Háčkovaný anjelik – návod

hackovany anjel navod na hackovanie

Aj vy obdivujete tradičné vianočné ozdoby? Ja áno, a preto som sa rozhodla uháčkovať si jednoduchého háčkovaného anjelika. Ak sa vám háčkovaný anjelik páči, tu je návod, ako si uháčkovať vianočnú dekoráciu v podobe maličkého anjelika.

Na internete je množstvo návodov aj schém, ako sa anjelik háčkuje. Ja som skĺbila pár návodov dovedna, niečo som si primyslela, a tak vznikol maličký háčkovaný anjelik. Šnúročku na zavesenie som neháčkovala na pevno k hlavičke, lebo som nebola naisto rozhodnutá, či háčkovaný anjelik bude visieť na vianočnom stromčeku, alebo bude súčasťou vianočnej dekorácie na vianočnom stole. Nitka alebo silón na zavesenie sa dá vždy prevliecť dodatočne.

ako uhackovat anjelika na stromcek

Háčkovaný anjelik – návod

Na háčkovaného anjelika budete potrebovať háčik číslo 1,25 mm, bielu 100 % bavlnenú priadzu Monika, označovač na označenie začiatku riadkov a trošku výplňového materiálu, napríklad duté vlákno, na vyplnenie hlavičky anjelika. Pre dozdobenie použite malú bielu mašličku, ktorú si uviažete zo saténovej stužky. Anjelik sa po dokončení škrobí, preto je dobré vopred si vyhliadnuť nejakú nádobku alebo pohárik, na ktorú by sa dala nastoknúť a vyrovnať sukienka anjelika, aby bola pekne symetrická. Cez rukávniky prestoknite bielu fixku. Bielu preto, aby ste mali istotu, že farebný plast nepustí farbu do mokrej priadze.

Použité skratky:

MK – magický kruh

KS – krátky stĺpik

DS – dlhý stĺpik

TDS – dvakrát nahodený dlhý stĺpik

PO – pevné očko

V – pridávanie

A – uberanie

Vzor medzi ** opakujeme do konca radu. Vzor spojený plusom háčkujeme do jedného očka.

Ako uháčkovať hlavičku anjelika

Hlavičku anjelika háčkujeme po špirále. Začiatky riadkov si označujeme.

R1: Začíname magickým kruhom, do ktorého uháčkujeme 5 KS.

R2: *V, 1 KS* (8KS)

R3:  *V, 1 KS* (12 KS)

R4: *V, 1 KS* (18KS)

R5: *2 KS, V* (24 KS)

R6 – R 10: 24 KS

R11: *2 KS, A* (18 KS)

R12: *1 KS, A* (12 KS)

R13: *1 KS, A* (8 KS) – vypchajte.

R14: *1 KS, A* (5 KS)

R15: 5 KS

Hlavička je hotová. Teraz budeme háčkovať trup anjelika.

TIP: Hlavičku nemusíte vypchávať, ale môžete obháčkovať korálku alebo sklenenú či polystyrénovú guľôčku.

Ako uháčkovať trup anjelika

Trup anjelika háčkujeme v radoch, ktoré končíme PO. RO na začiatku radov rátame ako stĺpiky. Nad RO háčkujeme RO. Do stĺpikov háčkujeme stĺpiky. (Výnimka je iba pri háčkovaní 14 RO v 20. rade. Tam háčkujeme 1 RO do DS a 1 RO pod 1 RO.  Trup anjelika sa skladá z ozdobnej časti trupu (pelerínka alebo krídelká, či rukáviky) a z časti, ktorá sa háčkuje iba z RO. Na bokoch je ozdobná časť, vpredu a vzadu je jednoduchá časť trupu anjelika. Ozdobnú časť aj jednoduchú časť trupu anjelika háčkujeme naraz.

R16: *V*, do posledného KS uháčkujeme 3 KS (11 KS)

R17: *V* budeme háčkovať DS. (22DS)

R18: 3 RO, *1 RO, 1 DS* (22 DS, 22 RO)

R19: *6 RO, 3 x TDS zháčkovať, 2 RO, 1 TDS, 2 RO, 3x TDS zháčkovať, 2 RO, 1 TDS, 2 RO, 3 x TDS zháčkovať, 6 RO, PO do DS, 4 RO, 1 DS, 1 RO, 1 DS, 1 RO, 1 DS, 1 RO, 1 DS, 4 RO*

R20:  Začíname háčkovať ozdobnú časť trupu anjelika – pelerínku Do 4 RO uháčkujeme 4 PO, aby sme sa dostali hore. *3 RO a 2 TDS zháčkujem, 4 RO, 1 TDS, 4 RO, 3 x TDS zháčkujeme, 4 RO, 1 TDS, 4 RO, 3 x TDS zháčkujeme, 4 RO, 1 TDS, 4 RO, 2 x TDS zháčkujeme, 3 RO, PO do KS. 4 PO do RO, aby sme sa dostali dole. Ďalej háčkujeme  jednoduchú časť trupu anjelika: 1 KS do DS z predošlého radu. Ďalej 3 KS pod slučku zo 4 RO, 1 KS do DS a 1 KS pod 1 RO (celkom 14 KS).*

R21: Háčkujeme 10 oblúčikov po obvode ozdobnej časti trupu takto – 6 RO a 1 KS do miesta, kde sme háčkovali TDS. 6 oblúčikov hore a dva z každej strany po bokoch TDS. V časti, kde sme háčkovali KS háčkujeme KS. Trup po oboch stranách spojíme na začiatku a konci krátkych stĺpikov PO.

Snáď vám pri háčkovaní pomôže táto kreslená schéma. Každý riadok má svoje farbu.

schema na hackovanie - ozdobna cast trupu anjelika pelerinka

Trup máme hotový, teraz budeme háčkovať anjelikovi sukničku. Sukničku si môžete urobiť dlhú, ako chcete, stačí ak pridáte pár radov opakovania vzoru. Ja som háčkovala iba maličkého anjelika, hotový má 6 cm.

hackovany anjelik sukienka navod na hackovanie

Ako uháčkovať anjelikovi sukničku

R22: 3 RO + 1 DS, *1 očko preskočíme, 1 RO, 2 DS,*

R23 – R 27: PO sa posunieme do priestoru medzi dva DS a uháčkujem vejárik – 2 DS, 1 RO 2 DS. Takýto vejárik urobíme medzi každé dva DS.

R28: PO sa posunieme medzi vejárik, 3 RO a 5 DS, *PO medzi dva susediace vejáriky, 6 DS*

R29:  Do každého DS 1 KS, 1 RO.

Anjelik je hotový. Stačí naškrobiť neriedeným škrobom, vypnúť. Po dôkladnom uschnutí je háčkovaný anjelik pripravený na použitie.

hackovany anjelik navod

TIP: Ak prirobíte pod sukienku anjelika šnúrku s korálkou, môže anjelik slúžiť aj ako zvonček. Posledné rady trupu a sukienky môžete uháčkovať zlatou niťou. Anjelik tak bude vyzerať ešte slávnostnejšie. Ja som svojho háčkovaného anjelika nechala celého bieleho. Ako ozdôbku má iba malú saténovú mašličku v bielej farbe.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

 1. Dobry den, zacala som hackovat Vasho anjelika a nejako som sa stratila v navode v riadkoch 19-21. Velmi sa mi paci…prosim poradite mi, al. vysvetlite kde tie stlpiky treba hackovat ci do stlpikov al. do vzniknitych dierok (pod RO). V 20r neviem kde zacat ci pod tymi 4RO al. kde a potom kam pokracovat ked pisete ,,aby sme sa dostali hore“, „aby sme sa dostali dole“ a tych 14ks to uz vobec neviem kam uhackovat ?.
  Dakujem, Katarina.

 2. Dobrý deň.
  Teší ma, že ste sa pustili do háčkovania podľa môjho návodu. Princíp je ten je trup anjelika sa skladá z ozdobnej pelerínky alebo rukávnikov, ktoré sú širšie a vyššie, a stredovej časti trupu, ktorá sa háčkuje iba z KS.
  Teda v 19. rade uháčkujeme 6 RO, z ktorých nám 4 RO zastupujú 1 TDS. Ďalej 3 x TDS háčkujte do DS z predošlého radu… a tak do konca radu. RO sú vždy nad RO. Stĺpiky sú v stĺpikoch.
  V 20. rade uháčkujeme PO do miesta, odkiaľ vychádza prvé zo šiestich RO zo začiatku 19. radu. Keďže sa musíme dostať na výšku 1 TDS (čo nám zastupujú 4 RO z tých prvých šiestich), musíme sa dostať o štyri retiazkové očká hore, a to urobíme pevnými očkami, uháčkujem 4 pevné očká do 4 retiazkových očiek. Teraz sme zarovno vzoru ozdobnej časti trupu – tá je vyššie ako trup, ktorý sa háčkuje iba z RO. Po dokončení jedenej strany ozdobnej časti trupu anjelika, končíme 4 PO do 4 RO, aby sme sa dostali na úroveň trupu, a tam uháčkujeme do DS po 1 KS a pod RO po 1 KS celkom 14 KS. Rovnako postupujeme na druhej strane. Zase 4 pevnými očkami hore – ďalej háčkujeme ozdobnú časť trupu, po dokončení zase 4 pevnými očkami dole a dokončíme trup z 14 krátkych stĺpikov.
  Snažím sa opísať návod na háčkovanie čo najlepšie, ale rozumiem, že nie vždy sa mi to podarí. Dúfam, že som Vám aspoň trošku pomohla.

  • Ak by sa Vam dal natocit videonavod bolo by to uzasne! Lebo je fakt anjelik krasny…navod je napisany dobre, len mi to stale nejako nevychadza ?
   Napr. Pod toto hackujem 14ks?
   4 RO, 1 DS, 1 RO, 1 DS, 1 RO, 1 DS, 1 RO, 1 DS, 4 RO
   Dakujem, ste moc zlata…

 3. Este ma napadlo, ze by pomohol na tie kridielka aj kresleny navod, ak by sa dal…
  Dakujem…

 4. Áno, pod tie tieto očká háčkujete KS – 4 RO, 1 DS, 1 RO, 1 DS, 1 RO, 1 DS, 1 RO, 1 DS, 4 RO.

 5. Pridala som do článku aj kreslený návod. Hádam to pomôže. Kvôli lepšej prehľadnosti je každý rad inou farbou.

 6. Magdalena Schmiedtova 7. septembra 2018 o 13:06

  Dobrý deň začala som hačkovač anjelíka veľky – VANEZA vytlačila som si návod , ale pri hačkovaní sukničky neviem dalej možem Vás poprosím o radu bola by som Vám veľmi povdačná
  Potrebovala by som návod od riadku 1 až po koniec. Veľmi pekne Vám dakujem vopred.

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*