Tuniské háčkovanie – postup

tuniske hackovanie

Tiež radi skúšate nové techniky na háčkovanie? Prečítajte si, čo je tuniské háčkovanie a ako sa háčkuje technikou tuniského háčkovania. Podľa obrázkového postupu v článku, sa naučíte základy tuniského háčkovania, ktoré využijete pri háčkovaní rôznych projektov, akými sú napríklad deky alebo návleky na vankúše.

Tuniské háčkovanie

Tuniské háčkovanie je kombináciou techniky háčkovania, pletenia a tkania. Vzor vzniká tak, že očká naberáme sprava doľava na dlhý háčik, ktorý môže byť pevný alebo s lankom na konci s poistkou proti utekaniu očiek, akoby sme chceli pliesť, potom ich smerom doprava spájame retiazkovými očkami ako pri háčkovaní. Rozličným vpichovaním a spájaním, prípadne používaním rôznofarebných priadzí vznikajú rozličné vzory, ktoré majú charakter tkaných vzorov. Aj svojimi vlastnosťami — pevnosťou a tvarovou stálosťou pripomínajú tkané výrobky.

Na úvod upozorním, že práca sa vám bude pri háčkovaní krútiť. Ak štrikujete ihlicami, tak tento jav veľmi dobre poznáte, ak štrikujete bez patentu. Pri tuniskom háčkovaní je to úplne normálne.

Skrúcanie práce je spôsobené tým, že spätný riadok vytvára o niečo vyššiu pleteninu než riadok tam. Takže pre korektné dokončenie sa nevyhnete buď blokovaniu alebo obháčkovaniu práce.

Pri tuniskom háčkovaní rátajte s vyššou spotrebou priadze, než pri klasickom háčkovaní. Taktiež myslite na to, že budete potrebovať o číslo väčší háčik, než uvádza výrobca na priadzi a háčkovať treba, okrem krajových očiek, voľne. Ak budete príliš sťahovať, práca vám pôjde veľmi ťažko, očká sa nebudú chcieť kĺzať po háčiku a taktiež trafiť sa do správneho priestoru, ak je očko príliš pevné, je veľký problém. Na krajoch si dajte pozor na opačný problém – ak budú očká príliš voľné, nevyzerá to pekne a tvoria sa veľké diery.

tuniske hackovanie navod

Tuniské háčkovanie – postup na háčkovanie pre začiatočníkov

Pracovný postup tuniského háčkovania je znázornený na obrázkoch. Háčkujeme stále na lícnej strane, prácu neotáčame a jeden riadok vytvoríme háčkovaním tam a späť. Začneme uháčkovaním potrebného počtu retiazkových očiek. Počet retiazkových očiek musí zodpovedať počtu stĺpikov v prvom riadku.

Až na malé výnimky sa tuniské háčkovanie začína vždy rovnako – jedným slučkovým a jedným spätným riadkom, ktoré sa označujú ako základný a spätný slučkový riadok.

Na obr. a je znázornené, ako sa háčkuje 1. riadok tam (sprava doľava): vpichneme do retiazkového očka, nahodíme priadzu, pretiahneme ju a vzniknuté očko necháme na háčiku, toto opakujeme do konca riadku. Každé očko háčkujeme len za zadnú niť retiazky, tak ako je znázornené na obrázku.

tuniske hackovanie obrazkovy postup a

Na obr. b a c vidíme háčkovanie 1. riadku späť (zľava doprava): najskôr uháčkujeme okrajové očko tak, že nahodíme priadzu a pretiahneme ju jedným očkom na háčiku (obr. b), ďalej už háčkujeme do konca riadku tak, že priadzu nahodíme a pretiahneme ju vždy cez dve očká na háčiku (obr. c).

tuniske hackovanie obrazkovy postup b, c

Na obr. d vidíme háčkovanie 2. riadku tam, teda sprava doľava: na začiatku uháčkujeme 1 retiazkové očko, potom vpichneme pod prednú slučku stĺpika, nahodíme priadzu, pretiahneme ju a vzniknuté očko necháme na háčiku. Vznikne základný tuniský stĺpik. Na konci riadka vpichneme do okrajového očka. Takto háčkujeme všetky riadky tam (sprava doľava).

tuniske hackovanie obrazkovy postup dRiadky späť háčkujeme ako 1. riadok späť podľa obr. c.
Na obr. e je postup háčkovania základného tuniského stĺpika s retiazkovým očkom. Po uháčkovaní základného stĺpika (obr. d) priadzu ešte raz nahodíme a pretiahneme ju jedným očkom na háčiku, vznikne retiazkové očko.
Na obr. f vidíme háčkovanie hladkého tuniského stĺpika. Pri háčkovaní riadku tam vpichujeme z lícnej strany medzi slučky stĺpika, ale vypichneme z rubovej strany, nahodíme priadzu a pretiahneme ju.

tuniske hackovanie obrazkovy postup e, f
Na obr. g je postup háčkovania hladkého tuniského stĺpika s retiazkovým očkom. Priadzu po uháčkovaní hladkého stĺpika (obr. f) ešte raz nahodíme a pretiahneme ju jedným očkom na háčiku, vznikne retiazkové očko.

tuniske hackovanie obrazkovy postup g
Na obr. h je postup háčkovania obráteného tuniského stĺpika. Priadzu pridržíme palcom ľavej ruky pod predchádzajúcim riadkom, sprava vpichneme pod prednú slučku stĺpika a vypichneme na lícnej strane, nahodíme priadzu, pretiahneme ju a súčasne uvoľníme priadzu pridržiavanú palcom.

tuniske hackovanie obrazkovy postup h

Na obr. i je znázornený tuniský vzor, pri ktorom sa vpichuje medzi stĺpiky z lícnej strany a vypichuje sa na rubovej strane, priadza sa nahodí a pretiahne vpichnutím. Musíme dávať pozor pri háčkovaní okrajových očiek, ako aj prvých a posledných stĺpikov, lebo keď zabudneme do nich vpichnúť, vzor sa bude zošikmovať.

tuniske hackovanie obrazkovy postup i
Veľmi pekné plastické vzory vzniknú, keď budeme vpichovať pod obidve slučky tuniského stĺpika. Na obr. j vidíme lícny tuniský stĺpik, pri ktorom háčik vpichujeme aj vypichujeme na lícnej strane, na obr. k vidíme rubový tuniský stĺpik, pri ktorom vpichujeme z rubu na líce a hneď zase vypichujeme z líca do rubu. Podobne sa háčkujú plastické dlhé stĺpiky.

tuniske hackovanie obrazkovy postup j, k
Pri niektorých tuniských vzoroch háčkujeme dlhé očká, ako vidíme na obr. l. Priadzu po vpichnutí nahodíme, pretiahneme, ešte raz nahodíme, pretiahneme ju očkom na háčiku a vzniknuté očko vytiahneme do potrebnej výšky (1 až 2 cm).

tuniske hackovanie obrazkovy postup l

Na obr. m je znázornené zakončenie tuniského háčkovania. Po skončení posledného riadka späť háčkujeme pevné očká sprava doľava tak, že vpichneme pod prednú slučku stĺpika, podoberieme ju, nahodíme priadzu a pretiahneme ju vpichom aj očkom na háčiku. Pri takomto zakončení sa súčasne spevní posledný riadok — okraj.

tuniske hackovanie obrazkovy postup m

Zdroj: D. Duchovská: Pletené a háčkované vzory

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*