Ako háčkovať na vidlici

hairpin lace hackovanie na vidlici pre zaciatocnikov

V terajšom trende návratu k ručným prácam prichádza do obľuby aj takmer zabudnutá technika vzdušného háčkovania na vidlici. Hairpin lace technikou háčkovania, ktorá nie je veľmi náročná, možno docieliť pozoruhodné efekty. Jednoduchý postup, ako háčkovať na vidlici si prečítajte v článku.

Ako háčkovať na vidlici

Pracovnou pomôckou vzdušného háčkovania je špeciálna ihlica, ktorá je v celku ohnutá do tvaru U, alebo sústava vidlíc, ktoré sa spájajú v hornej a dolnej časti. Spájacia časť umožňuje regulovať šírku rozpätia vidlíc. Ja mám vidlicu na háčkovanie objednanú z aliexpress. Stála ma necelé štyri eurá a zatiaľ môžem vyjadriť iba spokojnosť. Slúži veľmi dobre. Skladá sa z dvoch plastových častí s dierkami, do ktorých sa pripevňujú vidlice. V balení je ešte jedna prídavná vidlica, ak by ste chceli robiť rôzne veľké slučky v jednom páse.

pomocka na hackovanie vidlica na vzdusne hackovanie hairpin lace crochet

Vidlici na háčkovanie si môžte jednoducho vyrobiť z obyčajnej ihlice na pletenie (najlepšie číslo 2), ktorú sformujete do tvaru U. Podomácky vyrobenú u-ihlicu som skúšala, ale nerobilo sa mi s ňou dobre.

Háčik na vzdušné háčkovanie si vyberajte podľa hrúbky materiálu, najčastejšie sa používa háčik číslo 3 a k tomu vhodná priadza.

Háčkovací materiál – priadzu voľte podľa typu výrobku, ktorý chcete vyhotoviť. Môžete použiť pletaciu vlnu, ľanovú alebo bavlnenú niť. Ozdobný ligotavý efekt dosiahnete použitým priadze s lurexovým vláknom.

Technika háčkovania pásov na vidlici 

Háčkovanie na vidlici má takýto postup práce:

Urobíme jedno začiatočné retiazkové očko. Vidlicu držíme v dlani ľavej ruky palcom a prostredným prstom. Niť vedieme na ihlici okolo pravého ramena ihlice (obr. 1) a uprostred vidlice pretiahneme pracovnú niť cez pripravené retiazkové očko (obr.2). Slučky zabezpečíme ešte jedným retiazkovým očkom. Potom premiestnime držadlo háčika medzerou za vidlicou a otočíme o 180 stupňov v smere hodinových ručičiek. Nič vedieme od strednej retiazky pred pravým ramenom vidlice smerom dozadu (obr. 3).

postup hackovana na vidlici hairpin lace

Háčik picháme pred prvú slučku, nie do slučky. Naberieme pracovnú niť a uháčkujeme krátky stĺpik. Na každom ramene máme po jednej slučke. Tretiu slučku urobíme tak, že držadlo háčika premiestnime medzerou za vidlicou o 180 stupňov v smere hodinových ručičiek (sprava doľava). Niť vedieme od strednej retiazky okolo pravého ramena vidlice smerom dozadu. Háčik vpichneme pod poslednú celú slučku, naberieme pracovnú niť a uháčkujeme krátky stĺpik. Všetky ďalšie slučky robíme ako tretiu slučku.

ako hackovat na vidlici

Keď je vidlica plná, slučky zošmykneme, pruh zvinieme do rúročky a gumičkou pripevníme dolu k vidlici, aby nezavadzal pri ďalšej práci. Na každé rameno vidlice navlečieme tri posledné slučky a v práci pokračujeme. Takto uháčkujeme pás do potrebnej dĺžky, aby sme slučky mohli spájať a vytvárať rôzne motívy.

skladanie pasov hairpinlace do tvarov

Keď máme určené množstvo pásov potrebnej dĺžky, obháčkujeme ich rôznym spôsobom tak, ako je to znázornené na obrázku 1-6 nižšie.

Ako obháčkovať pásy uháčkované na vidlici

Uháčkované slučky pásikov sa k sebe skladajú buď vo vodorovných riadkoch, alebo tvarované do vlnovky. Potrebný počet slučiek sa spája háčikom.

ozdobny lem hackovany na vidlci

Pre spájanie slučiek môžete uháčkovať jedno retiazkové očko alebo viacero retiazkových očiek. Počtom retiazkových očiek regulujeme rozostupy medzi slučkami. Pásy sa takýmto spôsobom dajú formovať do samostatných kruhov a vejárov.

sposoby spajania pasikov hairpinlace hackovanie na vidlici

Pásiky háčkované na vidlici sú vhodné na výrobu šálov, šatiek ale zaujímavých dečiek a ozdobných lemov.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*