Christos voskrese! Voistinu voskrese!

hackovana decka k pravoslavnej velkej noci

Na Slovensku je množstvo pravoslávnych veriacich a mnohí z nich slávia Veľkú noc podľa starého štýlu. Pascha je v tomto roku 16. apríla, teda je dostatok času uháčkovať si túto krásnu sviatočnú dečku. Tu je schéma na háčkovanie.

hackovana decka christos voskrese

Christos voskrese! Voistinu voskrese!

K príležitosti slávenia pravoslávnej Veľkej noci som sa rozhodla uháčkovať nádhernú dečku. Oproti pôvodnej schéme, kde je na prázdny štvorček iba jedno retiazkové očko a jeden dlhý stĺpik, som háčkovala klasickou filetovou technikou, teda na prázdny štvorček som háčkovala 1 dlhý stĺpik a dve retiazkové očká.

schema na hackovanie decky k velkej noci

Dečku som háčkovala háčikom č. 1,25 mm a svetlobéžovou priadzou MAXI (6375). Na háčkovanú dečku som spotrebovala jedno 100 gramové klbko. Háčkovať začíname retiazkou zo 178 retiazkových očiek. V prvom rade háčkujeme iba dlhé stĺpiky. Prvý dlhý stĺpik uháčkujeme do piateho očka od háčika. V druhom a treťom rade háčkujeme na okrajoch po jednom plnom štvorčeku a v strede 57 prázdnych štvorčekov. Ďalej pokračujeme háčkovať vzor podľa schémy. Prácu po dokončený jednotlivých radov obraciame.

postup na hackovanie sviatocnej velkonocnej decky

Veľkonočná dečka je s prekrásnym motívom košíku s vajíčkami a bahniatkami. Vo vrchnej časti sú písmená z azbuky X a B, čo znamená Воистину воскресе!

Veľkonočný pozdrav je starodávny zvyk medzi kresťanmi, ktorý sa používa od radostného sviatku Vzkriesenia až do sviatku Nanebovstúpenia Pána. Miesto klasického pozdravenia sa pri príležitosti Veľkonočných sviatkov hovorí veľkonočný pozdrav „Kristus vstal z mŕtvych.“ Na ktorý sa odpovedá: „Naozaj vstal (z mŕtvych).“ (porovnaj Matúš 27:64, Matúš 28:6-7 a Marek 16 : 6, Lukáš 24:6, Lukáš 24:34). Na východe Slovenska má tento veľkonočný pozdrav takúto podobu: „Christos voskrese! Odpoveď: „Voistinu voskrese!“ (V preklade to znamená Kristus sa vzkriesil! Naozaj sa vzkriesil!) V niektorých krajinách, napríklad v Rusku a Srbsku, je pozdrav sprevádzaný trojitým bozkom na tvár.

hackovanie k velkej noci sviatocna velkonocna decka postup na hackovanie

Veľkonočnú dečku môžete ozdobne obháčkovať. Mne sa páči bez ozdobných lemov, tak ju nechala tak. Veľkosť hotovej dečky je 40 cm na šírku a 49 cm na dĺžku.

Možno sa vám budú páčiť ďalšie schémy na háčkovanie s témou pravoslávnej Veľkej noci.

schema na hackovanie k Pasche

schema na filetove hackovanie decka k Velkej noci

Veľa šťastia pri tvorení.

filetove hackovanie schema na hackovanie decka k pravoslavnej Velkej noci

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*