Háčiky na tuniské háčkovanie

Tuniské háčkovanie je zaujímavý spôsob háčkovania, ktorý vám umožňuje vyrábať háčkované produkty, ktoré majú namiesto tradičného vzhľadu háčkovania dizajn „pleteného vzhľadu“. Tento vzhľad sa docieli tak, že očká, rovnako ako na pletacích ihliciach, zostávajú na háčiku. Z tohto dôvodu je dôležité mať háčiky na tuniské háčkovanie. V tomto článku si predstavíme rôzne druhy háčikov na tuniské háčkovanie.

Háčiky na tuniské háčkovanie

Tuniské háčkovanie je oveľa jednoduchšie zvládnuť, keď máte správne náradie. Tuniské háčiky, ktoré sa tiež nazývajú afganské háčiky, sú podstatne dlhšie ako bežné háčiky. Sú tvarované bez rozšíreného splošteného miesta pre pohodlné uloženie palca, a tak môžu držať na háčiku naraz veľa očiek bez toho, aby sa niektoré natiahli do väčšej výšky ako iné.

Tuniské háčiky na háčkovanie nie sú výrazne drahšie ako bežné háčiky na háčkovanie a ich súprava je vhodným doplnkom vašej zbierky pomôcok na háčkovanie.

Kde kúpiť háčiky na tuniské háčkovanie

Tuniské háčkovanie je technika háčkovania, ktorá sa v posledných rokoch sa stáva čoraz populárnejšou, takže by ste nemali mať problém nájsť tuniské háčiky na ktoromkoľvek z miest, kde si bežne kupujete klasické háčiky, aj keď niektoré obchody budú mať lepší výber veľkosti ako iné. Samozrejme, môžete nakupovať aj online. Ja som svoje háčiky na tuniské háčkovanie, aj pevné aj s lankom, objedávala s aliexpress za pár eur. Drevené háčiky Knitpro Symfonie s vymeniteľnými lankami sú z mojej zbierky háčikov najdrahšie. Súprava tuniských háčikov Knitpro Symfonie ma stála 50 eur. Pamätajte, že ak online hľadáte tuniské háčiky, môžete hľadať aj „afganské háčiky“, pretože tieto háčiky môžu byť označené obidvomi spôsobmi.

Niektorí ľudia sú zmätení, keď si myslia, že afganské háčiky slúžia iba na výrobu prikrývok (afgans), ale v skutočnosti odkazujú na tento spôsob háčkovania, ktorý je známy pod niekoľkými rôznymi menami – tuniské háčkovanie alebo afganské háčkovanie.

Väčšina obchodov v súčasnosti inzeruje háčiky ako tuniské háčiky alebo uvádza obidva názvy. Pri hľadaní správnych háčikov online je však užitočné poznať obidva výrazy.

Pevné tuniské háčiky

Pevné tuniské háčiky bývajú z rôznych materiálov od plastu cez kov až po drevo či bambus. Sú hladké, bez rozšírenej plochy na palec, väčšinou ukončené koncovkou s číslom háčika. Majú cca 25 cm pracovnej plochy plus 1,5 cm na koncovku. Ja mám úplne najradšej práve tento typ kovových háčikov. Pracuje sa mi s nim najlepšie.

Tuniským háčkovaním viete uháčkovať približne trikrát tak široký výrobok než je dĺžka háčika. Pamätajte však, že čím viacej očiek máte natlačených na háčiku, tým ťažšie sa háčkuje. Pre väčšie projekty je lepšie zaobstarať si flexibilné tuniské háčiky, ktoré disponujú lankom, kde sa sa očká lepšie rozložia.

Flexibilné tuniské háčiky

Flexibilné tuniské háčiky majú háčik o niečo kratší, ako pevné tuniské háčiky, cca 15 centimetrov a pokračujú priesvitným lankom, ktoré je ukončené poistkou proti páraniu očiek. Dĺžka lanka aj materiál lanka môže byť rôzny, od plastu po kov. Rovnako aj dĺžka lanka býva rôzna. Je možné kúpiť aj vymeniteľné háčiky a k nim lanká v dĺžkach od 20 do 120 centimetrov.

Ak potrebujem háčkovať väčší kus, obľúbila som si bambusové flexibilné háčiky na tuniské háčkovanie, v súprave 12 kusov (veľkosť od 3 mm po 10 mm). Dĺžka flexibilnej časti je 120 centimetrov, ale dá sa podľa potreby skracovať jednoduchým odstrihnutím a opätovným zaisteným poistnej korálky na konci uzlíkom.

Obojstranné háčiky na tuniské háčkovanie

Dostatočné dlhé háčiky s háčikom iba na jednom konci sú to, čo pre tuniské háčkovanie potrebujete, ak budete háčkovať v radoch. Ak chcete tuniské háčkovanie zapracovať dookola, musíte si dokúpiť ďalšiu pomôcku na háčkovanie – obojstranné háčiky na tuniské háčkovanie. Možno ste videli dlhé háčiky, ktoré majú na oboch koncoch „háčik“. Takéto háčiky sú vhodné na tuniské háčkovanie do kruhu alebo pre obojstranné tuniské háčkovanie – rubovú a lícovú stranu môžete háčkovať inou priadzou, napríklad z jedného konca modrou a z druhého konca bielou.

Môžete si zaobstarať buď háčik s dvoma koncami alebo kruhový tuniský háčik, čo sú v podstate dva háčiky spojené dohromady káblom, ktorý vedie medzi nimi.

Upozorňujem, že tieto tuniské háčkované háčiky s káblom sú tiež vynikajúce na prácu s tuniskými háčikmi v radoch, keď sú vaše rady veľmi dlhé (napríklad pri háčkovaní deky).

Alternatívy háčikov na tuniské háčkovanie

Mnoho ľudí, ktorí s tuniským háčkovaním ešte len začínajú, chcú vedieť, či na získanie tejto háčkovanej techniky musia skutočne kupovať špeciálny háčik. Odpoveď znie nie nevyhnutne, ale je to dobrý nápad. Malé vzorky tuniského háčkovania sa dajú robiť aj na bežných háčikoch, pokiaľ však háčiky nemajú veľmi široké úchytky pre palec – je to preto, lebo na háčiku musíte nechávať všetky očká a rozšírená plocha pre palec menia ich výšku, alebo ak nemajú rúčku. Ak chcete vyskúšať iba krátke rady tuniského háčkovania, potom by vaše bežné háčiky bez rúčky mohli fungovať.

Stručne povedané, tuniské háčkovanie môžete urobiť s bežným háčikom bez rúčky, ale najlepšie je zaobstarať si správny druh náradia – dlhý tuniský/afganský háčik na háčkovanie pre pracovné rady a obojstranný alebo kruhový tuniský háčik na háčkovanie do kruhu. Je úžasné, že chcete vyskúšať tuniské háčkovanie. Po zakúpení háčikov budete pripravení zvládnuť tuniské háčkované vzory a pripraviť veľa zaujímavých nových projektov.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*