Ako čítať návody na háčkovanie

ako citat navody na hackovanie preklad anglickych skratiek

Určite ste aj vy narazili na písané návody na háčkovanie, s ktorými si neviete dať rady. Prečítajte si, ak čítať návody na háčkovanie. V článku nájdete aj zoznam najpoužívanejších anglických skratiek uvádzaných v návodoch na háčkovanie.

Ako čítať návody na háčkovanie

Návody na háčkovanie majú dva hlavné typy: písaný návod na háčkovanie, v ktorom sú riadky alebo kruhové rady potrebné na dokončenie projektu, opísané slovne; a schémy alebo grafické predlohy, ktoré musí čitateľ pri háčkovaní sledovať. Niektoré vzory poskytnú obe tieto možnosti, ale posledné roky sa schémy na háčkovanie stali bežnejšími, nakoľko sú ľahšie čitateľné a menej otvorené na nesprávnu interpretáciu, pretože väčšina ľudí je  schopná viac porozumieť skratkám a terminológii pri pohľade na symboly.

Čítanie písaných postupov na háčkovanie

Pre úsporu priestoru, mali písané vzory na háčkovanie štandardizovanú terminológiu a znaky, ako sú napríklad zátvorky a hviezdičky.

[ ]  Hranaté zátvorky sa používajú, keď je potrebné opakovať inštrukciu alebo v prípade, kde viac ako jeden steh musí byť uháčkovaný na rovnakom stehu alebo mieste.

* * Hviezdičky sa niekedy používajú namiesto, alebo môžu byť napísané v spojení s hranatými zátvorkami. Najbežnejšie miesto v návode na háčkovanie, kde nájdete hviezdičky je v príkaze opakujte od * (rep. from *), čo znamená, že prvú hviezdičku nájdete na začiatku vzoru, ktorý treba opakovať a druhú hviezdičku na konci vzoru, ktorý treba opakovať. Niekedy sa pre označenie konca opakovania používajú dve hviezdičky veľa seba opakujte od* až do ** (rep. form* until **). Uistite sa, že vzor opakujete zo správneho miesta. Vždy vyhľadajte prvú hviezdičku pred pokynmi.

 ()  Kruhové zátvorky sa používajú na poskytnutie dodatočných písomných pokynov, ako napríklad počet stĺpikov. Okrúhle zátvorky sa tiež bežne používajú pre označenie počtu stĺpikov na konci radu alebo okruhu. Vo vzoroch to veľmi vítam, pretože tak si viem odkontrolovať, či postupujem správne.

Veľké písmená sa v návodoch na háčkovanie často používajú namiesto názvu farby, aby sa ušetril priestor, alebo aby sa zabránilo zmätku v prípade, že ste sa rozhodli urobiť projekt v alternatívnej farbe. Farby môžu byť uvedené v abecednom poradí: A B C, alebo môžu označovať začiatočné písmeno slova, napríklad C pre contrast (kontrast) alebo MS pre main shade (hlavný odtieň), napríklad: písmeno použité na popis priadze by malo byť uvedené vedľa názvu priadze v zoznam použitých materiálov na začiatku vzoru.

Príklad:

20 × 1¾oz (50 g) Mohair priadza odtieň 328 Ružová (MS)

3 × 1¾oz (50 g) Mohér priadze 301 Modrá (C)

Toto môže byť tiež napísané ako:

20 × 1¾oz (50 g) Mohér priadza 328 ružová (A)

3 × 1¾oz (50 g) Mohér priadze 301 Modrá (B)

Skratky

Písomné vzory na háčkovanie obsahujú veľa skratiek. Tieto sa môžu líšiť v závislosti od toho, či sledujete americký alebo britský vzor. Môžete sa stretnúť s úplne novými skratkami, ktoré sú typické pre tohto ktorého tvorcu vzoru, takže pred začatím háčkovania si vždy skontrolujte skratky, aby ste sa uistili, že ste pochopili inštrukcie.

Najčastejšie skratky v anglických návodoch na háčkovanie:

alt. alternate – striedať (zmeniť)

approx. approximately – približne

beg. beginning – začiatok

bet. between – medzi

ch sp. chain space – priestor očka

ch(s). chain(s) – očko

CL. cluster – zhluk (súbor napr. viacerých dlhých stĺpikov)

cont.  continue  – pokračovať

dc. double crochet – dlhý stĺpik

dec. decrease – ubrať

foll(s). following – nasledovať

gr. group – skupina

hdc. half double crochet – polodlhý stĺpik

inc. increase – pridať

nxt. next – ďalší

rem. remaining – zostávajúce

rep. repeat – opakovať

rnd. round – kruhový rad

rs. right side – lícová strana

s. slip – pretiahnuť

sc. single crochet – retiazkové očko

ss. slip stitch – pevné očko

st(s). stitch(es) – steh

stch. starting chain – začiatočné očko

tch. turning chain – očko na otočenie (väčšinou znamená okrajové očko na začiatku radu)

tog. together – spolu (zháčkovať)

tr. treble or triple crochet – dvakrát nahodený dlhý stĺpik

yo. yarn over – nahodiť priadzu

ws. wrong side – rubová strana

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*