Háčkovaný kohútik

Háčkovaný kohútik sa háčkuje z pásikov. Táto technika háčkovania je napodobením paličkovanej flanderskej čipky. Túto techniku nájdete aj pod názvom bruges. Pre obe techniky je spoločné vytváranie pásikov, ktoré sa potom navzájom spájajú do tvarovo rôznorodých celkov. Háčkovaný kohútik je na háčkovanie náročnejší, ale výsledok stojí za to. Tu je schéma, ako sa háčkuje háčkovaný kohútik.

Háčkovaný kohútik

Háčkovala som háčikom číslo 1,25 mm a priadzou MAXI (tmavomodrá).

hackovany kohutik flanderska cipka bruges lace

Kohútik sa háčkuje po častiach, ktoré sa k sebe pripájajú. Pásiky háčkujeme v lícových a v rubových radoch dlhými stĺpikmi, pričom na začiatku každého radu vytvoríme oblúčik z 5 retiazkových očiek. Za tieto oblúčiky sa budeme prichytávať a spájať ich pevnými očkami do potrebného tvaru, tak aby nám vznikol háčkovaný kohútik.

schema na hackovanie kohutik

schema na hackovanie chvost kohutika

Najskôr uháčkujeme očko (na schéme označené číslom 3). Potom začneme háčkovať hlavičku a hrebienok (na schéme označené číslom 1). Ďalej uháčkujeme ozdobu hrebienka (na schéme označené číslom 5).

Stred krku kohútika má vzor z prekrížených viackrát nahodených stĺpikov, ja som tento vzor nahradila stĺpikmi, ktoré sa nazývajú šalamúnov uzol. Stred krku som háčkovala samostatne po dokončení všetkých častí hlavičky kohútika.

ako uhackovat kohutika flanderska cipka

Hlavičku máme hotovú a teraz budeme háčkovať telo a chvost kohútika.

postup na hackovanie hackovany kohutik

Číslo 2 na schéme označuje háčkovanie obvodu tela a chvost kohútika. Keď máme uháčkovaný obvod tela a chvosta, háčkujeme výpĺň tela (na schéme značené číslom 4). Nakoniec uháčkujem ozdobu chvosta kohútika.

TIP: Môj háčkovaný kohútik je celý modrý, ale vy si ho môžete uháčkovať z viacerých farieb. Očko môže byť žlté, hrebienok červený a telo a chvost napríklad hnedé alebo biele. Fantázii sa medze nekladú.

flanderska cipka hackovany kohutik postup na hackovanie

Hotového háčkovaného kohútika naškrobíme, vypneme a môžeme použiť ako jedinečnú dekoráciu. Ja mám v pláne dať ho do rámika a zavesiť na stenu v kuchyni ako obraz.

  1. Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako je háčkované telo kohútika. Pozerám, idem si oči vytočiť, ale nič. Ďakujem za pomoc!

    • Dobrý deň.
      Nadpojíte sa pevným očkom v mieste podľa schémy – je to tá slučka nad štvorkou v krúžku. Pokračujete 5 retiazkovými očkami (RO). Do piateho očka od háčika uháčkujete dva dvakrát nahodené dlhé stĺpiky. Prichytíte sa pevným očkom k protiľahlej slučke. Uháčkujete 5 RO, prichytíte sa pevným očkom k nasledujúcej slučke na rovnakej strane a odiať opäť háčkujete 5 RO, do piateho dva dvakrát nahodené dlhé stĺpiky 2 x a 1 retiazkovým očkom sa prichytíte o protiľahlú slučku. Ďalej pokračujete podľa schémy z jednej strany na druhú.

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*