Ako vyrobiť háčkované záclonky

Ak radi háčkujete, tak možno i vám sa hromadia krásne háčkované dečky, ktoré už nemáte kam pokladať, ani komu ich podarovať. Ja patrím práve k takýmto milovníčkam háčkovania a háčkovaných dečiek mám skutočne veľa, preto ma nadchol tento perfektný nápad – háčkované záclonky, ktoré sú poskladané z rôznych háčkovaných dečiek. Rozmanité veľkosti, vzory a aj farby sa spájajú do nádhernosti, ktorá bude ozdobou každého okna. V článku sa dozviete, ako si vyrobiť takéto netradičné háčkované záclonky.

Ako vyrobiť háčkované záclonky z háčkovaných dečiek

Na začiatok si musíte rozmyslieť, ako veľkú záclonku budete potrebovať, takže vyberte okno, a či si vystačíte s háčkovanými dečkami, ktoré máte, alebo bude treba pár kúskov doháčkovať.

Ďalším krokom bude dôsledne vybrať farby tak, aby sa hodili k vášmu interiéru. Najobľúbenejšou vždy zostáva biela alebo béžová. Vynikajúco však vyzerá aj kombinácia rôznych farieb, či už kontrastných, alebo tón v tóne. Mám rada svetlé farby v interiéri, pre mňa je teda jasnou voľbou biela.

Možno budete chcieť háčkovať všetky dečky na záclonku nanovo, nižšie bude pár schém na háčkovanie, ktoré sa vám budú hodiť.

 

Hotové dečky riadne naškrobte. Môžete ich nechať vyschnúť napnuté pomocou špendlíkov na podložke, alebo ich ešte vlhké natiahnuť na spevňujúci kruh. Spevňujúci kruh je dôležitá súčasť háčkovanej záclonky z háčkovaných dečiek, pretože bez neho by dečky nedržali pekne tvar. Základný spevňujúci kruh je dostupný v rôznych priemeroch a hrúbkach, a z rôznych materiálov. Kruh môžete použiť kovový, dá sa kúpiť v obchode s kreatívnou tvorbou. Pýtajte si oceľový základ kruh na veniec/lapač snov a iné dekorácie. Majú rôzne priemery a stojí pár centov.

TIP: Ak budete používať oceľový kruh, alebo kruh, ktorý sa vám farbene až tak nehodí, môžete ho po obvode omotať priadzou v rovnakej farbe, akú má háčkovaná dečka. Tak skryjete pôvodnú farbu kruhu, ktorá nebude vo výsledku taká rušivá.

 

V rovnakom obchode s kreatívnou tvorbou, aj v niektorých galantériách sa dajú kúpiť aj plastové kruhy, ktoré sú biele alebo priesvitné, tie sú tiež super, ale sú o čosi drahšie, ako kovové. Dokonca je možné kúpiť takýto spevňujúci základný kruh z bambusu alebo dreva, ale pri týchto kruhoch rátajte s podstatne vyššou cenou.

Ak si trúfnete a máte nejaký vhodný materiál, takýto spevňujúci kruh si môžete aj doma vyrobiť, napríklad z drôtu. Ak si kruh budete vyrábať, dbajte na dokonalý tvar kruhu, aby sa nerovnosťami nezničil výsledný efekt.

Jednotlivé háčkované dečky treba pripevniť na základné kruhy. Vyberajte podľa veľkosti, tak aby boli pekne natiahnuté. Dečky môžete o kruh priväzovať, prišívať alebo priháčkovávať.

 

Máte dečky naškrobené a natiahnuté na kruhoch, poskladajte si ich na zemi tak, ako chcete, aby vyzerala záclonka. Ak ste spokojní, jednotlivé dečky na kruhoch k sebe na pár miestach pevným stehom prišite. Hotové záclonky z háčkovaných dečiek už len stačí zavesiť pomocou žabiek alebo stužiek na okno.

Súbor háčkovaných dečiek môžete zavesiť nielen ako záclonku na okno, ale krásne vynikne aj na dverách alebo stene ako závesná dekorácia.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*