Tuniské háčkovanie – tunisky obratko

Tak ako sme háčkovali tunisky hladko, dá sa háčkovať aj tunisky obratko. Obrázkový návod, ako háčkovať tunisky obrátene nájdete v tomto článku.

Tunisky obrátene (TO) – návod na háčkovanie

Na háčik nahoďte počet očiek, zodpovedajúci počtu stĺpikov v prvom riadku – tak vznikne základná retiazka. Ja som háčkovala 10 retiazkových očiek.

1 riadok: háčkujeme základný slučkový riadok – takže všetky očká zostávajú na háčiku. Očko, ktoré máme na háčiku rátame ako prvé. Každé očko háčkujeme iba za zadnú niť základnej retiazky. Háčik vpichneme do druhého retiazkového očka od háčika, pretiahneme priadzu cez očko a necháme na háčiku. Na konci tohto riadka budeme mať na háčiku 10 slučiek. Prácu neotáčajte.

Riadok späť: nahodíme priadzu, pretiahneme prvým očkom (toto bude krajový stĺpik), nahodíme a teraz budeme priadzu preťahovať cez dve očká až na koniec radu, kým na háčiku nezostane posledné očko. Posledné očko na háčiku bude tvoriť prvý stĺpik ďalšieho radu. Takto sme uháčkovali prvý základný riadok tam aj späť – slučkový riadok a spätný riadok. Pamätajte, že riadok tuniského háčkovania sa vždy musí uháčkovať tam a späť, takže fyzicky uháčkujeme dva rady, ale ráta sa ako jeden.

  1. riadok: priadza je vpredu pred háčikom, vpichneme háčik pod nitku ako pri krátkom tuniskom stĺpiku. Nahodíme priadzu na háčik, pretiahneme ju cez 1 očko a necháme na háčiku. Opakujme do konca radu. Na konci radu nezabúdajte zachytiť krajové očko za obe slučky. Spätný riadok háčkujeme ako zvyčajne.

Ak chceme háčkovanie ukončiť, háčkujeme vzor rovnako, ale namiesto toho, aby očká zostávali na háčiku, ukončujeme ich pevným očkom.

Pre lepšiu zrozumiteľnosť, ako háčkovať tunisky obrátenie, si pozrite aj tento kreslený návod:

Tunisky obrátene i tunisky hladko vytvárajú zaujímavú štruktúru a hodia sa na množstvo výrobkov. Ja pre túto techniku háčkovania rada používam hrubú priadzu, ktorá dá tuniskému háčkovaniu plne vyniknúť.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*