prvý rad V-čiek aj druhý rad V-čiek, ktoré idú cik-cakovo.

3. riadok vzoru smock stitch: Pre tretí riadok budeme háčkovať tak, aby bol vzor zhodný s 1. riadkom: 1 x nahodenie odpredu háčika, prvú časť  prvého V-čka preskočíme, 1 TKS zháčkujeme nasledujúce dve časti V-čka, riadok končíme 1 x nahodením odrpedu a 1 TKS do oboch slučiek krajového očka.

Teraz musím háčkovať späť: 1 klasický krátky stĺpik, nahodíme a priadzu pretiahneme cez dve očká. Takto pokračujeme do konca radu až kým nám na háčiku nezostane posledné očko. Tvoríme bežný spätný riadok tuniského háčkovania.

Riadok 2. a 3 budeme stále opakovať až do potrebnej dĺžky čelenky.

Ak máte potrebnú dĺžku čelenky uháčkovanú, ukončenie urobíte veľmi jednoducho: prácu budeme uzatvárať pevnými očkami. Háčik pichneme do prvej časti prvého V-čka a pretiahneme priadzu cez obe očká, háčik vpichneme pod druhú časť prvého V-čka pretiahneme priadzu cez obe očká na háčiku. Tatko budeme pokračovať do konca radu. Nezabudneme krajové očko zachytiť za obe slučky a ukončíme.

Hotovú čelenku zošite a môžete ju na mieste zošitia stiahnuť a tak vytvoríte veľmi zaujímavý a efektný model.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*