Háčkované veľkonočné vajíčka

hackovane velkonoce vajicka postup na hackovanie

Každý má svoju obľúbenú techniku, ktorou zdobí veľkonočné vajíčka. Mne sa páči zdobenie veľkonočných vajec pomocou háčika a priadze. Ak si chcete vyskúšať vyrobiť háčkované veľkonočné vajíčka, pozrite si tieto jednoduché návody a schémy na háčkovanie. Prečítajte si aj zaujímavé tipy a triky, ako postupovať, aby sa háčkované veľkonočné vajíčka vydarili.

velkonocne vajicka

Háčkované veľkonočné vajíčka

Na háčkované veľkonočné vajíčka budete potrebovať vyfúknuté vajíčka, priadzu na háčkovanie alebo vyšívanie, háčik (najčastejšie sa hodí háčik veľkosti od 0,6 mm po 1 mm).

Ako vyfúknuť vajce

Prvý spôsob, ako vyfúknuť vajce: Na vajíčku sa urobí ihlou alebo šidielkom dierka len z jednej strany. Dbajte na to, aby bola pekná a pravidelná. Potom vezmite injekčnú striekačku s ihlou. Do striekačky natiahneme vzduch a ihlu cez dierku vpichneme do vajíčka a pomaly vytlačíme vzduch. Vznikne podtlak a vajíčko pekne vytečie. Vajíčko musíme poriadne očistiť, aby nesmrdelo. Po vyfúknutí necháme vajíčka aj hodinu močiť vo vode s kvapkou saponátu alebo 2 – 3 krát striekačkou vypláchneme výdušok teplou vodu a necháme 48 hodín sušiť.

Druhý spôsob, ako vyfúknuť vajce: Ak chceme vajíčko vyfúknuť, urobíme na oboch koncoch dierku. Dolnú potom zväčšíme a pomocou dlhej ihly porušíme žĺtok. Fúkame do hornej dierky, aby vajíčko vytieklo.

TIP: Vyberajte väčšie vajcia, pretože väčšina schém na háčkovanie veľkonočných vajec pasuje na podstatne väčšie vajcia, ako sa bežne predávajú. Tak sa vyhnete tomu, že budete musieť vzor zmenšovať, vynechávať niektoré jeho časti a pod.

Najlepšie je mať bio vajíčka. Lacné vajcia z klietkového chovu majú veľmi tenučkú škrupinku a pri vyfukovaní praskajú.

Vyfúknuté vajíčka môžete pred obháčkovaním farbiť. Ja som skúšala v cibuľových šupkách. Vajíčka nepraskli a pekne zhnedli. Cibuľové šupky sú vhodné na farbenie hnedých vajec, kde farba krásne vystúpi. Na bielych nie je zafarbenie tak výrazné.

postup na hackovane vajce

Kraslica je vyfúknuté vajce, tzv. „výdušok“. Vyzdobené vajíčko neodmysliteľne patrí k symbolom Veľkonočných sviatkov. Vajíčko je symbolom nového života. Kraslice sa upevňujú na farebné stuhy, aby sa mohli zavesiť ako ozdoba. Výroba kraslíc je jeden z druhov ľudového výtvarného umenia. Na Slovensku sa zachovalo množstvo zaujímavých spôsobov zdobenia vajec.

Schémy na háčkované veľkonočné vajíčka

Na internete je množstvo zaujímavých schém na háčkované veľkonočné vajcia, ale keďže je takmer každé vajce trochu iné, nie vždy sa dá postupovať presne podľa návodu.

TIP: Ak je začiatok schémy (retiazkové očká nerátajúc) na 20 a viac stĺpikov, s najväčšou pravdepodobnosťou bude obháčkovanie na bežné vajce veľmi veľké. Najideálnejšie je je začínať na 10 – 16 stĺpikov.

schema na hackovane vajicko

V schémach na háčkovanie veľkonočných vajec sa používajú bežné znaky pre označovanie retiazkových očiek, pevných očiek a stĺpikov. Malá slzička označuje pikotku z troch retiazkových očiek spojených pevným očkom. Šípky znázorňujú miesta, kde sa budú pripájať dva diely k sebe.

schema na hackovanie velkonocnych vajec

TIP: Ak vám práca podľa schémy na vajíčko vyjde príliš veľká, uberte v retiazkových očkách a namiesto dvakrát nahodených dlhých stĺpikoch uháčkujte iba dlhé stĺpiky. Rovnako sa dá urobiť jedna časť háčkovanej aplikácie o jeden rad kratšia. Nepôsobí to rušivo.

hackovane kraslice schema

velkonocne hackovane vajicka postup

velkonocne vajicka schema na hackovanie

schema na hackovane vajicka

hackovane velkonocne vajcia postup

Háčkované vajíčko bez škrupinky

Háčkované vajíčko môžete naškrobiť, škrupinku rozbiť a vytriasť. Zostane tak iba ažúrna háčkovaná kraslica. Odporúčam použiť hustejší vzor a škrobiť pomocou štetca namočeného v neriedenom škrobe. Háčkované vajíčko bez škrupinky je veľmi jemné a ľahučké, vhodné najmä na zavesenie.

TIP: Ak chcete mať háčkované vajíčko extra pevné, natrite ho tekutým lepidlom.

ako urobit hackovane vajicko bez skrupinky

 

  1. Jana Lásková 15. marca 2019 o 10:41

    jak mám potom díly sháčkovat ?

    • V procese háčkovania posledného radu druhej polovice motívu treba v mieste šipiek obe polovice háčkovať krátkymi stĺpikmi.

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*