Háčkovaná ruža

hackovana ruza postup na hackovanie

Plochá háčkovaná ruža je krajšou alternatívou nažehlovacej aplikácie, ktorá sa hodí na dekorovanie oblečenia alebo bytových doplnkov. Skvelo poslúži na zakrytie defektu na odeve, ako je napríklad nevyprateľná škvrna alebo roztrhnutie. Návod, ako sa háčkuje táto krásna háčkovaná ruža si prečítajte v článku.

Háčkovaná ruža

Na háčkovanie ruže som použila háčik číslo 1 mm a sýtočervenú priadzu MAXI (6328). Hotová háčkovaná ruža má 9 cm x 8 cm.

hackovana ruza navod na hackovanie

Postup, ako uháčkovať ružu

Použité skratky:

RO – retiazkové očko

PO – pevné očko

DS – dlhý stĺpik

Ružu začíname háčkovať od stredu, preto najskôr uháčkujeme základný stredový krúžok z 12 retiazkových očiek, ktoré spojíme pevným očkom do kruhu.

1 RO, 12 KS uháčkujeme do kruhu. PO spojíme do prvého RO.

12 RO. Háčikom vpichneme do šiesteho očka stredového kruhu. Rátame zľava doprava! a PO prichytíme. Táto slučka z dvanástich RO bude základom pre prvý lupienok ruže.

1 RO a 14 KS obháčkujeme slučku. PO do miesta, odkiaľ vychádza prvé z dvanástich RO slučky.

1 RO. Prácu otočíme a budem háčkovať lupienok ruže takto: 1 KS, 1 PDS, 10 DS oddelených od seba 1 RO. Do posledných dvoch očiek uháčkujeme 1 PDS, 1 KS, PO.

1 RO. Prácu otočíme. Do KS 1 KS, do PDS 1 KS, DS preskočíme a pod RO uháčkujeme 2 KS a rad ukončíme 1 KS do PDS, 1 KS do KS a PO. (22 KS)

Aby mal lupienok plné okraje obháčkujeme ho račími stĺpikmi. Prácu neotáčame a do každého očka urobíme 1 račí stĺpik. Ukončíme PO.  (22 račím stĺpikov)

Máme hotový prvý lupienok. Ostatné lupienky sa háčkujú rovnako.

hackovana ruza postup na hackovanie ruze

Na druhý lupienok musím prejsť 3 pevnými očkami a 3 KS (striedame PO a KS) z rubovej strany za osnovu krátkych stĺpikov k druhému prvému DS prvého lupienka, pretože odtiaľ bude začínať druhý lupienok. Pozrite obrázok, kde som oblúčikom vyznačila pevné očká a krížikom retiazkové očká. Očká nesťahujte, aby sa vám lupienok nevlnil.

postup na hackovanu ruzu

Pre druhý lupienok ruže uháčkujeme opäť  slučku z 12 RO a PO sa prichytíme do tretieho očka základného stredového kruhu. Zvyšok lupienka háčkujeme takmer rovnako ako prvý lupienok. Zmena je iba tá, že sa prichytávame pevným očkom o prvý lupienok vždy o jedno očko ďalej, nie do toho istého miesta. Na druhej strane robíme PO očko v rovnakom mieste, kde je uchytená retiazka z 12 RO.

Po dokončení urobíme ešte jedno pevné očko o ďalšie očko v základnom stredovom kruhu a budeme háčkovať  tretí lupienok ruže.  Uháčkujeme 12 RO a pripevníme PO na druhej strane prvého lupienka  tak, aby bol približne v rovnakej výške ako druhý lupienok. Lupienok háčkujeme rovnako ako druhý lupienok.  Po dokončení tretieho lupienka niť odstrihneme.

navod ako uhackovat ruzu

Pre háčkovanie štvrtého lupienka ruže musíme sa nadpojíme  zo zadnej strany za osnovu KS  druhého lupienky približne v mieste, kde je prvý DS a uháčkujeme 12 RO. PO sa prichytíme približne na rovnakom mieste tretieho lupienka. Ďalej háčkujeme rovnako ako ostatné lupienky.

postup ako uhackovat ruzu

Pre uháčkovanie piateho lístka opäť pomocou pevných očiek a krátkych stĺpikov prejdeme približne do polovice tretieho lístočka, odkiaľ budeme háčkovať piaty lupienok. Uháčkujeme 12 RO a PO sa prichytíme do prvého DS štvrtého lupienka. Teraz uháčkujeme 12 RO a PO sa prichytíme do stredu štvrtého lupienka. Zostáva nám uháčkovať 12 RO ako základ pre posledný lupienok. PO sa prichytíme za osnovanie KS v polovici druhého lupienka. Pozrite foto.

ako uhackovat ruzu

Zvyšné lupienky, ktoré treba uháčkovať sa háčkujú sa rovnako ako predošlé, ale rozdiel je, že ich háčkujeme všetky štyri naraz.

Hotovú háčkovanú ružu z rubovej strany naparíme a rozžehlíme, aby bola pekná rovná.

hackovana aplikacia hackovana ruza postup na hackovanie

Takáto háčkovaná ruža sa vynikajúco hodí ako jedinečná aplikácia na akékoľvek oblečenie, čiapky či klobúčiky, ale i na bytové doplnky, najmä vankúše.

  1. Dobry den rada by som uhackovala zaclonku ale neviemako urobit na spodnej casti spice alebo obluky prosim o vysvetlenie alebo ukazku ak je to mozne srdecna vdaka

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*