Háčkovaný zvonček z flanderskej čipky

flanderska cipka ako uhackovat zvoncek

Prekrásny plochý háčkovaný zvonček z flanderskej čipky je nevšednou a jedinečnou vianočnou dekoráciou, ktorý len tak u niekoho neuvidíte. Zvonček je háčkovaný technikou flanderskej čipky a jeho výroba si vyžaduje väčšiu trpezlivosť a zručnosť. Ak vás takýto zvonček zaujal, návod a schému na háčkovanie uvádzam v článku.

Návod na plochý háčkovaný zvonček z flanderskej čipky

Na háčkovanie som použila háčik číslo 1,25 mm a 100 % bavlnenú priadzu Monika. Na dozdobenie som použila zlatú priadzu Anchor Metalic.

hackovany zvoncek plochy navod na hackovanie

Zvonček sa háčkuje podľa tejto schémy na háčkovanie:

zvoncek schema na hackovanie flanderska cipka

 

Zvonček z flanderskej čipky začíname háčkovať zvrchu. Najskôr budeme háčkovať ľavú stranu, neskôr pravú. Na začiatok uháčkujeme 14 retiazkových očiek. Do siedmeho očka od háčika uháčkujeme 1 dlhý stĺpik, jedno očko vynecháme, 1 retiazkové očko uháčkujeme, do nasledujúcich štyroch očiek uháčkujeme po jednom dlhom stĺpiku, opäť jedno očko vynecháme, 1 retiazkové očko uháčkujeme a do posledného očka, ktoré nám zostalo uháčkujeme 1 dlhý stĺpik. Takto sme vytvorili základnú stužku aj s krajovou slučkou, ktorá je typická pre háčkovanie flanderskej čipky. Ďalej budeme háčkovať podľa schémy. V siedmom riadku pridáme 1 dlhý stĺpik, takže od tohto miesta budeme mať v strede pásika nie štyri, ale päť dlhých stĺpikov. Tak budeme háčkovať až do miesta, kde začínajú oblúčiky z retiazkových očiek, teda spodná časť zvončeka.

Systém háčkovania oblúčikov je takýto: na vnútornej strane sú oblúčiky z 1 retiazkového očka (striedame jeden oblúčik, v nasledujúcom riadku budú dva z 1 retiazkového očka), ďalej je oblúčik s 2 retiazkových očiek, 3 retiazkových očiek, 4 retiazkových očiek, 5 retiazkových očiek a na vonkajšom okraji zvončeka háčkujeme 3 retiazkové očká a 1 dlhý stĺpik (v každom druhom riadku aj slučku z 6 retiazkových očiek).

TIP: Odporúčam si krajovú slučku z 1 retiazkového očka označovať označovačom, pretože je veľmi zle viditeľná a ľahko sa prehliadne. Po prehliadnutí vám nebude vychádzať počet oblúčikov v riadku správne.

V poslednom riadku oblúčikov sa už budeme prichytávať o slučky zo strany zvončeka a budeme pokračovať v háčkovaní stredu zvončeka presne podľa schémy.

Stiahnutie stredových slučiek sa robí takto: po dokončení predposledného riadku stredu prácu neotáčame, ale pokračujeme 3 retiazkovými očkami a 1 krátkym stĺpikom sa prichytávame o predošlú slučku, ďalej uháčkujeme 1 retiazkové očko a opäť krátkym stĺpikom zachytíme ďalšiu vnútornú slučku. Takýmto spôsobom zachytíme všetky vnútorné slučky. Potom uháčkujeme 3 retiazkové očká a prichytíme sa 1 krátkym stĺpikom o slučku z troch retiazkových očiek zo začiatku, opäť uháčkujeme 3 retiazkové očká a dokončíme posledný riadok stužky s tým, že sa prichytávame o protiľahlú slučku zo šiestich retiazkových očiek. Posledné dva stĺpiky zháčkujeme. Máme hotovú jednu polovicu zvončeka.

ako uhackovat zvoncek z flanderskej cipky navod na hackovanie

Druhú polovicu zvončeka začíname háčkovať tak, že sa prichytíme o úplný začiatok stužky z vrchu zvončeka a háčkujeme podľa schémy. Princíp háčkovania je rovnaký ako pri prvej polovici. Treba si dať pozor na počet oblúčikov z retiazkových očiek v spodnej časti, pretože sa smerom k stredu uberajú.

hackovany zvoncek flanderska cipka navod na hackovanie

Na zvonček som uháčkovala akoby srdce zvončeka (tá časť, ktorá zvoní v skutočnom zvončeku) tak, že som sa pevným očkom prichytila o jednu slučku, uháčkovala som 5 retiazkových očiek a do štvrtého od háčika som uháčkovala tri dlhý stĺpiky spolu (puffstitch), ďalej opäť 5 retiazkových očiek a do štvrtého od háčika som uháčkovala tri dlhý stĺpiky spolu (puffstitch) a pevným očkom som sa prichytila o protiľahlú slučku.

Zvonček z flanderskej čipky je takmer hotový. Už ho treba iba naškrobiť, vypnúť a po uschnutí dozdobiť.

plochy zvonecek flanderska cipka skrobenie spendlenie

Na zdobenie som použila zlatú priadzu Anchor Metalic, ktorú som prevliekla cez slučky z 1 retiazkového očka.

hackovany zvoncek plochy postup na hackovanie

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*