Háčkované srdiečko – flanderská čipka

flanderska cipka hackovane srdiecko navod na hackovanie

Príležitosť darovať niekomu milému vlastnoručne robené srdiečko nie je len na sviatok zamilovaných, ale vždy, keď chcete niekoho potešiť a vyjadriť mu vďačnosť, že ho máte. Ako si uháčkovať toto krásne háčkované srdiečko, ktoré je ako stvorené na zarámovanie? Prehľadná schéma a návod na háčkovanie si prečítajte v článku.

V deň, keď sa obchody začnú hmýriť červenými srdiečkami a darčekmi pre zamilovaných, je 14. február, sviatok sv. Valentína. Pripravte si jedinečný darček v predstihu.

Háčkované srdiečko – flanderská čipka

Na háčkovanie som použila háčik číslo 1,25 mm a bledomodrú priadzu MAXI.

Háčkované srdiečko sa háčkuje technikou flanderskej čipky. Myslím, že ho zvládnu aj tí, ktorí s touto technikou háčkovania iba začínajú. Stačí pochopiť základný princíp háčkovania prúžku(stužky) a potom už to pôjde samo.

flanderska cipka hackovane srdiecko modre

Flanderská čipka – jej pravá verzia vznikla paličkovaním, od ktorej sa postupne zrodila mladšia sestra – háčkovaná verzia pre zjednodušenie práce. Základom pre flanderskú čipku je prúžok, ktorý sa rôznym spôsobom stáča a vytvára vlnovky, ktoré sú pospájané stĺpikmi a pavúčikmi a tým vznikajú rôzne obrazce. (Malá škola háčkovania, Vydala Živena, 1988)

Háčkuje sa podľa tejto schémy na háčkovanie.

schema na hackovane srdiecko flanderska cipka bruges lace crochet heart

Poznámka: Ja som si schému trošku upravila, pretože som zvyknutá robiť slučku z 5 retiazkových očiek. Väčšia slučka sa mi viacej páči a lepšie a o ňu prichytáva. Ak budete háčkovať striktne podľa schémy, tak háčkujte slučku iba zo 4 retiazkových očiek.

Na začiatok uháčkujeme 11 retiazkových očiek. Do šiesteho očka od háčika uháčkujeme 1 dlhý stĺpik, do ďalšieho očka 1 dlhý stĺpik a do ďalšieho očka 1 dlhý stĺpik. Ďalej uháčkujeme 2 retiazkové očká, dve očká preskočíme a do posledného očka zo začiatočnej retiazky uháčkujeme posledný dlhý stĺpik. Prácu otočíme a uháčkujeme 5 retiazkových očiek, ktoré nám budú tvoriť krajové slučky.

flanderska cipka hackovanie

Tatko nám vznikol základný vzor, ktorý budeme opakovať 53 krát. Vznikne nám dlhý prúžok, ktorý bude tvoriť užšiu časť srdiečka a na ktorý budeme ďalej pripájať ostatné časti a tvarovať srdiečko.

Keď budeme mať uháčkovaných 53 riadkov stužku ukončíme. Položíme si stužku, tak ako je na fotografii vyššie a odrátame 8 slučiek vrchných slučiek. Do ôsmej slučky si pevným očkom prichytíme priadzu, pretože od tohto miesta budete háčkovať druhú, širšiu časť srdiečka. Uháčkujeme 1 krátky stĺpik a 3 retiazkové očká. Otočíme prácu a 1 krátkym stĺpikom sa prichytíme o ďalšiu slučku. Prácu už teraz neotáčame, ale 1 krátkym stĺpikom sa prichytíme o ďalšiu slučku, 3 retiazkové očká. Takto sa prichytíme celkom o 4 slučky. Teraz prácu otočíme, uháčkujeme 5 retiazkových očiek a budeme háčkovať vzor podľa schémy.

hackovana flanderska cipka srdiecko

V 15.  a 17. riadku prichytíme užšiu stuhu.

Spájanie v tomto mieste budeme v 15. riadku háčkovať takto: Uháčkujeme 2 retiazkové očká, pevným očkom sa prichytíme v prostrednom dlhom stĺpiku užšej stuhy, uháčkujeme 2 retiazkové očká a riadok dokončíme podľa schémy háčkovania širšej stuhy. V 17. riadku  uháčkujeme 2 retiazkové očká, pevným očkom sa prichytíme o posledný dlhý stĺpik užšej stuhy, uháčkujeme 2 retiazkové očká a riadok dokončíme podľa schémy háčkovania širšej stuhy.

Obe časti sú na jednom mieste spojené, ale budem spájať a spájať ešte raz – menší kúsok v druhej časti srdiečka.

Do 8 oblúčika prichytíme priadzu, uháčkujeme 5 retiazkových očiek, prichytíme sa pevným očkom o nasledujúcu slučku a ďalej pokračujeme háčkovať 6 riadkov vzoru úzkej stužky. Hotovú stužku ukončíme a prichytíme o širšiu stužku týmto spôsobom.

hackovane srdiecko flanderska cipka bruges lace

Spájanie užšej stužky z širšou robíme takto: Uháčkujeme 2 retiazkové očka – čo je polovica bočnej slučky, 1 pevným očkom sa zachytíme za slučku úzkej stužky, uháčkujeme 2 retiazkové očká a dokončíme riadok širokej stužky tak, ako je v schéme. To isté spravíme ešte raz, keďže na úzkej stužke už nie je voľná slučka, prichytíme sa pevným očkom o prostredný dlhý stĺpik.

Teraz doháčkujeme celý obvod srdiečka. Uháčkujeme 14 riadkov a v poslednom riadku sa budeme opäť prichytávať o slučky krátkymi stĺpikmi, čím sa nám srdiečko uzavrie.

Prácu po každom riadku otáčame. V 19-tom riadku je zmena – aby sa nám stužka stáčala do oblúčika, v niektorých riadkoch sa háčkujú polodlhé a krátke stĺpiky – je to vyznačené v schéme. Celkom musíme uháčkovať 6 záhybov.

Teraz vypĺňať srdiečko háčkovanými kvetmi. Môžete háčkovať rovnakou farbou, ako celé srdiečko alebo kvety urobiť v inej farbe. Ja som sa rozhodla pre bielu.

flanderska cipka srdiecko

Ako uháčkovať kvietoky do srdiečka

Bielou priadzou sa prichytíme do piatej slučky a uháčkujeme 17 retiazkových očiek, otočíme prácu, vynecháme 1 slučku a prichytíme sa pevným očkom o nasledujúcu slučku.  Prácu otočíme, aby sme ju mali z lícovej strany a háčkujeme kvietok podľa schémy. Vysvetlím prvý lístoček kvietka a ostatné sa háčkujú rovnako, iba sa zvyšuje počet prvých nahodení tak, ako je v schéme.

Prvý lístoček háčkujeme takto: 1 retiazkové očko, 7 nahodíme, zachytíme sa o prvú slučku zvyrchu, prevlečieme prvých 6 nahodení, nahodíme 3 x, pichneme do tretieho nahodenia z prvých 6 nahodení, prevlečieme 3 nahodenia, nahodíme 4 krát, pichneme do druhého nahodenia z prvých 6, prevlečieme 4 nahodenia, nahodíme 5 krát, pichneme do tretieho nahodenia z prvých 6, prevelčieme 5 nahodení. Na háčku máme 6 slučiek, 4 prevlečieme naraz, na háčiku nám zostanú dve – jedno nahodenie a jedno očko – z čoho ukáčkujeme 1 dlhý sĺpik – lístoček máme hotový. Postup opakujeme s nahodeniami podľa schémy.

Do druhej časti srdiečka budeme háčkovať dva jednoduché kvietky z retiazkových očiek takto: prichytíme sa o prvú pevným očkom. Do rovnakého miesta urobíme ešte 1 krátky stĺpik, ďalej háčkujeme 13 retiazkových očiek, 1 krátkym stĺpikom sa prichytíme o tretiu slučku (druhú vynecháme), 10 retiazkových očiek, 1 krátky stĺpik do ôsmeho očka zo začiatku, 10 retiazkových očiek, 1 krátkym stĺpikom sa prichytíme o protiľahlú slučku, 7 retiazkových očiek, 1 krátky stĺpik do krátkeho stĺpika, 5 retiazkových očiek, 1 krátkym stĺpikom sa prichytíme o prvú slučku, 3 retiazkové očká, 1 krátkym stĺpikom a prichytíme o nasledujúcu slučku, 5 retiazkových očiek, 1 krátky stĺpik do krátkeho stĺpika, 6 retiazkových očiek, 1 krátkym stĺpikom sa prichytíme o tretiu slučku (druhý vynecháme), 4 retiazkové očká a pevné očko do začiatočného krátkeho stĺpiku. Prvý kvietok máte hotový. Rovnakým princípom háčkujeme aj druhý kvietok a prichytávame ho o slučky a prvý kvietok tak, ako je to naznačené v schéme.

flanderska cipka hackovane srdiecko ako uhackovat vypln srdiecka

Výplň srdiečka máme hotovú a už zostáva uháčkovať ozdobný lem. Ja ho budem robiť svetlomodrý. Začíname na začiatku tenkej stužky. Prichytíme sa pevným očkom do prvého stĺpika a uháčkujeme 5 retiazkových očiek, 1 krátky stĺpik medzi dve retiazkové očká, 6 retiazkových (to nám vytvorí prvú slučku a slučku na špici srdiečka, pretože na týchto miestach ich nemáme). do dlhého stĺpika uháčkujeme 1 krátky stĺpik a budeme dookola obháčkovávať slučky takto – dva krátky stĺpiky, pikotka z troch retiazkových očiek, dva krátky stĺpiky, 1 krátky stĺpik do dlhého stĺpika medzi slučkami. Opakujeme dookola.

flanderska cipka hakovane srdiecko ako uhackovat lem

Uháčkované srdiečko pekne naškrobíme a vypneme do požadovaného tvaru. Dokončené háčkované srdiečko má 22 cm x 22 cm. Ak máte napríklad kuchyňu vo vintage štýle, bude sa vám krásne vynímať zavesené v rámčeku na stene.

hackovane srdiecko - flanderska cipka bruges lace

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*