Návod na háčkovaný golierik

Háčkovaný golierik bol kedysi takmer nutnosťou. Dámy nemávali množstvo šiat, a teda ak chceli z obyčajnejších šiat na bežné nosenie vykúzliť niečo slávnostnejšie a neruinovať rodinný rozpočet, háčkovaný golierik bol na to ako stvorený. Dnes je tento praktický doplnok opäť v kurze. Návod na háčkovaný golierik si prečítajte v tomto článku.

Návod na háčkovaný golierik

Ak máte viac času aj na „filigránsku prácu“ s tenším háčikom a viac metrami priadze, poďte si uháčkovať tento slávnostný háčkovaný golierik.

 

Na háčkovanie golierika budete potrebovať háčik číslo 1,1 mm a bielu 100 % bavlnenú priadzu Maxi.

Použité skratky:

RO – retiazkové očko

DS – dlhý stĺpik

PO – pevné očko

KS – krátky stĺpik

 1. riadok: Na začiatok uháčkujeme 75 slučiek z 3 RO a 1 DS takto: 2 RO, do prvého očka uháčkujeme 3 RO a 1 DS, *3 RO a 1 DS do vrcholčeka predošlého DS.

Prácu otočíme tak, aby dlhé stĺpiky smerovali nadol a oblúčiky, ktoré vznikli z RO nahor. Do nich budeme háčkovať druhý riadok. Háčkovať budeme tam a späť, takže prácu je potrebné si po dokončení každého riadku otočiť smerom k sebe.

 1. riadok: 5 RO, do prvej slučky 1 KS, 1 RO, *do nals. slučky 2 DS, 1 RO, 2 DS, 1 RO, do nasl. slučky 1 KS, 5 RO, do nals. slučky 1 RO* opakujeme. Do poslednej slučky uháčkujeme 1 KS, 2 RO a 1 DS uháčkujeme do prvého očka z úplného začiatku.
 2. riadok: Do vrcholčeka DS uháčkujem 1 KS, *2 RO, do priestoru medzi dvomi DS uháčkujeme 2 DS, 1 RO, 2 DS, 2 RO. Pod nasl. slučku z piatich RO 1 KS* opakujeme. Riadok končíme 1 KS do poslednej slučky.
 3. riadok: 5 RO, 1 KS pod prvú slučku z dvoch RO, *3 RO, do priestoru medzi dvomi DS uháčkujeme 2 DS, 1 RO, 2 DS. 3 RO, 1 KS pod nasl. slučku, 5 RO, 1 KS pod nasl. slučku* opakujeme. Riadok končíme 2 RO a 1 DS do prvého KS z predošlého radu.
 4. riadok: 3 RO, *do priestoru medzi dvomi DS uháčkujeme 2 DS, 3 RO, 2 DS. Ďalej 3 RO, jednu slučku z troch RO preskočíme, do nasl. slučky z piatich RO uháčkujeme 1 KS, 3 RO, nasl. slučku z troch RO preskočíme* opakujeme. Riadok končíme 1 KS do poslednej slučky.
 5. riadok: 5 RO, 1 KS pod prvú slučku z troch RO, *3 RO, do priestoru medzi dvomi DS uháčkujeme 5 DS, 3 RO, 1 KS pod nasl. slučku, 5 RO, 1 KS pod nasl. slučku* opakujeme. Riadok končíme 2 RO a 1 DS do prvého KS z predošlého radu.
 6. riadok: Do vrcholčeka DS uháčkujem 1 KS, *2 RO, 1 DS, 1 RO do každého z piatich DS, 2 RO, 1 KS pod slučku z piatich RO* opakujeme. Riadok končíme 1 KS do poslednej slučky.
 7. riadok: 2 RO, *do každého priestoru medzi DS uháčkujeme 3 DS (4x), 2 RO, do KS z predošlého radu 1 PO, 2 RO* opakujeme. Riadok končíme PO do prvého RO.
 8. riadok: V tomto riadku budeme háčkovať spodnú časť golierika, preto musíme háčkovať o niekoľko riadkov nižšie. 1 KS do prvého KS. *5 RO, 1 DS uháčkujeme do DS z 5. riadku (je to DS, ktorý je bližšie k stredu – pozri obrázok), 5 RO, 1 DS uháčkujeme do nasl. DS z 5. riadku., 5 RO, 1 KS okolo retiazkového očka zo 7. riadku – pozri obrázok. Je to ten KS, do ktorého sme háčkovali v ôsmom rade PO)* opakujeme. Riadok končíme KS okolo posledného KS z predošlého radu.
 9. riadok: V tomto riadku budeme háčkovať za slučky, ktoré sme vytvorili v deviatom riadku. *5 RO, 1 KS pod prvú slučku z piatich RO, 5 RO, 1 KS pod nasl. slučku* opakujeme do konca riadku. Riadok končíme 2 RO a 1 DS do prvého KS z predošlého radu.
 10. riadok: 1 KS do prvého KS. *5 RO, 1 KS pod prvú slučku z piatich RO, 5 RO, 1 KS pod nasl. slučku* opakujeme do konca riadku. Riadok končíme 5 RO a 1 KS do poslednej slučky z predošlého radu.
 11. riadok: *5 RO, 1 KS pod prvú slučku z piatich RO, 6 DS pod nasl. slučku, 1 KS pod nasl. slučku* opakujeme do konca riadku. Riadok končíme 2 RO a 1 DS do prvého KS z predošlého radu.
 12. riadok: 1 KS do prvého KS. *1 RO, 1 DS, 1 RO do každého zo šiestich DS, 1 KS pod slučku z piatich RO*. Riadok končíme 1 KS do poslednej slučky z predošlého radu.
 13. riadok: pod posledné RO uháčkujeme 1 KS, *pikotku (3 RO, 1 PO do tretieho RO od háčika), 1 KS pod nasl. RO* celkom 6x, 1 KS pod nasl. RO, 1 KS pod nasl. RO* opakujeme do konca radu.

Štrnásty riadok bol posledný. Háčkovaný golierik máme takmer hotový. Zostáva nám doháčkovať šnúrku na zaväzovanie. Ak nechcete golierik zaväzovať, môžete tento krok v háčkovaní vynechať a našiť na golierik malý biely gombík alebo iné zapínanie.

Ako uháčkovať zaväzovanie na golierik

Pre zaväzovanie uháčkujeme 4 RO. Do prvého RO uháčkujeme 3 DS, 3 RO a PO do prvého RO. Takto nám vznikne široký koniec zaväzovania. Ďalej už budeme háčkovať iba retiazkové očká. Počet RO si môžete regulovať podľa potreby, či chcete dlhšie alebo kratšie zaväzovanie. Ja som háčkovala 90 RO, čo je cca 26 centimetrov. Zaväzovanie pripevním 1 RO z lícovej strany priamo na golierik do prvého RO z prvého radu (pozri obrázok).

Ďalej uháčkujem 2 RO a 1 KS do priestoru, kde sme v úplne prvom riadku háčkovali DS (pozri obrázok).

Takto pokračujeme do konca radu. Na konci golierika pokračujeme hneď v háčkovaní zaväzovania, takže uháčkujeme 90 RO a na úplne na záver široký koniec: 3 RO, do štvrtého očka od háčika 3 DS, 3 RO a PO do štvrtého očka od háčika. Prácu ukončíme.

Zapravíme všetky trčiace nitky. Golierik mierne naškrobíme a máme hotovo.

 1. Krásný háčkovaný límeček.

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*