Vianočné ozdoby z flanderskej čipky

Páčilo by sa vám ozdobiť si vianočný stromček, okno či dvere niečím pekným, ručne háčkovaným, ale chcelo by to trochu farby a hravosti? Presne pre vás sú tieto vianočné ozdoby z flanderskej  čipky vo vianočnej červenej farbe v kombinácii s bielou a nádherné motívy, ktoré sa len tak neopozerajú – hríbik muchotrávka, zvonček, vianočná ponožka a srdiečko. Návod, ako si takéto vianočné dekorácie uháčkovať, nájdete v tomto článku.

Vianočné ozdoby z flanderskej čipky

Pre všetky vianočné ozdoby z flanderskej čipky je aj schéma na háčkovanie. Znaky, ktoré sú použité v schéme si vysvetlíme: bodka – retiazkové očko, hrubšia čierna palička – krátky stĺpik, palička s jedným prečiarknutím – dlhý stĺpik, paličky s viacerými prečiarknutiami – počet prečiarknutí = počet nahodený stĺpika, šípka na konci takejto paličky ukazuje miesto, kam sa treba prichytiť krátkym stĺpikom k pásiku. Malý oblúčik – pevné očko. Číslo pod oblúkom – označuje počet retiazkových očiek. Polkruh so šípkou – treba zháčkovať slučky, cez ktoré prechádza v nasledujúcej slučky (napr. máme zháčkovať tri slučky, cez ktoré prechádza polkruh so šípkou, uháčkujeme na rovnakej strane slučku, ale len z troch očiek, zachytíme tri predošlé slučky, uháčkujeme krátky stĺpik a dokončíme tromi retiazkovými očkami slučku.)

Hríbik muchotrávka – návod na háčkovanie 

Na háčkovanie budete potrebovať háčik číslo 1,25 mm červenú a bielu priadzu MAXI. Hríbik môže byť akýkoľvek druh, ja som sa rozhodla, že môj bude muchotrávka, preto klobúčik bude červený.

Háčkovať začíname od klobúčika. Najskôr uháčkujeme obvod klobúčika muchotrávky. V druhom kroku uháčkujeme stred klobúčika muchotrávky a v poslednom kroku budeme bielou priadzou háčkovať nožičku muchotrávky.

Klobúčik hríbika háčkujeme pásikom z dlhých stĺpikov a retiazkových očiek, ktorý je pre flanderskú čipku typický. Postupujte podľa schémy. Pozor: v mieste klobúčika, kde budeme pripevňovať nožičku, nebudú oblúčiky zo šiestich retiazkových očiek. Je to kvôli tomu, aby nezavadzali nožičke muchotrávky. Výplň klobúčika háčkujeme tiež podľa schémy. Úvodný počet retiazkových očiek na nej nie je uvedený, takže môžete uháčkovať magický kruh alebo 4 retiazkové očká spojené do kruhu pevným očkom. 2 RO, 11 KS v prvom riadku. V druhom riadku háčkujeme tiež KS, ale už sa treba aj prichytávať viackrát nahodenými stĺpikmi o klobúčik.

Nožičku muchotrávky háčkujeme podľa schémy. V procese háčkovania pásika od 9. riadku začneme zároveň nožičku vypĺňať.

Srdiečko – návod na háčkovanie

Srdiečko háčkujeme tiež háčikom 1,25 mm a červenou priadzou MAXI.

Postupujeme podľa schémy, háčkujeme pásik z 4 dlhých stĺpikov a 6 retiazkových očiek, ktoré v priebehu háčkovania spájame krátkymi stĺpikmi.

Po uháčkovaní obvodu srdiečka budeme háčkovať stred. Začíname 5 retiazkovými očkami, ktoré spojíme pevným očkom do kruhu, do ktorého uháčkujeme dve retiazkové očká a 13 krátkych stĺpikov. V nasledujúcom riadku budem okrem krátkych stĺpikov háčkovať aj viackrát nahodené dlhé stĺpiky, ktorými sa prichytávame o lem srdiečka.

Vianočná ponožka – návod na háčkovanie 

Srdiečko háčkujeme tiež háčikom 1,25 mm a červenou priadzou MAXI.

Postupujeme podľa schémy, háčkujeme pásik z 4 dlhých stĺpikov a 6 retiazkových očiek, ktoré v priebehu háčkovania spájame viackrát nahodenými stĺpikmi.

Stredovú kvetinku háčkujeme samostatne. Uháčkujeme 4 RO, ktoré spojíme pevným očkom do kruhu, do ktorého uháčkujeme 2 RO a 6 KS. V druhom riadku už sa budeme prichytávať o slučky okrajového pásika ponožky.

Zvonček – návod na háčkovanie

Zvonček háčkujeme tiež háčikom 1,25 mm a bielou priadzou MAXI.

Postupujeme podľa schémy, háčkujeme pásik z 4 dlhých stĺpikov a 6 retiazkových očiek, ktoré v priebehu háčkovania spájame krátkymi stĺpikmi. Hneď v druhom riadku uháčkujeme aj guľôčku zvončeka.

Vnútorný reliéf zvonček háčkujeme samostatne. Čísla na schéme, ktoré sú uvedené ako počet retiazkových očiek mi nesedel k počtu stĺpikov, ktoré do nich treba háčkovať, takže som háčkovala na jednotlivých stranách toľko retiazkových očiek, aby mi do každého vyšlo uháčkovať po stĺpiku, ktorý je v návode (napr. tak kde je 10 som háčkovala 12 retiazkových očiek, aby sa mi tam zmestilo 7 dlhých stĺpikov, tri krátke stĺpiky a dva polodlhé stĺpiky.)

Vianočné ozdoby máme hotové, naškrobíme a vytvarujeme pomocou špendlíkov.

Ešte pripevníme šnúrku na zvesenie a môžeme dekorovať. Ja si ich zavesím na čečinovú halúzku, ktorú máme vo váze na komode na chodbe. Takto mojich hostí hneď odo dverí privíta vianočná atmosféra.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*