Ako uháčkovať čiapku

Ďalší návod, ako uháčkovať čiapku, poviete si, ale… Toto je super jednoduchý návod, ako uháčkovať čiapku, ktorá výborne poslúži v chladných dňoch. Vzor aj tvar háčkovanej čiapky je univerzálny, hodí sa malým, veľkým, dámam aj pánom. Prečítajte si, ako čo najjednoduchšie uháčkovať čiapku a pozrite si obrázkový postup háčkovania v tomto článku.

Ako uháčkovať čiapku

Na háčkovanie čiapky som použila háčik číslo 4 mm, zelenú akrylovú priadzu Dora (zelená 065)

Háčkovanie čiapky je veľmi jednoduché, takže sa nemusia obávať ani úplní začiatočníci v háčkovaní. Háčkujete stále dookola dlhé stĺpiky (DS) a spodný lem je z polodlhých stĺpikov (PDS). To je všetko. No, ešte na začiatok treba urobiť magický kruh, ktorý ale môžete nahradiť 4 retiazkovými očkami (RO) spojenými pevným očkom (PO) do kruhu. Každý kruhový riadok začíname 3 RO (alebo 2 RO, keď budeme háčkovať patent z PDS), ktoré nám zastupujú stĺpik. Každý riadok končíme pevným očkom do vrchného RO zo začiatku riadku. Vzor medzi ** opakujeme do konca riadku.

  1. riadok: magický kruh, 3 RO, 11 DS. (12)

2. riadok: 3 RO + 1 DS do, *2 DS do každého očka*. (24)

3. riadok: 3 RO, *2 DS do nasl. očka, 1 DS do nasl. očka*. (36)

4. riadok: 3 RO, *2 DS do nasl. očka, 2 DS do nasl. 2 očiek*. (48)

5. riadok: 3 RO, *2 DS do nasl. očka, 2 DS do nasl. 2 očiek, 2 DS do nasl. očka, 3 DS do nasl. 3 očiek*. (62 )

6. – 17. riadok: 3 RO, 61 DS.

V siedmom riadku mám moja základná placka čiapky 15 cm, čo pre veľkosť, ktorú potrebujem stačí. Ak si nie ste istý, ako určiť veľkosť čiapku, tu je návod. Odporúčam prihliadať pri určovaní veľkosti háčkovanej čiapky aj k druhu priadze, z ktorej háčkujete. Ja mám skúsenosť s priadzou Dora, že sa po pár noseniach dosť natiahne, takže na dámsku veľkosť háčkovanej čipky je základná placka 15 cm dosť (ak máte priemerne veľkú hlavu).

 

Patent:

Patent na háčkovanú čiapku budeme háčkovať tiež veľmi jednoducho, a to pomocou polodlhých stĺpikov. Patent bude veľmi nenápadný, neslúži ako ozdobný prvok, len nám čiapku po obvode pekne spevní a nebude sa toľko naťahovať, ako keby sme háčkovali celú čiapku len z dlhých stĺpikov. Ak chcete mať patent viac sťahujúci, vymeňte háčik za číslo menší, alebo háčkujte z krátkych stĺpikov.

18. – 21. riadok: 2 RO, 61 PDS.

 

Ozdobný lem: Ak chcete svoju háčkovanú čiapku trošku vyzdobiť, môžete pridať riadok krátkych račích stĺpikov. Ako sa háčkuje račí steh nájdete tu. Prípadne si môžete pozrieť videonávod na našom fb (https://www.facebook.com/NavodyNaHackovanie).

Ja som na záver, v 22. riadku, pridala riadok račích stĺpikov, aby som čiapku predsa len trošku ozvláštnila. Je to veľmi efektný háčkovaný steh. Určite ho vyskúšajte.

22. riadok: ozdobný lem z krátkych račích stĺpikov. Ukončíme.

Čiapku máme hotovú. Mám rada tento vzor, pretože super prilieha k hlave a perfektne sa mi zmestí pod kapucňu bundy pri športovaní.

TIP: Ak si chcete čiapku ešte viac vylepšiť do chladnejších dní, našite dovnútra flísový pás v oblasti uší.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥ Budeme sa tešiť na vaše komentáre ♥

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*