Existuje háčkovací stroj?

Háčkovanie je obľúbené remeslo, ktoré sa využíva už po stáročia. Pri háčkovaní sa používa jeden háčik na vytvorenie látky z priadze alebo nite pomocou vzájomne prepojených slučiek. Hoci háčkovanie zostalo v priebehu rokov relatívne nezmenené, objavilo sa niekoľko ohromujúcich vynálezov, ktoré spôsobili revolúciu v prístupe k tomuto remeslu. Je jedným z týchto vynálezov aj háčkovací stroj? Prečítajte si, či sa dá háčkovať strojom.

Existuje háčkovací stroj?

Práve sa končí hektická príprava na Vianoce a som si celkom istá, že ste veľa darčekov vlastnoručne háčkovali. Viem, že to bolo náročné na zručnosť a stálo vás to veľa času. Po uháčkovaní dvoch plédov a mojej tretej čiapky som sa začala pýtať: „Existuje háčkovací stroj?“

Viem, že existujú šijacie a pletacie stroje, ktoré pomáhajú rýchlejšie vytvárať šité a pletené výrobky. Nebolo by skvelé, keby existoval úžasný nástroj, ktorý vám pomôže vytvoriť váš najnovší háčkovaný výtvor?

Dá sa háčkovať strojom?

Bohužiaľ nie. Nič také ako háčkovací stroj neexistuje. Všetky veci, ktoré boli vyrobené háčkovaním, boli vyrobené ručne. To znamená, že si môžete byť istí, že nič uháčkované nebolo vyrobené v strojovo ovládanom závode. Každá položka, ktorá je háčkovaná, je jedinečná a vyrobená ručne. Každý jeden steh je vyrobený ručne. To je to, čo robí háčkovanie takým výnimočným. Nebol vynájdený žiadny stroj na vytváranie týchto úžasných stehov.

Prečo neexistuje stroj na háčkovanie?

Pretože neexistuje jednoduchý spôsob, ako prechádzať háčkovaným vzorom. Doteraz neexistujú stroje, ktoré by dokázali napodobniť háčkované výrobky, pretože nie sú schopné vytvárať priečne retiazky, ktoré sú hlavným atribútom ručného háčkovania. Každý háčkovaný steh je pre stroj veľmi zložitý na prevedenie. Keďže stroj, ktorý by dokázal vyrábať háčkované veci, nebol vynájdený, všetko háčkované sa musí robiť ručne. 

Bude niekedy háčkovací stroj?

To, že dodnes neexistuje stroj na háčkovanie neznamená, že v budúcnosti taký niekto nevymyslí. Na druhej strane, už dnes exitujú pletacie stoje, ktoré vyrábajú množstvo pletených výrobkov, ktoré dokážu zastúpiť háčkované výrobky, napríklad svetre či deky, preto nie je príliš veľká vôľa investovať do vývoja takéhoto stroja na háčkovanie. Pletenie oblečenia je efektívnejšie, pretože spotrebuje oveľa menej priadze, ako háčkovanie. Je celkom pravdepodobné, že háčkovanie ešte nebolo mechanizované preto, že odevné spoločnosti zistili, že pletacie stroje sú nákladovo efektívnejšie.

Sú osnovné pletacie stroje aj stroje na háčkovanie?

Typické pletacie stroje sa nazývajú útkové pletacie stroje, zatiaľ čo stroje, ktoré sú schopné priblížiť sa háčkovaniu sa nazývajú osnovné pletacie stroje a v priemyselnej technológii sa často označujú ako háčkovacie stroje. Hoci osnovné pletacie stroje sú najbližšie k háčkovaniu, stále nedokážu vytvoriť žiadny zo základných háčkovacích stehov ako je krátky stĺpik alebo dlhý stĺpik. Je pravdou, že osnovné pletacie stroje sú najbližším ekvivalentom ručného háčkovania, pretože používajú háčkovaciu ihlu, ale ani osnovné pletacie stroje neodkážu v plnej miere napodobniť háčkovanie, len sa k nemu približujú.

Stroj, ktorý by vyrábal háčkované veci, je treba ešte len vymyslieť. Ak teda neexistuje stroj na háčkovanie, určite sa vám budú hodiť tipy a triky, ako háčkovať rýchlejšie, ktoré nájdete tu.

Ak sa vám článok páčil, určite ho zdieľajte so svojimi priateľmi ♥.

Bez komentárov

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*