Tuniské háčkovanie – tunisky hladko

Na prvý pohľad by ste neverili, že tento vzor nie je vytvorený pletacími ihlicami, ale háčikom. Tuniské háčkovanie dokáže perfektne simulovať prácu ihlicami. Návod, ako háčkovať tunisky hladko a tvoriť tak pletený vzor háčikom nájdete v tomto článku.

Tuniské háčkovanie – tunisky hladko

Tuniské háčkovanie je veľmi relaxačné, väčšinou opakujete dva kroky stále dookola. Práca pribúda veľmi rýchlo, najmä ak háčkujete z hrubšej priadze. Tunisky hladko vytvára hladkú pleteninu, ktorá vyzerá ako uštrikovaná. Tento tuniský hladký steh sa hodí na množstvo výrobkov, napríklad návleky na vankúše, čelenky a pod. Samozrejme, že keď sa dá háčkovať tunisky hladko, dá sa háčkovať aj tunisky obrátene.

Návod, ako háčkovať tunisky hladko

Na háčik nahoďte počet očiek, zodpovedajúci počtu stĺpikov v prvom riadku – tak vznikne základná retiazka. Ja som háčkovala 10 retiazkových očiek.

TIP: Ak háčkujte väčší diel, odporúčam urobiť dlhšiu základnú retiazku, ako sa uvádza v návode. Zamedzíte tak tomu, aby vám očká chýbali a prebytočných očiek sa ľahko zbavíte vypáraním.

  1. riadok: háčkujeme základný slučkový riadok – takže všetky očká zostávajú na háčiku. Očko, ktoré máme na háčiku rátame ako prvé. Každé očko háčkujeme iba za zadnú niť základnej retiazky. Háčik vpichneme do druhého retiazkového očka od háčika, pretiahneme priadzu cez očko a necháme na háčiku. Na konci tohto riadka budeme mať na háčiku 10 slučiek. Prácu neotáčajte.

Riadok späť: nahodíme priadzu, pretiahneme prvým očkom (toto bude krajový stĺpik), nahodíme a teraz budeme priadzu preťahovať cez dve očká až na koniec radu, kým na háčiku nezostane posledné očko. Posledné očko na háčiku bude tvoriť prvý stĺpik ďalšieho radu.

Takto sme uháčkovali prvý základný riadok tam aj späť – slučkový riadok a spätný riadok. Pamätajte, že riadok tuniského háčkovania sa vždy musí uháčkovať tam a späť, takže fyzicky uháčkujeme dva rady, ale ráta sa ako jeden.

  1. riadok: v tomto riadku začneme tvoriť vzor. Vpichneme háčik do úpletu spredu dozadu a zároveň pod retiazkové očká posledného spätného riadka, medzi dve zvislé nitky stĺpika – pozri obrázok. Nahodíme priadzu, pretiahneme ju cez očko a necháme na háčiku.  Takto budeme pokračovať do konca radu ku okrajovému očku, ktoré uháčkujeme pod dve očká. Na háčiku budeme mať 10 slučiek.

 

 

Spätný riadok háčkujeme ako zvyčajne – nahodíme priadzu, pretiahneme prvým očkom (toto bude krajový stĺpik), nahodíme a teraz budeme priadzu preťahovať cez dve očká až na koniec radu, kým na háčiku nezostane posledné očko. Posledné očko na háčiku bude tvoriť prvý stĺpik ďalšieho radu.

Dbajte na to, aby slučky TKS neboli prekrížené, musí sa vytvoriť súmerné akoby uštrikované očko, tak budete vedieť, že háčkujete do správneho miesta.

Ak chceme háčkovanie ukončiť, háčkujeme vzor rovnako, ale namiesto toho, aby očká zostávali na háčiku, ukončujeme ich pevným očkom.

Na záver upozorním, že práca sa vám bude krútiť. Pri tuniskom háčkovaní je to normálne. Je to spôsobené tým, že spätný riadok vytvára o niečo vyššiu pleteninu než riadok tam. Takže pre korektné dokončenie sa nevyhnete buď blokovaniu alebo obháčkovaniu práce.

Viac základov tuniského háčkovania nájdete v TU.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*