Háčkovaný babičkin štvorec návod

granny square navod na hackovanie babickin stvorec

Babičkine štvorce (granny square) sú háčkované štvorce rôznych veľkostí, ktoré sa zvyčajne spájajú do väčších kusov ako sú deky, obrusy alebo aj tašky, či oblečenie, no dajú sa použiť aj samostatne, napríklad ako podšálka pod hrnček s kávou či čajom. Babičkin štvorec je háčkovaný komponent, ktorý je obľúbený pre svoju variabilitu a rôzne stupne náročnosti háčkovania. Ak si chcete vyskúšať uháčkovať babičkin štvorec, v tomto článku nájdete písaný postup, ako na to.

Háčkovaný babičkin štvorec – návod na háčkovanie

Na háčkovanie som použila háčik číslo 1,25 mm a tyrkysovozelenú priadzu MAXI (4938).

hackovany babickin stvorec navod

Skraty použité v návode na háčkovaný babičkin štvorec:

PO – pevné očko

RO – retiazkové očko

KS – krátky stĺpik

DS – dlhý stĺpik

PRDS – predný reliéfny dlhý stĺpik

** – vzor medzi hviezdičkami opakujte

Babičkin štvorec začíname háčkovať 7 RO, ktoré spojíme PO do kruhu. V háčkovaní pokračujeme vždy z lícovej strany.

1. riadok: 3 RO (rátame ako prvý DS), 23 DS do kruhu. PO do prvého DS. Celkom 24 DS.

2. riadok: 1 RO do rovnakého očka, 2 RO, preskoč nasl. DS, *1 KS do nasl. DS, 2 RO, preskoč. nasl. DS, opakujte od* dookola. PO do prvého KS. V tomto riadku budeme mať celkom 12 slučiek z 2 RO.

3. riadok: (PO, 1 RO, 1 KS) do prvej slučky z 2 RO, 1 PRDS uháčkujte okolo prvého preskočeného DS z prvého riadku, *1 KS do rovnakého priestoru, kde ste háčkovali prvý KS – pod slučku z 2 RO, 1 PRDS okolo nasl. preskočeného DS z prvého riadku, opakujte od* dookola. 1 KS do rovnakého priestoru, kde ste háčkovali posledný KS, PO do prvého KS. V tomto riadku je celkom 12 PRDS a 24 KS.

hackovany babickin stvorec grannysquare navod na hackovanie_

4. riadok: (PO, 1 RO, 1 KS) do nasl. PRDS, 4 RO, preskočte nasl. 2 KS, *1 KS do nasl. PRDS, 4 RO, preskočte nasl. 2 KS, opakujte od* dookola. PO do prvého KS. Celkom máme 12 slučiek zo 4 RO.

5 riadok: PO, začiatočný Popcorn – 3 RO, 4 DS, vytiahnite háčik, vložte ho do tretieho RO zo začiatku a pretiahnite slučku) uháčkujte do prvéj slučky zo 4 RO, 5 RO (1 KS do nasl. slučky zo 4 RO, 5 RO), * Popcorn – 5 DS, vytiahnite háčik, vložte ho do prvého DS a pretiahnite slučku, do nasl. slučky zo 4 RO, 5 RO, (1 KS do nasl. slučky zo 4 RO, 5 RO) 2x, opakujte od * 2x. PO do vrchnej časti začiatočného Popcornu. Celkom v tomto riadku máme 4 Popcorny a 12 slučiek z piatich RO.

hackovany stvorec granny square postup na hackovanie

6. riadok: (PO, 1 RO, 2 KS) do prvej slučky z 5 RO, 1 DS do nasl. slučky z 5 RO, (1 RO, 1 DS do rovnakého priestoru) 6x, 2 KS do nasl. slučky z 5 RO, 7 RO, *2 KS do nasl. slučky z 5 RO, 1 DS do nasl. slučky z 5 RO (1 KS, 1 DS do rovnakého priestoru) 6x, 2 KS do nasl. slučky z 5 RO, 7 RO, opakujte od* 2x. PO do prvého KS. Celkom v tomto rade uháčkujete 28 slučiek.

hackovany stvorec navod na hackovanie

7. riadok: PO do nasl. 2 očiek pod 1 RO z predošlého radu, 1 KS do rovnakého priestoru (3 RO, 1 KS pod 1 RO z predošl. radu) 5x, uháčkujte puff stitch z 2 DS (dva nedokončené DS zháčkujeme) do nasl. slučky zo 7 RO, (2 RO, puff stitch z 2 DS do rovnakého priestoru) 4x. *1 KS pod 1 RO z predošl. radu, (3 RO, 1 KS pod 1 RO z predošl. radu) 5x, puff stitch z 2 DS pod nasl. slučku zo 7 RO, (2 RO, puff stitch z 2 DS do rovnakého priestoru) 4x, opakuje od * 2x. PO do prvého KS. Celkom 36 slučiek.

grannysquare babickin stvorec navod

8. riadok: (PO, 1 RO, 1 KS) do prvej slučky z 3 RO, (3 RO do nasl. slučky z 3 RO) 4x, (1 KS, 3 RO, 1 KS) do nasl. štyroch slučiek z 2 RO, *1 KS do nasl. slučky z 3 RO, (3 RO, 1 KS do nasl. slučky z 3 RO) 4x, (1 KS, 3 RO, 1 KS) do nasl. štyroch slučiek z 2 RO), opakujte od* 2x, PO do prvého KS. Celkom máme v tomto rade uháčkovaných 32 slučiek z 3 RO.

hackovany babickin stvorec grannysquare navod

9. riadok: (PO, 1 RO, 1 KS) do prvej slučky z 3 RO, * 4 RO (1 KS do nasledujúcich troch slučiek zo 4 RO) 2x, 1 KS do nasl. dvoch slučiek z 3 RO,* opakujte. Do posledných troch slučiek zo 3 RO (4 RO, 1 KS) 3x, PO do prvého KS. Celkom v tomto riadku je potrebné uháčkovať 24 slučiek zo 4 RO.

10. riadok: (PO, 3 RO, 3 DS) do prvej slučky zo 4 RO, 4 DS do troch nasledujúcich slučiek zo 4 RO, (4 DS, 2 RO, 4 DS) so nasledujúcej slučky zo 4 RO. *4 DS do nasledujúcich piatich slučiek zo 4 RO, (4 DS, 2 RO, 4 DS) do nasledujúcej slučky zo 4 RO, opakujte od* 2x, 4 DS do poslednej slučky zo 4 RO. PO do prvého DS. V tomto riadku sme uháčkovali celkom 28 skupiniek 4 DS a 4 slučky z 2 RO. Prácu ukončíme.

hackovany babickin stvore navod na hackovanie

Háčkovaný babičkin štvorec navlhčite a za slučky z 2 RO v rohoch štvorca vypnite tak, aby mal štvorček pekný súmerný tvar. Z takto uháčkovaných babičkiných štvorcov môžete vytvoriť obrus, deku, prikrývku (prehoz) na posteľ. Zaujímavý efekt vytvoríte, ak sa pohráte s farbami. Či už zvolíte odlišné farby celých štvorcov alebo len častí jedného štvorca, či sa zameriate na farbené kontrasty, alebo zvolíte harmonické farby tón v tóne, výsledný efekt bude určite skvelý.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*