Ako háčkovať snehovú vločku

V čase, keď zima pokrýva svet trblietavou vrstvou snehu, neexistuje lepší spôsob, ako prijať kúzlo tohto ročného obdobia, ako vniesť jeho nádych do interiéru. Jedným z nádherných spôsobov, ako to urobiť, je zložité a jemné umenie háčkovania snehových vločiek. Tieto jemné výtvory zachytávajú krásu zamrznutých diel prírody a dodávajú rozmarné čaro každému zimnému interiéru.

Výroba zimného kúzla: Umenie háčkovania snehových vločiek

Čaro snehových vločiek

Snehové vločky nie sú len zmrznutá voda; sú to zložité, jedinečné útvary, ktoré oslňujú svojou šesťnásobnou symetriou. Myšlienka zachytiť túto zložitosť v jemných nitkách háčkovania sa môže zdať náročná, ale otvára svet tvorivých možností. Každá háčkovaná snehová vločka sa stáva drobným umeleckým dielom, ktoré odráža fascináciu nadpozemskou krásou zimy.

Začíname s háčkovaním snehových vločiek

Materiály:
Aby ste sa mohli vydať na cestu háčkovaných snehových vločiek, budete potrebovať niekoľko základných materiálov: háčkovaciu niť alebo jemnú priadzu v bielych alebo strieborných odtieňoch. Háčik vhodný pre zvolenú niť alebo priadzu. Ja som použila háčik číslo 1,25 mm a bielu priadzu Maxi.

Výber vzorov

Na internete alebo v knihách o háčkovaní je k dispozícii nespočetné množstvo vzorov háčkovania určených špeciálne pre snehové vločky. Nájdete tu rôzne možnosti, ktoré vyhovujú vašej úrovni zručností, od jednoduchých vzorov pre začiatočníkov až po zložitejšie vzory pre pokročilých háčkovateľov. Ja som schému na háčkovanie snehovej vločky tiež našla na internete, ale mierne som si ju upravila. Štyri úpravy sú naznačené v schéme. Ak chcete uháčkovať presne takú istú snehovú vločku ako ja, tak tieto úpravy opakujte po celkom obvode (naznačené sú iba na schéme v krúžku).

 

Ako háčkovať snehovú vločku

Základný reťazec:
Začnite magickým kruhom. Ak neviete alebo nechcete na začiatok háčkovať magický kruh, začnite uzlíkom a vytvorte základnú retiazku, ktorá sa skladá zo šiestich retiazkových očiek spojených do kruhu. Tento krúžok slúži ako východiskový bod pre vašu snehovú vločku.

Vysvetlivky k schéme:

krížik – krátky stĺpik, koliesko – retiazkové očko, oblúčiky s číslom – číslo určuje počet retiazkových očiek, ktoré treba uháčkovať a následne ich spojiť pevným očkom do kruhu, vznikne tzv. pikotka. Palička bez prekríženia – polodlhý stĺpik, palička s jedným prekrížením – dlhý stĺpik, palička s viac prekríženiami – počet prekrížení označujem počet nahodení. Znak, ktorý má v spodnej časti háčik – háčkujeme steh, ktorý zodpovedá znaku, ale reliéfne, t. z. predošlý steh zachytávame nie za očko ale za telo stehu zo zadnej strany. Ak viac znakov vychádza z jedného miesta, všetky stehy háčkujeme do jedného miesta.

Háčkovanie v kruhových radoch:
Postupujte podľa pokynov vzoru, kruh po kruhu, a vytvorte jemné vetvičky a slučky, ktoré napodobňujú prirodzenú symetriu snehovej vločky. Venujte pozornosť detailom, pretože aj malé odchýlky môžu každému kúsku dodať jedinečnosť.

Blokovanie:
Po dokončení snehovej vločky zvážte jej blokovanie, aby ste zvýraznili jej tvar a symetriu. Blokovanie spočíva v jemnom tvarovaní a pripevňovaní naškrobenej snehovej vločky ešte za vlhka, pričom sa nechá uschnúť do ostrého a definovaného tvaru.

Zdobenie háčkovaných snehových vločiek

Ozdoby:
Háčkované snehové vločky sú nádherné ozdoby na vianočný stromček alebo dekorácie so zimnou tematikou. Pripevnite snehovej vločke malé pútko na jednoduché zavesenie a sledujte, ako sa trblietajú ako skutočné snehové vločky.

Vence:
Z háčkovaných snehových vločiek môžete vytvoriť krásnu zimnú girlandu. Prevlečte ju cez krb, pozdĺž zábradlia schodov alebo cez rám okna, aby ste získali jemný nádych zimného zázraku.

Darčekové ozdoby:
Háčkovaná snehová vločka: Pripevnením háčkovanej snehovej vločky dodáte zimným darčekom osobný nádych. Sú to očarujúce ozdoby na darčeky a obdarovaný ich môže znovu použiť ako ozdoby.

 

Háčkovanie snehových vločiek nie je len kreatívna činnosť, ale aj oslava kúzla zimy a spôsob, ako vdýchnuť svojmu okoliu jemnú krásu prírody. Či už ste skúsený háčkar alebo začiatočník, výroba týchto zložitých snehových vločiek poskytuje jedinečný a obohacujúci zážitok. Vezmite si teda do rúk háčik, vyberte si vzor, ktorý vás osloví, a nechajte kúzlo zimy rozvinúť sa vo vašich rukách.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*