Háčkovaná podkovička návod

Na vianočnom stromčeku nesmie chýbať podkovička pre šťastie. Uháčkujte si ju podľa návodu na háčkovanie, ktorý nájdete v tomto článku.

Už od staroveku sa traduje, že nájsť podkovu vraj prináša nálezcovi šťastie a prosperitu. Kedysi si kone a vozy mohli dovoliť len bohatí ľudia. Materiál na výrobu podkov bol drahý a nebol dostupný pre každého. Vraj postroje koní faraónov boli zdobené drahokamami a podkovy boli ukuté z čistého zlata. Ak obyčajný človek našiel tak vzácny predmet, neváhal sa s tým pochváliť a zavesil si ju na viditeľné miesto.

Iná vysvetlenie, prečo sú podkovy symbolom šťastia, možno nájsť v príbehu z 10. storočia. Legenda hovorí, že svätého Dunstana, ktorý bol kováčom predtým, než sa stal arcibiskupom v Canterbury, navštívil jedného dňa Satan. Chcel si od neho kúpiť podkovy. Pretože sv. Dunstan okamžite diabla spoznal, povedal mu, že by sa radšej nechal prikovať k múru. Satan tak chcel urobiť, ale Dunstan mu zatĺkol klinec cez nohu do podlahy tak silno, až Satan začal plakať. Dunstan sľúbil, že Satana prepustí, keď už v živote nevstúpi do kresťanského domu. Satan súhlasil a spýtal sa, ako taký dom spozná, načo mu Dunstan odpovedal, že kresťanské domy budú mať nad dverami zavesenú podkovu. Odvtedy si ľudia vešali podkovy nad dvere, aby k nim Satan nezavítal.

No dnes nájsť na ceste podkovu je priam malý zázrak. Veď kde sa už dá stretnúť na ceste koňa? Podkova i napriek tomu zostáva stále symbolom šťastia a k aj Vianociam neodmysliteľne patrí. Poďme si vyrobiť šťastie vlastnými rukami.

Háčkovaná podkovička návod

Háčkovanú podkovičku som háčkovala háčikom č. 1,25 mm. a bielou priadzou Kordonet.

Podkovičku budeme háčkovať v troch krokoch. Najskôr uháčkujeme dve strany podkovy, ktoré spojíme a potom celú podkovičku obháčkujeme.

  1. riadok: Háčkovať začíname 11 retiazkovými očkami. Do šiesteho očka od háčika uháčkujeme vejárik (4 dlhé stĺpiky, 3 retiazkové očká, 4 dlhé stĺpiky), pevné očko do úplne prvého retiazkového očka.
  2. riadok: 5 retiazkových očiek, prácu otočíme, pod slučku z troch retiazkových očiek uháčkujeme: 4 dlhé stĺpiky, 3 retiazkové očká, 4 dlhé stĺpiky.
  3. – 13. Riadok: opakujeme druhý riadok. Ukončíme.

Uháčkovali sme jednu stranu podkovičky.

 

Rovnakým spôsobom uháčkujeme druhú stranu podkovičky, ale v 13. riadku treba obe časti podkovičky spojiť. Spájanie je veľmi jednoduché, v mieste, kde háčkujeme 3 retiazkové očká vo vejáriku tento raz uháčkujeme 1 retiazkové očko, 1 krátky stĺpik, ktorým sa prichytíme k druhej časti podkovičky pod oblúčik z troch retiazkových očiek, 1 retiazkové očko a dokončíme vejárik 4 dlhými stĺpikmi a pevným očkom.

Aby bola háčkovaná podkovička kompletná, spojené dve časti podkovičky obháčkujeme. Dávajte pozor, aby ste mali strany podkovičky správne otočené tak, ako je to na obrázku.

 

Že ich máte zle otočené spoznáte veľmi rýchlo, pretože pri obháčkovaní podkovičky vám nebudú vychádzať stĺpiky ani retiazkové očká, preto je to veľmi dôležité.

Pevným očkom sa prichytíme o prvý dlhý stĺpik posledného vejárika pravej časti podkovičky, teda v trinástom riadku. Uháčkujeme 4 retiazkové očká a 1 dlhý stĺpik do prvého retiazkového očka z troch retiazkových očiek v tom istom rade. 1 dlhý stĺpik do prvého retiazkového očka z troch retiazkových očiek v nasledujúcej (ľavej) časti podkovičky, 4 retiazkové očká, pevné očko do prvého dlhého stĺpika vejárika v tom istom rade. 4 RO, 1 DS do RO medzi vejárikmi, 4 RO, 1 PO pod 5 RO, 4 RO, 1 DS do RO medzi vejárikmi, 4 RO, 1 PO pod 5 RO, 4 RO, 1 DS do RO medzi vejárikmi. Ďalej už na tejto strane nebudeme háčkovať dlhé stĺpiky, ale 4 RO, *1 PO pod 5 RO, 8 RO* 3x, 3 KS pod retiazkové očká, 11 KS do 11 RO z úplného začiatku (spodok podkovičky).

Teraz budeme obháčkovávať vnútornú časť podkovičky. 4 RO, 1 PO pod 5 RO, *8 RO, 1 PO pod 5 RO*2 x, *4 RO, 1 PO pod 5 RO* 2 x, 3 RO, 1 PO pod 5 RO, 3 RO, dvakrát nahodený DS do prvého RO z troch RO medzi vejárikmi. Dostali sme sa do stredu vnútornej časti podkovičky, máme hotovú ľavú stranu, pravú stranu obháčkujeme zrkadlovo. Podkovičku ukončíme PO do DS, z ktorého sme lem začali háčkovať.

 

Háčkovanie podkovičky máme dokončené. Teraz, ako vždy, dôkladne naškrobiť, vytvarovať pomocou špendlíkov a nechať riadne preschnúť. Háčkovaná podkovička si priam pýta ešte nejaké drobné dozdobenie, takže ja som na vrch pripevnila malú mašličku.

TIP: Šnúrku na zavesenie háčkovanej podkovičky pripevnite nie do stredu, ale po stranách. Takto pripevnené pútko zamedzí deformovaniu podkovičky.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*