Hairpin lace postup na háčkovanie

hairpin corchet hackovanie na u-ihlici navod

Rada skúšam nové techniky háčkovania a hairpin lace háčkovanie alebo vzdušné, voľné slučkové háčkovanie na u-ihlici som sa tiež chcela naučiť. V článku si prečítajte postup, ako sa táto zaujímavá háčkovacia technika robí.

Hairpin lace postup na háčkovanie

Princíp techniky háčkovania hairpin lace alebo háčkovania na u-ihlici je vytváranie pásov zo slučiek, ktoré sa následne spájajú do vzorov alebo viac pásov medzi sebou.

hairpin lace crochet ako hackovant na u-ihlici postup na hackovanie

Na túto techniku háčkovania budete potrebovať háčik a špeciálnu ihlicu v tvare U, alebo dve vidlice na vzdušné háčkovanie, ktoré sú hore i dole spojené na potrebnú šírku. Keďže ja takúto ihlicu nemám, musela som improvizovať.

Ako vyrobiť u-ihlicu

Ak máte k dispozícii drôt s priemerom 3 až 4 milimetre, dá sa táto u-ihlica vyrobiť jednoduchých ohnutím. Môžete použiť aj ihlicu na pletenie. Rozpätie ramien voľte podľa toho, aký široký pás chcete háčkovať. Z tenkého plechu treba urobiť priečku, ktorá sa navlečie na ohnuté ramená. Priečka udržiava ramená vždy rovnako vzdialené od seba, takže aj háčkované pásy budú mať vždy rovnakú šírku.

Ja som si U-ihlicu vyrobila z dvoch ihlíc na pletenie, ktoré sú hore i dole zapichnuté v polystyréne v rozpätí 6 centimetrov.

postup na hackovanie hairpin crochet hackovanie na u-ihlici

Takto vyrobená u-ihlica splnila svoj účel, i keď sa pri práci mierne krútila. Ak vás táto technika háčkovania oslovila, určite odporúčam zadovážiť si originálnu u-ihliciu, ale vyrobiť niečo stabilnejšie.

Ako háčkovať na u-ihlici

U-ihlicu držíme v ľavej ruke medzi palcom a ukazovákom. Na pravé rameno navlečieme slučku, ktorú urobíme háčikom a niť od slučky vedieme dozadu za ľavé rameno ihlice. Treba dbať na to, aby začiatočný uzlík bol v strede. Ihlicu otočíme sprava doľava. Háčikom pichneme pod prednú niť slučky, ktorá je teraz naľavo, niť pretiahneme cez slučku, nahodíme a pretiahneme obidvoma očkami na háčiku. Urobili sme krátky stĺpik. Háčik dáme nad pravé rameno a ihlicu otočíme zase sprava doľava.

vzdusne hackovanie na u-ihlici hairpin lace navod na hackovanie

Takto pokračujeme, pričom v strede ramien môžeme háčkovať aj iné vzory kombinovaním krátkych aj dlhých stĺpikov a pichaním pod prednú, zadnú či obidve nite slučky.

Keď máme na ihlici veľa očiek, necháme ich skĺznuť dolu, aby sme urobili miesto ďalším.

Háčkujeme rozlične dlhé pásiky, ktoré potom navzájom spájame.

Ako spájať hairpin lace

Položíme vedľa seba dva pásiky a vyrovnáme slučky. Spájame ich vzájomným preťahovaním jednej alebo viacerých slučiek.

ako spajat hairpin lace

spajanie hairpin lace

Môžeme ich spájať krátkymi stĺpikmi, ktoré oddeľujeme retiazkovými očkami.

Obrubovanie haripin lace

Ak pásiky nechceme spájať a použijeme ich ako ozdobnú čipku, zakončíme ich obháčkovaním takto: Slučku naberieme na háčik, nahodíme, pretiahneme slučkou, nahodíme a naraz pretiahneme obidvoma očkami. Aj tu môžeme použiť rozličné variácie zakončenia: naberieme naraz viac slučiek, spojíme ich krátkym stĺpikom a uháčkujeme medzi nimi retiazkové očká.

obrubovanie hairpin lace

Z uháčkovaných pásikov môžte vytvárať rôzne aplikácie.

ako hackovat na u-ihlici ako hackovant hairpin lace crochet

  1. Veľmi zaujímavá technika, ale niekto by mi to musel ukázať naživo :D

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*