Háčkované prestieranie líška

Uháčkujte si praktické prestieranie, ktoré je zároveň netradičné a zaujme nielen deti. Háčkovaná spiaca líška je koncipovaná ako prestieranie, ale v konečnom dôsledku ju môžete napríklad zarámovať a použiť ako obrázok, alebo ak ju budete háčkovať z hrubej špagetovej priadze, bude z nej krásny koberček do detskej izby.

Háčkovaná prestieranie – líška

Na háčkovanie tejto krásnej líštičky budete potrebovať háčik číslo 1,1 mm a 100 % bavlnenú priadzu Maxi v červenej farbe (6328). Hotová líška má cca 50 centimetrov x 35 centimetrov.

 

Háčkovaná prestieranie líška návod na háčkovanie

Líštičkové prestieranie sa háčkuje filetovou technikou. Jej základy si môžete pozrieť v tomto článku, kde je vysvetlená metóda filetového háčkovania vrátane pridávania a uberania plných aj prázdnych okienok.

Pri háčkovaní postupujte podľa tejto schémy na filetové háčkovanie:

Ako uháčkovať líštičku

Začiatky háčkovania sú pri filetovom háčkovaní vždy najťažšie. Pokiaľ v návode nie je uvedený presný počet začiatočných očiek vrátanie očiek na krajové okienka, tak je nutné očká dobre prepočítať. Ďalším problémom bývajú nerovnomerné okraje, ktoré mnohých od háčkovania odrádzajú, lebo nie je celkom jasné, kde začať a ako ich háčkovať.

Zlatým pravidlom filetového háčkovania práce s nepravidelnými okrajmi je začínať prácu od toho riadka, ktorý je prvý súvislý a vedie v smere háčkovania, teda zprava doľava. V tomto prípade je to riadok 7. Riadky 1 až 6 sa doháčkujú neskôr samostatne tak, že prácu otočíte hore nohami a háčkujete riadky 6 až 1 spätne, t. z. začínate riadkom 6 a končíte riadkom 1. Každá časť sa háčkuje samostatne.

Druhým spôsobom háčkovania nerovnomerných okrajov je začať háčkovať najskôr samostatne tieto okraje a potom ich pospájať. V tomto prípade začíname riadkom 1 a končíme riadkom 5 – to je prvá časť líštičky. Priadzu ukončíme a začneme zasa riadkom 1 druhú časť líštičky, ktorú končíme riadkom 5, ale nezabudneme uháčkovať 12 retiazkových očiek na konci, ktoré nám budú tvoriť základ pre 4 prázdne okienka 7 riadku. Pevným očkom spojíme obe časti.

Teraz môžeme začať háčkovať súvislo celú líštičku. Pevným očkom sa napojíme na začiatok 6 riadku. Uháčkujeme 5 retiazkových očiek, ktoré nám vytvoria prvé prázdne okienko a ďalej pokračujeme podľa schémy na háčkovanie líšky.

Takýmto spôsobom ste ľahko zvládli najťažšiu časť háčkovanie líšky, teraz už len postupovať podľa schémy, nepomýliť sa v počte plných a prázdnych okienok a dôsledne háčkovať lacetky a prámiky.

Hotovú líšku som naškrobila a ja ju zamýšľam pripevniť na maliarske plátno a zavesiť na stenu ako háčkovaný obraz.

 

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*