Okrúhla háčkovaná dečka flanderská čipka

Vzor tejto dečky vytvorila Fujiko Takagi. Je spojením viacerých háčkovacích techník, ktoré sa spájajú do harmonického celku. V článku nájdete schému na háčkovanie aj podrobný opis, ako sa okrúhla háčkovaná dečka flanderská čipka Jasmine háčkuje.

Okrúhla háčkovaná dečka falnderská čipka 

Na háčkovanie dečky budete potrebovať háčik číslo 1 mm a bielu priadzu Cordonnet (40 gramov, návin 315 yds./cca 288 metrov). Táto 100 % bavlnená priadza je dvakrát mercerovaná a je vyrobená z prémiovej bavlny s dlhým vláknom. Priadza sa skladá zo 6 prameňov, na dotyk je veľmi príjemná, ale pritom je pevná a dobre sa s ňou pracuje. Priadza má krásny hodvábny vzhľad a hladký povrch. Poznámka: Ak nemáte priadzu Cordonnet, použite akúkoľvek inú, ale nezabudnite k nej prispôsobiť veľkosť háčika.

Návod na háčkovanie dečky Jasmine

Pri háčkovaní sa budeme riadiť grafickou schémou na háčkovanie, ktorú podrobne vysvetlím ďalej v texte.

Použité skratky:

RO – retiazkové očko

PO – pevné očko

KS – krátky stĺpik

TDS – trikrát nahodený stĺpik

DS – dlhý stĺpik

4 TDS cl. – necháme posledné očko na háčiku, uháčkujeme 4 TDS do rovnakého priestoru, nahodíme a zháčkujeme všetkých 5 očiek na háčku.

4 DS cl. – necháme posledné očko na háčiku, uháčkujeme 4 DS do rovnakého priestoru, nahodíme a zháčkujeme všetkých 5 očiek na háčku.

3 TDS cl. – používame rovnaký princíp ako pri 4 TDS cl.

2 TDS cl. – nechajte posledné očko na háčiku, 1 dvakrát nahodený stĺpik do retiazkového očka lupienka jedného kvietka, 1  1 dvakrát nahodený stĺpik do retiazkového očka lupienka nasledujúceho kvietka, zháčkujte.

2 DS cl. – rovnaký princíp háčkovania ako pri 2 TDS cl., rozdiel je iba v počte nahodený, tu budeme nahadzovať klasický dlhý stĺpik, teda raz.

Dečka sa háčkuje postupne, skladá sa viacej častí k sebe. Najskôr budeme háčkovať 16 kvetov, ktoré sa budú pripájať k stredu aj okraju dečky. Priemer kvietku je cca 3 cm.

Postup, ako háčkovať kvety

Kvietok začíname háčkovať magickým kruhom alebo ako náhradu môžeme použiť 6 retiazkových očiek spojeným do kruhu pevným očkom.

  1. riadok: do kruhu háčkujeme 6 RO (prvé štyri nahrádzajú prvý trikrát nahodený stĺpik), ďalej (1 TDS, 2 RO) 8 x. PO do štvrtého RO zo začiatku.
  2. riadok: 1 RO, *1 KS do vrcholčeka TDS, 4 RO, 3 TDS cl. do priestoru z 2 RO z predošlého radu, 4 RO* vzor medzi **opakujte 7 x. PO do prvého KS. Ukončite. V schéme je ukončenie označené čiernym klinom.

Spájanie kvetov

V priebehu háčkovania druhého kvetu už budete kvietky spájať k sebe takto: Hneď prvý okvetný lístok pripojíme k susediacemu okvetnému lístku prvého kvietka. Na schéme je pripojenie označené malou čiernou bodkou. Takto pripojíme všetky kvety, a  16. kvet aj k prvému kvetu, tak aby sme vytvorili kruh. Zatiaľ túto prácu odložte nabok, pretože bude háčkovať ďalšiu časť.

Ako háčkovať vonkajšiu obrubu dečky Jasmine z pásika flanderskej čipky

Vonkajšiu obrubu dečky tvorí pásik flanderskej čipky, ktorý spájame k sebe. Pre pásik uháčkujeme 5 plus 5 RO na otočenie, háčkovaním tam a späť uháčkujeme celkom 720 riadkov, ktoré majú 5 DS na riadok.

Pri háčkovaní ohybov pásika z vonkajšej strany postupne spájame krátkym stĺpikom, dlhým stĺpikom alebo trikrát nahodeným stĺpikom uháčkovanými z vonkajšej strany tak ako je znázornené na schéme.  Tak dosiahneme potrebné rozostupy práce. Vnútornú časť pásika spájame iba krátkymi stĺpikmi. Celkom potrebujeme uháčkovať 24 ohybov pásika (pri háčkovaní nasledujte schému).

V poslednom rade spojíme stužku s jej začiatkom pevnými očkami. V schéme to vyznačujú začiarknutia malými očkami, pozri malú šípku. Ukončite (v schéme toto miesto označuje čierny klin) a prácu odložte bokom.

Teraz budeme háčkovať centrálny motív dečky.

Ako háčkovať stred dečky Jasmine

Zo začiatočného magického kruhu budeme háčkovať 8 riadkov (nasledujete schému). V druhom rade nahradíme posledných 8 retiazkových očiek poslednej 15. slučky 6x nahodeným stĺpikom. To nám umožní ukončiť druhý riadok v strede slučky z ktorej budeme háčkovať ďalej podľa schémy.

V priebehu práce 9. riadku zoberte kvetinový krúžok a pripojte k okvetným lístkom kvetinového krúžku pomocou retiazkových očiek  a 2 DS cls.

Dokončenie dečky Jasmine – pripevnenie vonkajšieho okraja

Kruh z kvetov musíme pripevniť aj k okraju z flanderskej čipky. Obe časti práce obráťte k sebe lícovou stranou. Miesto začiatku tejto časti háčkovania v schéme označuje biely klin. 1 RO na začiatok, ďalej postupujte podľa schémy, celkom treba uháčkovať 3 riadky. V schéme je táto časť vyznačená trochu tučnejším fontom. V priebehu práce 3. riadku sa pripojte k spodnému okraju vonkajšieho okraja z flanderskej čipky tak, že striedavo robíte KS a 2 DC cl. Na záver urobte pevné očko do vrcholčeka 4 DC cl. Ukončenie tejto časti a zároveň aj celej dečky je označené v schéme čiernym klinom.

A máme hotovo.
Dečku riadne naškrobte, vystrite a nechajte riadne uschnúť. Hotová dečka má priemer 35 centimetrov.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*