Tuniský reverzný steh – postup na háčkovanie

Tuniský reverzný steh je ďalší z dlhého radu stehov, ktoré ponúka tuniský štýl háčkovania. Návod na háčkovanie tuniského reverzného stehu nájdete v tomto článku.

Tuniský reverzný steh – postup na háčkovanie

Ak vás zaujala technika tuniského háčkovania, určite už máte prečítané základy, ako háčkovať tunisky hladko aj tunisky obrátene. V tomto článku sa zameriame na trochu netradičnejší tunisky steh, a to reverzný, ktorý vytvára podobnú štruktúru ako tunisky obratko, ale je o niečo viac vypuklejší. Tak ako všetky tuniské stehy, aj tuniský reverzný steh najviac vynikne uháčkovaný z hrubej priadze.

Na začiatok uháčkujeme retiazku z retiazkových očiek. Počet retiazkových očiek musí zodpovedať počtu stĺpikov, ktoré potrebujete mať v prvom rade. Ja som urobila 10 retiazkových očiek.

1. riadok základný slučkový riadok – takže všetky očká zostávajú na háčiku. Očko, ktoré máme na háčiku rátame ako prvé. Každé očko háčkujeme iba za zadnú niť základnej retiazky. Háčik vpichneme do druhého retiazkového očka od háčika, pretiahneme priadzu cez očko a necháme na háčiku. Na konci tohto riadka budeme mať na háčiku toľko slučiek, koľko sme mali retiazkových očiek zo základnej retiazky. Prácu neotáčajte.

Riadok späť: nahodíme priadzu, pretiahneme prvým očkom (toto bude krajový stĺpik), nahodíme a teraz budeme priadzu preťahovať cez dve očká až na koniec radu, kým na háčiku nezostane posledné očko. Posledné očko na háčiku bude tvoriť prvý stĺpik ďalšieho radu. Takto sme uháčkovali prvý základný riadok tam aj späť – slučkový riadok a spätný riadok.

 

Pamätajte, že riadok tuniského háčkovania sa vždy musí uháčkovať tam a späť, takže fyzicky uháčkujeme dva rady, ale ráta sa ako jeden.

2. riadok: v tomto riadku začneme tvoriť vzor. Prácu si mierne pootočíme, pretože vypichovať budeme zo zadnej strany. Vpichneme háčik do úpletu odzadu očka posledného spätného riadka, medzi dve zvislé nitky stĺpika – pozri obrázok.

Nahodíme priadzu, pretiahneme ju cez očko a necháme na háčiku. Takto budeme pokračovať do konca radu ku okrajovému očku, ktoré uháčkujeme pod dve očká tiež zo zadnej strany. Na háčiku budeme mať toľko slučiek, ako pri začiatočnej retiazke.

Spätný riadok háčkujeme ako zvyčajne – nahodíme priadzu, pretiahneme prvým očkom (toto bude krajový stĺpik), nahodíme a teraz budeme priadzu preťahovať cez dve očká až na koniec radu, kým na háčiku nezostane posledné očko. Posledné očko na háčiku bude tvoriť prvý stĺpik ďalšieho radu.

Druhý riadok budeme opakovať stále dookola, pokým nebudeme mať dostatočnú dĺžku pleteniny.

 

 

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*